توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

06 خرداد 1402

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

برگزاری میزگرد جریان و هویت انقلابی مداحی توسط حاج میثم مطیعی و حاج مهدی رسولی در سومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، سومین همایش ملی جمعی‌ از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور در اردوگاه سیدالشهداء آبعلی تهران برگزار شد.


گفتنی است، در این همایش که در دو روز برگزار شد، شاهد بخش میزگرد جریان و هویت انقلابی مداحی بودیم که توسط حاج میثم مطیعی و حاج مهدی رسولی مدیریت شد.

 

میثم مطیعی در این بخش با اشاره به اینکه باید میان مداحان گفت‌وگو شکل بگیرد، اظهار کرد: تمام مداحان در دستگاه امام حسین(ع) هستند و هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.
وی با اشاره به اینکه باید یکدیگر را نقد کنیم، مطرح کرد: نقد محترمانه در یک محیط سالم می‌تواند بسیار سازنده باشد.
این مدیحه‌سرای برجسته با بیان اینکه مداحان در درجه نخست باید خودشان اهل‌بیت(ع) را بشناسند، عنوان کرد: گام نخست در سلوک فردی مداح مسلمان بودن واقعی، مؤدب بودن به آداب الهی و رعایت مسائل شرعی است.
وی با اشاره به اینکه مداحان نیازمند برقراری ارتباط با عالمان ربانی هستند، خاطرنشان کرد: یک عالم ربانی باید استاد اخلاق مداحان باشد.
مطیعی با بیان اینکه یکی دیگر از عناصر سلوک فردی تواضع است، تصریح کرد: حسادت، میل به شهرت، ریا و ... باید در مداحی کنار گذاشته شود تا نفس کشش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه مداحان باید به دنبال ثبات باشند، یادآور شد: مداحی پر از حاشیه است و مداحان باید از این حاشیه‌ها دوری کنند.
این مدیحه‌سرا با بیان اینکه چالش اصلی امروز تقابل اسلام با تمدن غرب است، ابراز کرد: امروز نیز همانند عاشورا بحث تقابل میان دین و بی‌دینی است.
وی با اشاره به اینکه مداح باید میل به کار کردن و ارائه مطالب جدید را در خود افزایش دهد، بیان کرد: مخاطب برای نزدیک شدن به خدا در هیأت حضور پیدا می‌کند و مداح باید به این موضوع توجه کند.
مطیعی با بیان اینکه نباید به مخاطب نگاه ابزاری داشته باشیم، اظهار داشت: مداح باید به دنبال ایجاد راه دانایی به سمت مقصد درست باشد.

وی با اشاره به اینکه مداح باید برای آینده تشخیص بجا داشته باشد، عنوان کرد: باید برای مخاطبین جلسه، وقت گذاشته شده و برنامه‌ریزی صورت بگیرد.
این مدیحه‌سرای برجسته با بیان اینکه کنشگری در هیأت با کنشگری فردی متفاوت است، مطرح کرد: کار جهادی و خیر نباید به صورت شخصی انجام شود بلکه باید با هویت هیأت انجام شود.
مهدی رسولی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه چهره و سلبریتی با یکدیگر تفاوت دارند، اظهار کرد: سلبریتی آورده تمدن غرب است و بسیاری از مشکلات را به وجود آورده است.

 

وی افزود: متخصصین هر رشته چهره هستند ولی سلبریتی‌ها متخصص نیستند بلکه تنها در حاشیه‌ها به شهرت رسیده‌اند.
این مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه اصل وظیفه هیأت مدیریت شادی و عزای اهل‌بیت(ع) است، عنوان کرد: نباید گیر کردن در انتزاعات جامعه موجب فراموش کردن این وظیفه اصلی شود.

نظرات


استانی
برگزیده ها
مداح نباید فقط به دنبال ملی شدن باشد

مداح نباید فقط به دنبال ملی شدن باشد

حاج سعید حدادیان با بیان اینکه ما همه به دردها واقفیم، اظهار کرد: برای رفع مشکل باید به دنبال ارائه راهکار باشیم نه اینکه فقط دردها و مشکلات را بیان کنیم.
09 بهمن، 1400

فیروزفر: نخستین کتابخانه امام حسین(ع) شن...

فیروزفر: نخستین کتابخانه امام حسین(ع) شناسی دنیا در حسینیه اعظم زنجان است

شهردار زنجان گفت: نخستین کتابخانه امام حسین(ع) شناسی دنیا را در حسینیه اعظم زنجان داریم.
02 تیر، 1402

در جلسه مدرسه عالی هیأت بررسی شد؛ مولفه‌...

در جلسه مدرسه عالی هیأت بررسی شد؛ مولفه‌های کار تشکیلات در هیأت حسینی

سلسله نشست‌های هیأت و تشکیلات با موضوع مولفه‌های کار تشکیلاتی در هیأت حسینی در سالن جلسات جامعه ایمانی مشعر برگزار شد.
18 اردیبهشت، 1402

در حاشیه همایش الی الحبیب2؛ اساتید محمدع...

در حاشیه همایش الی الحبیب2؛ اساتید محمدعلی مجاهدی و سید احمد شمس تجلیل شدند

استاد محمدعلی مجاهدی و استاد سید احمد شمس در حاشیه دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور با عنوان الی الحبیب تجلیل شدند.
14 خرداد، 1401

حاج عظیم ابراهیم پور: بانوان در تحکیم و...

حاج عظیم ابراهیم پور: بانوان در تحکیم و توسعه خیمه هیات و گفتنمان انقلاب اسلامی نقش بسیار موثری دارند

مسئول ستاد قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه کل کشور: بانوان کشور در تحکیم و توسعه خیمه هیات و گفتمان انقلاب اسلامی نقش بسیار موثری دارند.
02 مرداد، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد