اختتامیه سومین سوگواره‌های عکس و پوستر هیات

25 اردیبهشت 1394

اختتامیه سومین سوگواره‌های عکس و پوستر هیات

سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت که از محرم سال گذشته آغاز به کار کرده بود در تاریخ 25 اردیبهشت کار خود را پایان داد.

اختتامیه سومین سوگواره‌های عکس و پوستر هیات

اختتامیه این سوگواره‌ها در شهر مقدس قم در صبح روز جمعه 25 اردیبهشت با تقدیر از هنرمندان برتر و هیأت‌هایشان برگزار شد.

سلسله نشست‌های آموزشی «هیأت- هنر» از صبح روز پنجشنبه 24 اردیبهشت در مجتمع یاوران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف مسجد مقدس جمکران آغاز به کار کرد.

در این نشست‌ها، دوره‌هایی مانند: تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ، مبانی گرافیک، آشنایی و کاربرد خطوط اسلامی، ویرایش و آماده سازی عکس برای چاپ، ایده‌یابی در عکاسی آیینی، مبانی و منابع نورسنجی در عکاسی، ایده‌یابی، اصول طراحی بیلبورد، تکنیک‌های ناظر به چاپ، کادربندی تناسب و تعادل در عکس برگزار شد.

مخاطب این دوره‌ آموزشی که هنرمندان هیأتی بودند به صورت کارگاهی و عملی با آخرین دستاوردهای علمی و هنری رشته‌های مورد علاقه خود زیر نظر اساتیدی چون مسعود نجابتی، سیدعباس میرهاشمی، جاسم غضبان پور، ابراهیم سلیمانی، محمدمهدی رحیمیان، حامد میرهاشمی، سیداحسان میرباقری، هادی گل‌محمدی، محمدحسن نیرومند، علی رضاییان، میثم اشعری ،مجتبی کوچکی و هادی معزی آشنا شدند.

همچنین اختتامیه این سوگواره در صبح روز جمعه 25 اردیبهشت برگزار شد.

این سوگواره ها به همت جامعه ایمانی مشعر در شهر مقدس قم برگزارشد که  بیش از 250 نفر از راه یافتگان و برگزیدگان سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر در دوره‌های توان افزایی و اختتامیه آن شرکت داشتند.

حجت الاسلام طاهری دبیر این سوگواره‌ها یکی از بخش‌های مهم اختتامیه را گرامیداشت هنرمند هیأتی و بسیجی مرحوم «حسین احمدی سخا» عنوان کرد و افزود: در این مراسم معنوی از طرف شرکت کنندگان لوح یاد بودی از نقاشی مرحوم احمدی سخا که مزین به امضا و اثر انگشت هنرمندان هیأتی بود، به پدر ایشان اهدا شد.

 

وی تکریم و تجلیل از مقام ارزشی و تاکید بر این نکته که گروه‌های هیأتی تداوم بخش و ادامه دهنده راه این هنرمند برگزیده انقلاب اسلامی هستند را مهمترین دلیل اهدای این لوح یاد‌بود دانست.

حجت الاسلام طاهری با بیان اینکه در سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت از 12 خالق عکس و پوستر و 12 هیأت مذهبی موضوع اثر تقدیر به عمل آمد، ادامه داد: هر قسمت از دو بخش اصلی (اطلاع رسانی از هیأت) و بخش جنبی (عکس آیین‌های عزاداری و پوسترهای عاشورایی و عکس‌های قدیمی ، فضاسازی و طراحی دکور هیأت) تشکیل می‌شود که از صاحبان هر بخش و هیأت‌های مذهبی موضوع اثر برگزیده تقدیر به عمل آمد.

در ادامه این مراسم آقای رحیم آبفروش، جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر به تشریح وظایف هنرمند انقلاب پرداخت.

 

همچنین حجت الاسلام پناهیان در اختتامیه این سوگواره به مقایسه عکس و فیلم پرداختند و افزودند: عکس تا حدی عمیق‌تر از فیلم است، چرا که عکس انسان را در یک لحظه متوقف می‌کند و تمرکز انسان را در آن لحظه متوقف می‌کند. حجت الاسلام پناهیان در ادامه به بیان ویژگی‌های پوستر پرداختند و افزودند: با توجه به اینکه پوستر ترکیب عکس و امور دیگری است که امکانات عکس را افزایش می‌دهد،  لذا بعید می‌دانم که فیلم و تصاویر متحرک جای عکس و پوستر را بگیرند. ایشان در اهمیت موضوع پوستر به ذکر خاطره‌ای از آیت الله بهجت در مورد مرمت گنبد حرم حضرت معصومه پرداختند.

ایشان با اشاره به تبلیغات بیرونی هیأت افزودند: به دلیل اینکه همه افرادی که پوستر هیأت‌ها را مشاهده می‌کنند در هیأت شرکت نمی‌کنند لذا باید تبلیغ هیأت‌ها به گونه‌ای باشد که نکاتی را به اطلاع آن‌ها برساند. ایشان استفاده از عکس و پوستر را در حمایت از مردم یمن خیلی موثر دانستند و به این نکته اشاره داشتند که تنها با پوستر است که می‌توان نهضت جهانی راه انداخت.

برگزیدگان اختتامیه این سوگواره در دو بخش اصلی و جنبی عکس و پوستر و نیز فضاسازی و دکور هیأت،  به شرح ذیل می‌باشند:

بخش اصلی عکس:

آقایان مهدی طاهری (نفراول) از حسینیه حبیبی خوانسار (اصفهان)، رضا رضائیان (نفردوم) از هیأت شهدای شاهرود (سمنان)، هادی دهقان پور (نفر سوم) از هیأت قنادی‌های سبزوار (خراسان رضوی) و در بخش ویژه هم علی دهقان (برگزیده) از هیأت عاشقان حسینی گلشهر (گرگان)

بخش جنبی عکس:

الف- آیین‌های عزاداری:

آقای داود ایزدپناه (برگزیده) از هیأت اباعبدالله الحسین کهکلیویه و بویر احمد (یاسوج)

ب- عکس‌های قدیمی:

آقای سید مصطفی عطاری از هیأت محبان الرسول قوچان (خراسان رضوی)

بخش اصلی پوستر:

 آقایان امین احمدی (نفراول) از هیأت محبین حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بهبهان (خوزستان)، مهدی احمدی (نفردوم) از هیأت ثارالله زنجان، محمد رضا چیت‌ساز (نفرسوم) از هیأت محبین اهل علیهم السلام بیت دانشگاه هنر تهران و محمد رضا رضانژاد (نفرشایسته تقدیر) از هیأت قبه الحسین علیه السلام همدان

بخش جنبی پوستر:

- پوسترهای عاشورایی: محمد رضا حافظی (برگزیده) از تهران

-فضاسازی و دکور هیأت: علی اصغر دشمیر (برگزیده) از هیأت شهدای گمنام قزوین

شایان ذکر است به غیر از برگزیدگان فوق، از نمایندگان هیأت‌های مذهبی صاحب اثر نیز به صورت جداگانه تقدیر به عمل آمد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای...

فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای هیأت‌های مذهبی تبیین شد.

در سال رونق تولید، کارگاه بررسی «فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌درآمد» ویژه هیأتی‌ها با عنوان مسیر طلایی برگزار شد.
11 خرداد، 1398

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه...

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه: هیأت‌های مذهبی قابلیت پیوستن به دولت انقلابی را دارند

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد گفت: هیأت‌های مذهبی قابلیت پیوستن به دولت انقلابی را دارند اما باید دید که دولت انقلابی هم می‌تواند بستر پیوستن و بهره‌مندی از ظرفیت هیأت انقلابی را فراهم سازد.
24 تیر، 1400 | قم

حجت الاسلام رضا رؤیت عنوان کرد؛ لزوم اصل...

حجت الاسلام رضا رؤیت عنوان کرد؛ لزوم اصلاح نگاه جامعه به مسئله زن و خانواده

رییس بنیاد ملی خانواده گفت: باید نگاه جامعه نسبت به زن و خانواده تصحیح شود زیرا بسیاری از مشکلات موجود در اثر نگاه غلط به زن و خانواده در جامعه است.
17 مرداد، 1398

حال و هوای شب وفات حضرت سیدالکریم(ع) در...

حال و هوای شب وفات حضرت سیدالکریم(ع) در شهر ری

مردم عزادار در قالب دسته های سینه زنی و زنجیر زنی با حضور در حرم حضرت سید الکریم (ع) به سوگواری و عزاداری پرداختند. همچنین مراسم دعای کمیل با حضور صدها تن از زائران و با مداحی حاج سید مهدی میرداماد در مصلای حرم مطهر برگزار شد.
02 شهریور، 1392

محمدحسین کشکولی: هیآت حسینی در استانها،...

محمدحسین کشکولی: هیآت حسینی در استانها، رسومات و تمایزهای بومی خود را برجسته کنند.

مدیر شبکه قرآن گفت: هیأت ها در روایت جلسات خود باید روی تمایزها دست بگذارند؛ استان‌های مختلف باید رسوم بومی خود در عزاداری را منعکس کنند و سعی نکنند مانند هیأت های پایتخت عزاداری های خود را منعکس کنند؛ تمایز بسیاری از استان ها بوم و اصالت آن ها است.
10 تیر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد