حجت الاسلام نظافت: باید شفاف‌سازی کنیم و نگذاریم حق و باطل مخلوط شود

19 آبان 1401

حجت الاسلام نظافت: باید شفاف‌سازی کنیم و نگذاریم حق و باطل مخلوط شود

با تاکیدات صحیح و صریح حضرت آقا، مهم‌ترین موضوع جهاد تبیین است و همه ایام باید اهل تبیین باشیم؛ تبیین حق انسان است، یعنی حق انسان دانستن است.

حجت الاسلام نظافت: باید شفاف‌سازی کنیم و نگذاریم حق و باطل مخلوط شود

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، هفتمین نشست صمیمی جمعی از منبری های جوان هیأت‌های کشور 19 و 20 آبان‌ماه پنجششنبه و جمعه در مشهد مقدس برگزار شد. در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد نظافت یزدی؛ مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی (عج)گفت: با تاکیدات صحیح و صریح حضرت آقا، مهم‌ترین موضوع جهاد تبیین است و همه ایام باید اهل تبیین باشیم؛ تبیین حق انسان است، یعنی حق انسان دانستن است.

وی با اشاره به این آیه قرآن " لا اِكْراه فِی الدّینِ قَدْ تَبَینَ الرُّشْدُ " تبین نتیجه تبیین است؛ وقتی تبیین صورت گرفت تبین اتفاق می افتد. و در این حالت انسان می تواند انتخاب درستی داشته باشد. شیطان تبین را دوست ندارد، شیطان تبیین را دوست ندارد، هدف اصلی شیطان در فریب است و فریب با تبیین نمی سازد، وقتی حق و باطل مخلوط باشد حق روشن نباشد، شیطان دوست دارد به این طریق انسان ها را به جهنم ببرد.

حجت الاسلام نظافت افزود: اولیا خدا کارشان بلاغ است و مشکل هم اکنون این است که بلاغ شکل نمی گیرد اگر وظایف پیامبر اکرم(ص) در یک وظیفه بخواهد خلاصه شود آن بلاغ است.
وی ادامه داد: مرگ آگاهی، نسیان  و بیماری آگاهی، غفلت است. با تذکر این مرگ دوباره تبدیل به حیات و زندگی می‌شود. تبیین یعنی مسیر غی و مسیر رشد از هم جدا بشود. باید شفاف‌سازی صورت گیرد؛ نگذاریم حق و باطل مخلوط شود. انسان هاباید با آگاهی انتخاب کنند تا با آگاهی بهشت و جهنم بروند.

حجت الاسلام نظافت با تاکید بر اینکه پذیرفتن می شود شکر آگاهی و کفر هم می شود نپذیرفتن آگاهی، ادامه داد: شکی نیست که وظیفه همین است که باید آگاهی صورت بگیرید. اکثر جوانان این کشور مدارک دانشگاهی دارند. اما اظلاعات دینی آنها بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: نتیجه می‌گیرم  فهم آن چیزی است که وارد دل شود. جهاد تبیین موانعی دارد و وظیفه ما رفع این موانع است. بزرگ‌ترین تبیین را مقام معظم رهبری انجام می‌دهند ولی متاسفانه کمتر شنیده می‌شود. مخاطبان منبرها جز خواص جامعه هستند. هر جامعه دو دسته خواص، دو گروه اقلیت و یک اکثریت دارد. اکثریت آگاهی ندارد و در شرایط خاص به این‌طرف و آن‌طرف کشیده می‌شوند. در جامعه یک اقلیت مفسد معاند، یک اقلیت مصلح پای کار نظام داریم.
حجت الاسلام نظافت خاطر‌نشان کرد: سرنوشت جامعه دست اقلیت‌هاست. هر اقلیتی که غلبه کند اکثریت را به دنبال خود می کشاند، امام در زمان خودشان در سال ۴۲ در میان علما تک بودند. امام شاگردانی تربیت کرد که این شاگردان هم شاگردانی تربیت کردند و اکثریت را به دنبال خود کشاندند و بدین‌صورت انقلاب پیروز شد.

وی دادمه داد: پس از پیروزی انقلاب کسانی که داشتند کار تربیتی می کردند مجبور شدند برای مدیریت نظام مسئولیت بپذیرند. مثلا شان مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری نبود؛ شان ایشان نیروسازی بود. کار شهید مطهری و شهید بهشتی تربیت نیرو بود. 

وی با اشاره به خطبه دوم نهج البلاغه گفت: دشمنان تخم فسق و فجور را در دل‌ها کاشته‌اند و با فریب آن را آبیاری کرده‌اند و حالا دارند هلاکت ادم ها را درو می کنند. عجله هم نداشته اند ۴۰ سال این کار کرده‌اند.
حجت الاسلام نظافت تاکید کرد: ما مخاطبین خواص خود را باید برای تبلیغ از اسلام مجهز و بسیج کنیم؛ شما روحانی‌ها سردار تبلیغ هستید و مردم باید سرباز تبلیغ باشند. تبلیغ را نباید به انحصار روحانیت در بیاوریم باید اقشار پای کار نظام را با خود همراه کنیم.
وی گفت: باید پای منبری‌ها را برای مقدمات جهاد تبیین قوی کرد.  نیاز به پا منبری‌هایی داریم که حلقه وصل باشند. جوانان را به لوازم اخلاقی جهاد تبیین مجهز کنیم.
حجت الاسلام نظافت خاطر‌نشان کرد: جهاد تبیین لسانی فایده‌ای ندارد. بزرگ‌ترین و قوی‌ترین مبلغ تاریخ پیامبراکرم (ص) بودند، خداوند در قرآن خطاب به پیامبر (ص) می‌فرماید پیامبر نمی‌توانی حرفت را به گوش آدم‌های کر بکنی. الان مشکل منابر ما بحران مخاطب است.  
وی با اشاره به ادبیات رهبری در خصوص اغتشاش‌گران گفت: رهبری این جوانان را با عنوان "بچه‌های من" مورد خطاب قرار می دهد. چقدر فاصله بین رهبری  و بعضی‌ها زیاد است. 

وی با اشاره به سفارش امام صادق (ع) به ابن‌جندب گفت: امام صادق می فرمایند: در مورد گنه‌کارهای شیعه نباید جز خیر بگویید برایشان گریه کنید از خداوند بخواهید توفیق توبه بیابند. 
وی وضعیت جامعه امروز را محصول ترک فعل همه دانست و گفت: درست نیست در این شرایط فقط مسئولان را مقصر بدانیم. چهره گشاده مقدمه جهاد تببین عملی است. من نمی‌گویم حجاب نباید الزامی باشد ولی الزام‌ها را در این خصوص باید شیرین کنیم.  


برچسب

رسالات ، جهاد تبیین

نظرات


استانی
برگزیده ها
یدالله بهتاش: داشتن غیرت دینی از عوامل ح...

یدالله بهتاش: داشتن غیرت دینی از عوامل حفظ بنیان خانواده است

یکی از ذاکران پیر غلام اهل‌بیت(ع):داشتن اخلاق مناسب در خانواده یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد نیاز همه اعضای خانواده است که اگر پدر خانواده، خانه را از این نعمت محروم کند باید در درگاه الهی نسبت به عملکرد خود پاسخ‌گو باشد.
23 خرداد، 1398

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب...

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب دین‌گریزی مردم شده است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: رفتار غلط مدعیان دین‌داری و انقلابی، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ادبیات غلط دینی ازجمله مهم‌‎ترین دلایل دین‌گریزی هستند.
14 اردیبهشت، 1402

اولین همایش ملی هیأت های فعال در عرصه ار...

اولین همایش ملی هیأت های فعال در عرصه اربعین

پنجشنبه21 و جمعه22 آبانماه 1394 در قم برگزار خواهد شد؛ اولین همایش ملی هیأت های فعال در عرصه اربعین
17 آبان، 1394

پیاده روی اربعین نماد گفتمان انقلاب اسلا...

پیاده روی اربعین نماد گفتمان انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در عرصه اربعین در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اهمیت زیارت اربعین اظهار کرد: این زیارت براساس روایات جزو علامت‌های مومن است
18 مهر، 1397

شیخ یوسف الناصری: تبلیغ، اصل جدانشدنی از...

شیخ یوسف الناصری: تبلیغ، اصل جدانشدنی از روحانیت است.

معاون حرکه النجبا گفت: مسئولیت تبلیغ هیچ‌گاه از روحانیت دور نمی‌شود و این امر تنها باید برای رضایت خداوند انجام شود.
31 تیر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد