استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

14 خرداد 1401

استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان گفت: مداحان، نوای دلنشین حساس‌ترین وقایع تاریخی هستند و باید آگاهی لازم نسبت به این وقایع را نیز داشته باشند.

استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان پیش از ظهر جمعه در دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور با عنوان الی الحبیب۲ که در مجتمع یاوران مهدی، در مجاورت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه هنرمندان دارای روحیات خاصی هستند، اظهار کرد: ذاکران اهل‌بیت(ع) نیز در این وضعیت مانند دیگر هنرمندان هستند.
وی با بیان اینکه قاریان قرآن کریم نیز این روحیات را دارا هستند، مطرح کرد: مداحی‌کردن یک اقدام هنرمندانه است و هنرمندان آسیب‌ها، فرصت‌ها و نقاط قوت خودشان را باید دریابند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه هنرمند اگر از فکر و اندیشه فاصله بگیرد، دچار آسیب می‌شود، عنوان کرد: هنرمندان ممکن است جنبه ذوقی، وجودشان را فرا بگیرد و آن‌ها را از فکر و اندیشه باز بدارد.
وی با بیان اینکه اگر از موضوع فکر و اندیشیدن فاصله بگیریم به سمت هنرهای تهی و به دور از حکمت می‌رویم، خاطرنشان کرد: ذاکران اهل بیت(ع) با یکدیگر گفت‌وگوها و مباحثاتی در خصوص وقایع تاریخی داشته باشند تا بتوانند اتفاقات مؤثری را رقم بزنند.


پناهیان با اشاره به اینکه شخصیت انسان پشت زبان است، تصریح کرد: کسی که وارد کار هنری می‌شود، اگر در این مسیر شنا نکند، غرق شده و موج‌ها این فرد را با خود می‌برند.
وی با بیان اینکه یکی از آسیب‌‎های عرصه هنر برای هنرمندان رها کردن فکر است، یادآور شد: در جامعه ما نقد اثر هنری، مداحی، شعر و اشعار کم است.
پناهیان با اشاره به اینکه موضوع فعالیت مداحان، مصائب اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: اگر مداحان درک درستی از این مصیبت‌ها نداشته باشند قطعاً نمی‌توانند اهل‌بیت(ع) را به عنوان الگوی جامعه اسلامی معرفی کنند.
وی با بیان اینکه اعتقاد به ولایت و مدیریت ولایی دو موضوع مستقل هستند، عنوان کرد: در صدر اسلام نیز مشکلی که مردم با امیرالمؤمنین(ع) داشتند بر سر مدیریت ولایی بوده است؛ خوارج نیز مشکلی که با امیرالمؤمنین(ع) داشتند بر سر این بود که چرا ایشان مانند قبلی‌ها و آدم‌کش نیستند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه روضه‌خوان باید متفکر و فیلسوف تاریخ باشد، مطرح کرد: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چراکه اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید.
وی با بیان اینکه مداحی نوعی بدیهه‌سرایی است، خاطرنشان کرد: هنر مداحی غرق در مقدسات است و می‌تواند با دل مردم بازی کند، مداحان باید مراقب باشند تا این هنر مانع تفکر و تحلیل آن‌ها نشود.
پناهیان با اشاره به اینکه مداحان می‌توانند اتفاقات بزرگی را رقم بزنند، تصریح کرد: یکی از لازمه‌های رقم‌زدن این اتفاقات، داشتن تفکر است.

 


سلام فرمانده به ذهن کودکان ورود پیدا کرده است

وی با بیان اینکه روان‌شناسی کودک می‌گوید کودکان پس از 7 سالگی به دنبال ابرقدرت‌ها هستند تا فرمان‌برداری کنند، یادآور شد: تفاوتی که در سرود سلام فرمانده و سرودهای قبلی این گروه وجود دارد این است که شعر سلام فرمانده به ذهن کودکان ورود پیدا کرده و وارد بازی‌های آن‌ها شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر مداح نیز در موضوعات روان‌شناسی افراد، سررشته داشته باشد می‌تواند به مغز مخاطبان خود ورود پیدا کند و تأثیرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه مداحی هنر تحمیل نیست، بیان کرد: مداح باید با استفاده از جاذبه‌ها و تکنیک‌های هنر خود به مخاطبان رسوخ کند.

نظرات


استانی
برگزیده ها
سبحانیان: علی‌رغم دستاوردهای بزرگ هنوز س...

سبحانیان: علی‌رغم دستاوردهای بزرگ هنوز سفره مردم بزرگ نشده است

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی: برخی مشکلات کشور پیشینه 50 ساله دارند.
11 اسفند، 1401

کمیسیون های تخصصی همایش مدیران هیأت‌های...

کمیسیون های تخصصی همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور برگزار شد

نشست کمیسیون های تخصصی پانزدهمین همایش مدیران هیات های محوری و برگزیده کشور عصر پنجشنبه در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد.
09 تیر، 1401

حجت‌الاسلام والمسلمین وافی: هیأتی‌ها بای...

حجت‌الاسلام والمسلمین وافی: هیأتی‌ها باید به دنبال تعریف درست از جریان شعر اعتراض باشند

یکی از فعالان فرهنگی گفت: هیئتی‌ها باید به اصل گفتمان انقلاب اسلامی واقف، معتقد و باورمند باشند و بدانند که جریان شعر اعتراض شکل می‌گیرد و خوانده نیز خواهد شد اما باید با تعریف درست، مدیریت و کنترل شود.
06 دی، 1397

سخنان حجت‌الاسلام پورمحمدی در حوزه علمیه...

سخنان حجت‌الاسلام پورمحمدی در حوزه علمیه مروی درباره محکومیت کشتار شیعیان پاکستان

معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز با محکومیت کشتار شیعیان در پاکستان گفت:‌ مثلث استکبار، منحرفین و مرتجعین وابسته را باید از یکدیگر پاشید؛ جمهوری اسلامی ایران توانایی مقابله با آنها را دارد.
19 اسفند، 1391

شعار مشترک ماه محرم 1441 هیآت مذهبی کشور...

شعار مشترک ماه محرم 1441 هیآت مذهبی کشور اعلام شد

شعار "بنفسی انت و اهلی و مالی" به عنوان شعار مشترک هیآت مذهبی کشور در محرم الحرام 1441 انتخاب گردید.
24 مرداد، 1398 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد