هیأتی‌هایی که با 10 میلیون تومان سرمایه، 55 نفر را شاغل کردند

02 اسفند 1401

هیأتی‌هایی که با 10 میلیون تومان سرمایه، 55 نفر را شاغل کردند

جمعی از هیأتی‌های اصفهان که پای ثابت مجالس هیأت رزمندگان اسلام محبان اهل بیت (ع) بودند، در سال 1385 تجربه و سرمایه خود را روی هم گذاشتند و کارگاهی اقتصادی راه انداختند که امروز توسعه یافته است و از کنار آن ۵۵ خانواده نان می‌خورند.

هیأتی‌هایی که با 10 میلیون تومان سرمایه، 55 نفر را شاغل کردند

پای ثابت مجالس اعیاد و عزاداری هیأت رزمندگان اسلام اصفهان محبان اهل بیت (ع) بودند که آشنایی و رفاقتشان از همان مجالس اهل بیت (ع) آغاز شده بود. در سال ۱۳۸۵ تصمیم می‌گیرند براساس یک تجربه و سابقه‌کار قدیمی، پول و توان و انرژی خود را روی هم قرار دهند و کارگاه تولید کشک به روش سنتی راه بیندازند. اوایل همان ۲ـ۳ نفری که سرمایه و دانش خود را وسط گذاشته بودند، کار می‌کردند و به روش سنتی کشک تهیه می‌کردند، اما به مرور کارشان گسترش یافت تا امروز که از کنار این کار و تولید ۵۵ خانواده نان می‌خورند.

 

با ۱۰ میلیون تومان سرمایه، کارگاه تولید کشک راه انداختیم

در دوازدهمین گزارش روایت تولید سراغ این جمع هیأتی رفتیم که البته چندسال بعد تصمیم گرفتند از همه جدا شوند و هرکدام با سرمایه خود، کار جدیدی راه انداختند اما آقای علیرضا ایازی همین کار را ادامه داد و برای خود یک برند اختصاصی هم ثبت کرد. او می‌گوید: «از سال ۱۳۹۲ این برند را راه‌اندازی کردم. کار ما با سرمایه‌ای حدود ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۳۸۵ آغاز شد و کارگاه کوچکی در اصفهان داشتیم اما به مرور کار پیشرفت کرد و الحمدلله مشتری‌های ما هم بیشتر شدند تا اینکه کارگاه را به کارخانه تبدیل کردیم و کار هم گسترش یافت.»

 

۵۵ نفر شاغل شدند

این ایده هیأتی‌ها امروز به خانواده‌های بسیاری نان می‌رساند و زندگی آن‌ها را می‌چرخاند. ایازی می‌گوید: «در شروع کار ۲-۳ نفر در کارگاه فعال بودیم. من حدود ۲۵ سال قبل سابقه کار تولید کشک به روش سنتی را داشتم و همان تجربه و توان را وارد کار کرده بودم. بعد از گذشت چندسال و گسترش و توسعه‌ها و خرید دستگاه‌های جدید، ۱۵ نفر به طور مستقیم و ۴۰ نفر به طور غیرمستقیم شامل بازاریاب، توزیع‌کننده و نمایندگی‌ها ذیل کارخانه ما مشغول به کار هستند.»

 

کشک مایع چیست؟

این کارخانه کشک مایع تولید می‌کند که نسبت به کشک‌های موجود در بازار که همگی صنعتی هستند، دارای تفاوت و مزایایی است، ایازی می‌گوید: «کشک‌های صنعتی موجود در بازار از ماست تهیه می‌شود اما محصول ما از کشک خشک تولید می‌شود که محصولی روستایی و عشایری به حساب می‌آید. از محصول ما در تولید غذاهای نیازمند به کشک مانند کشک بادمجان، آش کشک و ... استفاده می‌شود و حتی برخی از کارخانجات مشهور کشور از محصول ما به عنوان طعم‌دهنده غذاهای کنسروی خود استفاده می‌کنند.»

 

محصولات ما به کشورهای عربی، روسیه و ترکیه هم صادر می‌شود

محصولات این کارخانه هم‌اکنون در سطح اصفهان، تهران و شهرهای جنوبی کشور توزیع و مصرف می‌شود. ایازی می‌گوید: «پیش از شیوع کرونا به کشورهای عربی، روسیه و ترکیه محصولات خود را صادر می‌کردیم اما شیوع کرونا موجب شد که این روند متوقف شود و بعد از فروکش این ویروس منحوس نیز هنوز صادرات ما مانند گذشته، جان نگرفته است. ما برنامه توسعه‌ای برای کارخانه داریم و بناست سوله‌ای به مساحت ۲-۳ هزار مترمربع به کارخانه ما اضافه شود تا ان شاء الله علاوه بر توسعه تولید کشک، تولید کره و روغن حیوانی را هم آغاز کنیم»

 

دولت کمک کند تا نیروی بیشتری جذب کنیم

دستگاه‌هایی که در کارخانه استفاده می‌کنیم بیش از ۱۰ سال سن دارند و روی به فرسودگی دارند، این جمله‌ای است که ایازی با حسرت بیان می‌کند و می‌گوید: «در این سال‌ها این دستگاه‌ها باید به روزرسانی و تعمیر می‌شد اما متاسفانه افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها و هزینه‌ها مانع شده است. ما هنوز با همین دستگاه‌ها تولید داریم که از نظر هزینه برق و انرژی و همچنین اصطهلاک، قیمت تمام شده را برای ما بالا می‌برد اما ما همچنان برای حفظ رقابت در بازار، با قیمت پایین عرضه می‌کنیم. نیاز است که دولت در این زمینه‌ها به ما کمک‌رسانی کند تا با تعمیر و به روزرسانی دستگاه‌ها، موجب رونق تولید خود شویم که به طبع موجب جذب نیروی انسانی بیشتر هم می‌شود.»

 

توان هیأتی‌ها باهم به اشتراک گذاشته شود

او ادامه می‌دهد: «طبق مشاهده میدانی خودم، در کشورهای آفریقایی، کشاورزان نرم‌افزاری راه‌اندازی کردند که همه فعالان این عرصه در آن حضور دارند و نیازمندی‌ها و توان خود را اعلام می‌کنند و دیگران بنا به نیاز یا توان خود مشکل آنان را برطرف کرده یا از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند. ما هیأتی‌های کشور هم می‌توانیم همچنین بستری را ایجاد کنیم و نیازمندی‌ها یا توان خود را اعلام کنیم تا در دل جامعه هیأتی‌ کشور از توان ما استفاده شود یا نیاز ما را برطرف کنند. من اگر هیأتی به بنده معرفی شود که در عرصه دامپروری فعال باشد حتماً با او وارد تعامل و همکاری می‌شوم تا در چرخه تولید محصول خود از توان او استفاده کنم.»

 

هیأت می‌تواند حلقه وصل ایده و سرمایه‌گذار باشد

هیأت‌های مذهبی با پشتوانه مردمی خود می‌توانند گام‌های اساسی در زمینه تولید و کمک به اقتصاد کشور بردارند. در هیأت‌ها اقشار مختلف حضور دارند که فکر یا تجربه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار دارند و نیازمند سرمایه‌ هستند و افراد بسیاری هم هستند که توان مالی دارند به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، بستر هیأت و تعاملات صورت گرفته در آن می‌تواند این گروه‌ها را به هم متصل کرده و زمینه‌ساز رقم خوردن تولید و اشتغال جوانان باشد.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

برگزیده ها
دکتر کشکولی: هیآت، رسانه‌ی کهن شیعه در ب...

دکتر کشکولی: هیآت، رسانه‌ی کهن شیعه در بازگویی حقایق دین و ارزش‌ها هستند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما افزود: امروز درصد بالایی از جامعه، دیندار هستند و حضور مردم در بسیاری از مراسمات و آئین‌های دینی و مذهبی این موضوع را اثبات می کنند حتی اگر اقشاری که در این مناسک و مجالس حضور دارند، دارای ظاهری متفاوت باشند.
02 مرداد، 1401

یادداشت آقای ابوذر بیوکافی از گیلان

یادداشت آقای ابوذر بیوکافی از گیلان

5روز مانده تا دیدار ستایشگران اهل‌بیت(ع) با رهبرمعظم‌انقلاب
17 دی، 1401

با حضور اساتید پیشکسوت مداحی؛ صندوقچه رو...

با حضور اساتید پیشکسوت مداحی؛ صندوقچه روضه خانگی در آستانه ماه محرم رونمایی شد

صندوقچه‌های روضه خانگی که قرار است در آستانه ماه محرم میان دو هزار هیأت و مسجد توزیع شود امروز طی مراسمی در امامزاده صالح رونمایی شد.
12 مرداد، 1400 | تهران

مرتضوی: اربعین نقطه اجماع تمام آزاداندیش...

مرتضوی: اربعین نقطه اجماع تمام آزاداندیشان و عدالت‌خواهان جهان است

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: فعالان مردمی و افرادی که امروز در مسیر این فرهنگ گام برمی‌دارند در تحقق این هدف نقش اساسی است.
04 شهریور، 1401

حجت الاسلام امیری: لزوم هم‌افزایی در مسی...

حجت الاسلام امیری: لزوم هم‌افزایی در مسیر نصرت از امام زمان(عج).

یکی از اساتید حوزه علمیه بر لزوم هم‌افزایی در مسیر نصرت از امام زمان(عج) تاکید کرد.
30 تیر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد