حجت الاسلام علوی: عدم توجه به تربیت، جامعه را ناکارآمد خواهد کرد

26 آبان 1401

حجت الاسلام علوی: عدم توجه به تربیت، جامعه را ناکارآمد خواهد کرد

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه برای استفاده از ظرفیت‌ها نیازمند افراد کارآمد هستیم، گفت: این افراد کارآمد باید در سنین نوجوانی تربیت شوند و اگر این تربیت‌ انجام نشود شاهد خیل عظیم افراد ناکارآمد خواهیم بود.

حجت الاسلام علوی: عدم توجه به تربیت، جامعه را ناکارآمد خواهد کرد

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن علوی پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه ۲۶ آبان‌ماه در شانزدهمین همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور که در سالن همایش‌های غدیر مجتمع یاوران مهدی مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اهمیت کار فرهنگی و تربیتی، اظهار کرد: تمام فعالیت‌ها برای فایده‌مند بودن باید یا تربیتی بوده و یا مقدمه فعالیت‌های تربیتی باشند.


وی با بیان اینکه برای استفاده از ظرفیت‌ها نیازمند افراد کارآمد هستیم، مطرح کرد: این افراد کارآمد باید در سنین نوجوانی تربیت شوند و اگر این تربیت‌ انجام نشود شاهد خیل عظیم افراد ناکارآمد خواهیم بود.
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه نباید کار فرهنگی و تربیتی کوچک‌ شمرده شود، عنوان کرد: هرچه در عالم اتفاق می‌افتد انعکاس اتفاقات است و اگر زمانه بد شده، این اقدامات مردم است که بد شده است. 


وی با بیان اینکه شبهه و اشتباه چالش اصلی در عصر حاضر است، خاطرنشان کرد: باید معنا و مفهوم دقیق کار تربیتی را بفهمیم تا به اشتباه در مسیر بیراهه گام بر نداریم.
علوی با اشاره به اینکه کار تربیتی یک اقدام صد در صد خدایی است، تصریح کرد: اگر نیت درست در کار تربیتی وجود نداشته باشد  نتیجه تربیت درست نخواهد بود بلکه خود فرد نیز از تربیت ساقط خواهد شد.
وی ادامه داد: کاری که با نیت خداوندی باشد در آن دنیا، اسم و رسم، جایگاه و ... نباید دخالت داده شود.


این خطیب توانا با بیان اینکه محتوا و معنا نیز در فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی اثرگذار است، یادآور شد: قرآن، عترت، معارف، احکام و ... باید باشند چراکه تربیت زمانی اتفاق خواهد افتاد که مفاهیم ارزشی عنوان شوند.
وی با اشاره به اینکه اگر محتوای غلط ارائه شود دچار خسارت‌های بسیاری خواهیم شد، بیان کرد: شعارها و معنای که بکار برده می‌شود سرنوشت‌ساز و هویت‌ساز هستند.


علوی با بیان اینکه قالب و بستر فعالیت‌های تربیتی نیز بسیار اثرگذار است، ابراز کرد: مسجد و هیأت دو بستر اثرگذار فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی هستند که هیچ مکان دیگری نمی‌تواند نقش این دو بستر را ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه عموم مردم جمعیت مخاطب فعالیت‌های تربیتی هستند، اظهار داشت: نباید کار تربیتی را برای گروه‌های خاصی از مردم انجام داد بلکه باید عموم مردم در آن شرکت داشته باشند.


استاد حوزه علمیه با بیان اینکه تربیت یک فعالیت گفتمانی و تبیینی است، عنوان کرد: کار تربیتی یک اقدام کم هزینه و پربرکت است و هر زمانی که هزینه‌های کار بالا رفت بدانید که از اصل هدف تربیتی دور شده‌اید.
وی با اشاره به اینکه کار تربیتی یک اقدام عمیق و پیوسته است، مطرح کرد: تربیت یک اقدام مستمر و همه جانبه است چراکه اگر در یک حوزه غفلت داشته باشیم نتیجه مدنظر حاصل نخواهد شد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
ارجمند: آشنایی با مزایای دوره آموزشی باز...

ارجمند: آشنایی با مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیآت مذهبی

دبیر نخستین دوره آموزشی بازیافت با محوریت مواد پلیمری مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیآت مذهبی را تشریح کرد.
21 بهمن، 1401

اولین کارگاه تخصصی «خط در گرافیک» ویژه ب...

اولین کارگاه تخصصی «خط در گرافیک» ویژه بانوان با حضور استاد نجابتی و اساتید مطرح کشور

ثبت‌نام اولین دوره آموزش تخصصی کاربردهای "خط در گرافیک" ویژه خواهران با حضور اساتید مطرح کشور در قم
23 مرداد، 1397

چهارمين نشست تخصصي شعر در بنياد دعبل

چهارمين نشست تخصصي شعر در بنياد دعبل

گزارش/ از جايگاه مخاطب در شعر تا شیوه مداحی حاج حسن خلج و حمید علیمی
03 شهریور، 1392

تحلیل اساتید حوزه و دانشگاه از اقتصاد ار...

تحلیل اساتید حوزه و دانشگاه از اقتصاد اربعین(بخش سوم)

برخی از اساتید حوزه و دانشگاه به بیان دیدگاه خود پیرامون «اقتصاد اربعین» پرداختند.
30 شهریور، 1401

دوره آموزشی مبانی مهندسی صدا

دوره آموزشی مبانی مهندسی صدا

با ۷۵٪ تخفیف بورسیه ویژه مسئولین صوت هیآت
13 تیر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد