مستند زندگی حاج علی خورشیدی رونمایی شد

29 بهمن 1400

مستند زندگی حاج علی خورشیدی رونمایی شد

یادنامه و مستند زندگی حاج علی خورشیدی طی مراسمی به همت کارگروه تاریخ شفاهی دفتر ستایشگری جامعه ایمانی مشعر با حضور نمایندگان بیوت مراجع، سخنرانان، مداحان، مسئولین هیآت مذهبی، خانواده و دوستان این مداح پیشکسوت قمی در مسجد مقدس جمکران رونمایی شد.

مستند زندگی حاج علی خورشیدی رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی در مراسم رونمایی از مستند و یادنامه حاج علی خورشیدی با گرامیداشت یاد و خاطره همه پیرغلامان مکتب سیدالشهداء(ع) گفت: انسان باید در حیات دنیا اتصال مستمر به حضرات معصومین(ع) داشته باشد و این اتصال را قران کریم نیز برای انسان بیان کرده است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی گفت: هر کس به صورتی ممکن است اتصال و ارتباط با معصومین(ع) داشته باشد که زیارت و توجه و توسل از آن جمله است؛ به طور کلی ذکر و ذاکری و خواندن مدح و مرثیه اهل بیت(ع) نوعی سلوک برای تقرب به حضرات معصومین(ع) است.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی که اهل بیت(ع) را واسطه قرار داد به مقام قرب رسیده است و به او اذن و اجازه داده شده تا مرثیه و مدح اهل بیت(ع) را بخواند. مداحان و ذاکران باید به دلیل چنین جایگاهی حمد و ثنای الهی را به جای بیاورند.

وی افزود: مداحی و ذاکری و ارتباط با اهل بیت(ع) بهترین سلوک برای قرب الهی و قبل از آن قرب به اهل بیت(ع) است؛ آن چه در این مسیر از ناحیه مداحان تاکید شده این است که مستمر و مدام مد نظر داشته باشند برای چه کسانی می خوانند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی عنوان کرد: مداحان و ذاکران در مسیر سلوک به قرب به اهل بیت(ع)، با یک سری بایدها و نبایدها و یک سری مقتضیات و موانع روبرو هستند و اگر مقتضیات و موانع را با هم در نظر نگیرند نمی توانند در این مسیر به سلوک برسند.

این استاد حوزه اظهار داشت: مداحان می‌دانند انجام واجبات و ترک محرمات و زانو زدن در محضر استاد و بهره بردن از اساتید چه اهمیتی در رسیدن به این درجه دارد، یکی از دغدغه‌ها این است برخی از ذاکرین جوان دستشان از اساتید فن کوتاه است در حالی که باید دستشان در دست استاد باشد.

وی بیان کرد: ائمه اطهار(ع) در دو دنیا به مریدان و مداحان عزت می دهند. اگر مداحان و مدیحه سرایان آبرویی در نزد مردم دارند به واسطه عنایت اهل بیت(ع) است، حاج علی خورشیدی نیز یکی از این مداحانی بود که در شب‌های چهارشنبه زائران جمکران با صدای ایشان انس داشتند.

بنابر این گزارش در ادامه رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر در خصوص اهداف برگزاری این مراسم گفت: اتفاقی بزرگ رقم خورد و مشعری شکل گرفت که برگرفته از مداح، شاعر، عالم و راوی است. مساله مهم مشعر، هیأت است و یکی از ارکان اصلی هیأت، ذاکران و ستایشگران و مداحان به شمار می‌رود و وظیفه ماست در این عرصه، خادمین این ارکان هیأت باشیم.

وی تصریح کرد:از جمله گنجینه های سترگ در دستان ما که اگر استخراج نشود از دست ما می‌رود، همانا سینه پر از خاطرات و تجربیات و مسیر گران سنگی بود که این مداحان و پیرغلامان و ذاکران پیموده بودند.

آبفروش بیان کرد: تصمیم بر این شد در پروژه‌ای به نام تاریخ شفاهی پیرغلامان اهل بیت(ع) در حد توان و بضاعت آن مقداری را که می شود از تجربیات و خاطرات ضبط و ثبت و ماندگار کنیم و بنا بود موجی ایجاد شود که این اتفاق بدون افرادی که دستی در این عرصه دارند مقدور نیست.

وی خاطرنشان کرد: سه نفر از پیرغلامان در قم انتخاب شدند که گل سرسبد و شروع ماجرا حاج علی خورشیدی بود که به عنوان اولین اثر مستند و یادنامه تکمیل شد و در چند ماه آخر عمرشان، فرصتی یافتیم تا ملازمت و مصاحبتی با ایشان داشته باشیم.

دبیر جامعه ایمانی مشعر ادامه داد: اگر زودتر در این مسیر قدم برمی داشتیم یادنامه و مستند خیلی از مداحانی که امروز نیستند را داشتیم و اتفاقات دیگری رقم می‌خورد که متاسفانه نشد و بزرگانی را از دست داده‌ایم.

وی گفت: کار مستند از سال 99 آغاز شد و در چند ماه آخر که در شیوع کرونا به سر می بردیم فرصتی شد تا حاج علی خورشیدی در جمکران حاضر شود و در صحن مسجد، نوای ملکوتی ایشان پیچید و تصاویر زیبایی ضبط و مستند در مسیر کامل شدن بود که ایشان در اسفندماه سال 99 دار فانی را وداع گفت.

آبفروش افزود: در این سال 100 ساعت مصاحبه از دوستان و آشنایان و خانواده حاج علی خورشیدی ضبط شد که کار سختی بود و دوستان خالصانه برای پژوهش و مطالعات وقت گذاشتند و در آخر امر 4 قسمت مستند به همراه 100 صفحه یادنامه آماده شد.

وی تصریح کرد: می‌خواهیم با اولین قدم موجی ایجاد شود و در مراحل دیگر به سراغ مداحان و پیرغلامان برویم، تاکنون سه نمونه از زندگی این مداحان حاضر شده که زندگانی آقای شمس و حاج آقای ستایشگر از جمله این مستندات است تا این نهضت را برقرار کنیم.

دبیر جامعه ایمانی مشعر عنوان کرد: در کشور از این جمله ستون‌های نورانی زیاد داریم و می‌خواستیم این موج ایجاد شود و برای رسیدن به این منظور در تلاشیم مستند زندگی حاج علی خورشیدی در یکی از شبکه‌های صدا و سیما پخش شود، ضمن اینکه یادنامه 100 صفحه‌ای از خاطرات ایشان نیز از جمله این گنجینه‌هاست.

لازم به ذکر است در مراسم تجلیل از خانواده مرحوم حاج علی خورشیدی و رونمایی از مستند و یادنامه این مداح پیشکسوت؛ قرائت آیات قرآن کریم توسط مهدی فروغی و شعرخوانی توسط استاد موحدیان، مداحی توسط حاج عباس حیدرزاده و با اجرای سید محمدجواد شرافت انجام شد.

/انتهای پیام

 

نظرات


استانی
برگزیده ها
ماه شعبان امسال با «اصحاب آخرالزمانی سید...

ماه شعبان امسال با «اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا» + دریافت (دانلود) نشان نوشته

با هم‌فکری جمعی از کارشناسان مذهبی کشور و نظرسنجی از هزاران نفر از فعالان هیأتی کشور «اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا» به عنوان شعار مورد توجه و تاکید قرار گرفت
15 اردیبهشت، 1394

حجت‌الاسلام هدایت: تنها کسانی از آتش و ظ...

حجت‌الاسلام هدایت: تنها کسانی از آتش و ظلمات دنیا نجات پیدا می‌کنند که لباس تقوا بر تن کنند

حجت الاسلام هدایت گفت: تنها کسانی از آتش و ظلمات دنیا نجات پیدا می‌کنند که طبق دستورات مصادیق نور الهی یعنی قرآن و اهل‌بیت(ع) لباس تقوا بر تن کنند.
22 آبان، 1400

پیام جامعه ایمانی مشعر به مناسبت شهادت خ...

پیام جامعه ایمانی مشعر به مناسبت شهادت خادم و ذاکر اهل بیت علیهم السلام

فرمانده عملیات میدانی اربعین هیأت های کشور درکربلا
05 اسفند، 1394

فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای...

فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای هیأت‌های مذهبی تبیین شد.

در سال رونق تولید، کارگاه بررسی «فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌درآمد» ویژه هیأتی‌ها با عنوان مسیر طلایی برگزار شد.
11 خرداد، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد