مصطفی ملایی:هیأت‌های مذهبی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی در کشور هستند.

13 تیر 1398

مصطفی ملایی:هیأت‌های مذهبی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی در کشور هستند.

استاد دانشگاه هیأت‌های مذهبی را از مهمترین سرمایه‌های اجتماعی کشور دانست.

مصطفی ملایی:هیأت‌های مذهبی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی در کشور هستند.

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، مصطفی ملایی امروز 14 تیرماه در آیین اختتامیه سومین اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر که در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج) برگزار شد، گفت: خلاقیت و نوآوری، نفوذ واقناع مخاطب، کار تیمی و شبکه اجتماعی، مدیریت تعارض و مدیریت زمان 5 زمان مهارتی هستند که در سال 2019 به عنوان 5 مهارت مهم در مدیریت اجتماعی بیان شده است.
وی افزود: یکی از ائمه جماعات نمونه کشوری که نماز جماعت صبح ایشان بسیار شلوغ تر از نماز مغرب و عشای بسیاری از ائمه جماعات است رمز و راز موفقیت خود را تشریح سلام بلند به افراد و جمع‌ها، لبخند زدن، دست دادن ونگاه کردن به مخاطبان بیان کرد.
سرمایه‌دارایی است که ارزش افزوده ایجاد میکند
استاد دانشگاه تصریح کرد: سرمایه به معنی دارایی است که ارزش افزوده ایجاد میکند؛ هیأت یکی از مهمترین سرمایه‌های اجتماعی در کشور است؛ در ترکیب اتاق فکر هیأت باید از افراد متخصص و با تجربه و با مهارت استفاده کرد که به هر میزانی از این تعداد استفاده شود، سرمایه انسانی ما بیشتر میشود.
این فعال فرهنگی یادآورشد: سرمایه اجتماعی به معنی با هم بودن انسانها است؛ مهمترین نکته در سرمایه اجتماعی، میزان ارتباطات است؛ میزان در دسترس بودن یکی از خط کشهای بسیار مهمی است که مدیر هیأت باید رعایت کند.
ملایی گفت: مورد اعتماد بودن و در دسترس بودن و رفع نیازها از جمله مهمترین لوازمی است که یک مدیر برای ارتقای سرمایه اجتماعی خود در هیأت نیاز دارد؛ مدیر هیأت و امام جماعت و روحانی هیأت باید در دسترس افراد باشد.سرمایه اجتماعی و همافزایی
عضو سابق شورای شهر قم عنوان کرد: نقش هیآت مذهبی بسیار مهم تر از نقش احزاب است زیرا کار هیأت دلی است که توان هم‌افزایی بسیار بیشتری دارد؛ هم‌افزایی نیز به معنی سینرژی است یعنی توان جمع بیشتر از توان تک تک افراد جمع است.
وی افزود: اوج سرمایه اجتماعی در ایران محرم و نیمه شعبان است؛ عید نوروز و عزاداری ها و حتی ایام شادی کلان و خرد از جمله عروسی‌ها از جمله کانون‌های سرمایه اجتماعی در ایران هستند؛ ایران در سال 2018 ایران را در جایگاه 55 سرمایه اجتماعی قرارداده‌اند؛ ترکیه کشور صدم در جهان است.
استاد دانشگاه تصریح کرد: سرمایه سازی به معنی گرمی اجتماع انسانی است؛ نگاه دینی ما به جمع‌های کوچک ولو به یک مهمانی با چای تاکید دارد که امام راحل نیز در این خصوص یک بحث بسیار جالب را مطرح کردند که گروه‌های فعال فرهنگی همیشه باید با هم ارتباط داشته باشند، ولو  برای خوردن یک چایی در کنار هم جمع شوند.

14 رکن شبکه‌سازی
این فعال فرهنگی یادآورشد: تحقیقات گروه بندی، اعضا، توانمندسازی، تامین منابع، خدمات، تامین محتوا، ابزار ارتباطی، تبلیغات، ارتباطات، مشارکت، سنجنش و شباهت و... از جمله ارکان شبکه سازی هستند.
ملایی گفت: در ابتدا باید یک برنامه راهبردی و سیاست گذاری داشته باشیم که این مساله با تحقیقات و مشاوره حاصل میشود؛ در گروه بندی نیز باید ساختار سازی و کارگروه‌سازی کنیم.
عضو سابق شورای شهر قم عنوان کرد: تشکیل جلسات باید به شکل مشترک در سطح استان، محله، چند هیأت، تفکیک جنیست، موضوعات، زمان و... است؛ از جمله برگزاری جلسات با موضوع پیرغلامان و مدیران و اعضا و... که برخی هیآت از جمله موج الحسین(ع) نمونه موفق این کار هستند.
وی افزود: هیأتها باید بانک اطلاعات برنامه‌ها و یا پروژه‌ها را شکل دهند؛ اهداف، برنامه، نیرو، اشخاص، رابطان و زمان و ملاحظات از جمله بخشهای این بانک هستند؛ در هدف گذاری اتبدا باید نیازها را در نظر بگیریم که از جمله آنها شامل عامل حرکتی شامل مساله و کمبود و نقد و نظر و... است.
استاد دانشگاه تصریح کرد: خواسته، دومین گام هدف‌گذاری است؛ تفاوت خواسته با نیاز در قصد و اراده است؛ سومین گام، سائقه به معنی تشدید یا تضعیف خواسته است؛ گام چهارم نیز هدف است که به معنی نتیجه مطلوب است؛ نیاز رفع شده به صورت بالقوه را هدف می‌نامند.این فعال فرهنگی یادآورشد: در حوزه توانمندی می توانیم کارگاه های تخصصی و... برگزار کنیم؛ تامین منابع نیز با تجمیع توانمندیها حاصل میشود؛ از دیگر سوی هیأت باید ارایه خدمات کند تا کارکردهای خود را توسعه دهد.
ملایی گفت: خلاصه هفت مرحله اول شامل این سوالات است که ابتدا چه برنامه ای، در چه ساختاری با چه انسانهایی و با چه منابعی می خواهیم کار کنیم.
عضو سابق شورای شهر قم عنوان کرد: در بخش تبلیغات هم باید هیأت را معرفی کنیم و هم خدمات هیأت را؛ در بخش مشارکت نیز باید برای همه افراد هیأت کار تعریف کنیم؛ در زمینه شباهت نیز باید سعی کنیم که روی مشترکات تاکید کنیم؛ در زمینه رفتاری و سنجش و ارزیابی نیز باید اصولی را رعایت کنیم تا همگرایی در هیأت افزایش یابد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی: مردم عراق م...

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی: مردم عراق مشتاق خدمت به زائران ایرانی هستند

از فرماندهان جبهه مقاومت عراق گفت: مهم‌ترین موضوع ما اربعین است و ما نیز به دنبال این هستیم که بتوانیم زائران ایرانی را در اربعین داشته باشیم
12 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام پناهیان: دریافت هزینه‌های دو...

حجت‌الاسلام پناهیان: دریافت هزینه‌های دولتی از زائر اربعین نوعی راهزنی است

شرمباد بر دولت‌مردی که نسبت به اربعین بی‌تفاوت باشد
28 شهریور، 1398 | قم

هیأتی‌های استان آذربایجان غربی برای زلزل...

هیأتی‌های استان آذربایجان غربی برای زلزله‌زدگان خوی سنگ‌تمام گذاشتند.

حضور بی‌سابقه هیأت‌های استان در مناطق زلزله‌زده خوی آن‌هم به فاصله کمتر از چند روز بعد از زلزله
13 بهمن، 1401

هیأتی‌هایی که با 10 میلیون تومان سرمایه،...

هیأتی‌هایی که با 10 میلیون تومان سرمایه، 55 نفر را شاغل کردند

جمعی از هیأتی‌های اصفهان که پای ثابت مجالس هیأت رزمندگان اسلام محبان اهل بیت (ع) بودند، در سال 1385 تجربه و سرمایه خود را روی هم گذاشتند و کارگاهی اقتصادی راه انداختند که امروز توسعه یافته است و از کنار آن ۵۵ خانواده نان می‌خورند.
01 اسفند، 1401

رونمایی از کتاب «مثبت۳» با حضور حجت الاس...

رونمایی از کتاب «مثبت۳» با حضور حجت الاسلام پناهیان

همزمان با برپایی هفتمین شب ماه محرم الحرام و عزاداری هیات میثاق با شهدا از کتاب ارزشمند «مثبت۳» به دستان حجت الاسلام پناهیان پرده برداری شد.
29 مرداد، 1400 | تهران

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد