استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

14 خرداد 1401

استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان گفت: مداحان، نوای دلنشین حساس‌ترین وقایع تاریخی هستند و باید آگاهی لازم نسبت به این وقایع را نیز داشته باشند.

استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان پیش از ظهر جمعه در دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور با عنوان الی الحبیب۲ که در مجتمع یاوران مهدی، در مجاورت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه هنرمندان دارای روحیات خاصی هستند، اظهار کرد: ذاکران اهل‌بیت(ع) نیز در این وضعیت مانند دیگر هنرمندان هستند.
وی با بیان اینکه قاریان قرآن کریم نیز این روحیات را دارا هستند، مطرح کرد: مداحی‌کردن یک اقدام هنرمندانه است و هنرمندان آسیب‌ها، فرصت‌ها و نقاط قوت خودشان را باید دریابند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه هنرمند اگر از فکر و اندیشه فاصله بگیرد، دچار آسیب می‌شود، عنوان کرد: هنرمندان ممکن است جنبه ذوقی، وجودشان را فرا بگیرد و آن‌ها را از فکر و اندیشه باز بدارد.
وی با بیان اینکه اگر از موضوع فکر و اندیشیدن فاصله بگیریم به سمت هنرهای تهی و به دور از حکمت می‌رویم، خاطرنشان کرد: ذاکران اهل بیت(ع) با یکدیگر گفت‌وگوها و مباحثاتی در خصوص وقایع تاریخی داشته باشند تا بتوانند اتفاقات مؤثری را رقم بزنند.


پناهیان با اشاره به اینکه شخصیت انسان پشت زبان است، تصریح کرد: کسی که وارد کار هنری می‌شود، اگر در این مسیر شنا نکند، غرق شده و موج‌ها این فرد را با خود می‌برند.
وی با بیان اینکه یکی از آسیب‌‎های عرصه هنر برای هنرمندان رها کردن فکر است، یادآور شد: در جامعه ما نقد اثر هنری، مداحی، شعر و اشعار کم است.
پناهیان با اشاره به اینکه موضوع فعالیت مداحان، مصائب اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: اگر مداحان درک درستی از این مصیبت‌ها نداشته باشند قطعاً نمی‌توانند اهل‌بیت(ع) را به عنوان الگوی جامعه اسلامی معرفی کنند.
وی با بیان اینکه اعتقاد به ولایت و مدیریت ولایی دو موضوع مستقل هستند، عنوان کرد: در صدر اسلام نیز مشکلی که مردم با امیرالمؤمنین(ع) داشتند بر سر مدیریت ولایی بوده است؛ خوارج نیز مشکلی که با امیرالمؤمنین(ع) داشتند بر سر این بود که چرا ایشان مانند قبلی‌ها و آدم‌کش نیستند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه روضه‌خوان باید متفکر و فیلسوف تاریخ باشد، مطرح کرد: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چراکه اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید.
وی با بیان اینکه مداحی نوعی بدیهه‌سرایی است، خاطرنشان کرد: هنر مداحی غرق در مقدسات است و می‌تواند با دل مردم بازی کند، مداحان باید مراقب باشند تا این هنر مانع تفکر و تحلیل آن‌ها نشود.
پناهیان با اشاره به اینکه مداحان می‌توانند اتفاقات بزرگی را رقم بزنند، تصریح کرد: یکی از لازمه‌های رقم‌زدن این اتفاقات، داشتن تفکر است.

 


سلام فرمانده به ذهن کودکان ورود پیدا کرده است

وی با بیان اینکه روان‌شناسی کودک می‌گوید کودکان پس از 7 سالگی به دنبال ابرقدرت‌ها هستند تا فرمان‌برداری کنند، یادآور شد: تفاوتی که در سرود سلام فرمانده و سرودهای قبلی این گروه وجود دارد این است که شعر سلام فرمانده به ذهن کودکان ورود پیدا کرده و وارد بازی‌های آن‌ها شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر مداح نیز در موضوعات روان‌شناسی افراد، سررشته داشته باشد می‌تواند به مغز مخاطبان خود ورود پیدا کند و تأثیرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه مداحی هنر تحمیل نیست، بیان کرد: مداح باید با استفاده از جاذبه‌ها و تکنیک‌های هنر خود به مخاطبان رسوخ کند.

نظرات


استانی
برگزیده ها
استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بل...

استاد پناهیان: مداح نباید سیاسی باشد، بلکه باید متفکر باشد چرا که اگر تفکر باشد، طبیعتاً سیاست‌ هم می‌آید

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان گفت: مداحان، نوای دلنشین حساس‌ترین وقایع تاریخی هستند و باید آگاهی لازم نسبت به این وقایع را نیز داشته باشند.
14 خرداد، 1401

مرتضوی: اربعین نقطه اجماع تمام آزاداندیش...

مرتضوی: اربعین نقطه اجماع تمام آزاداندیشان و عدالت‌خواهان جهان است

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: فعالان مردمی و افرادی که امروز در مسیر این فرهنگ گام برمی‌دارند در تحقق این هدف نقش اساسی است.
04 شهریور، 1401

8 فراخوان هنری و رسانه‌ای هیأت رونمایی ش...

8 فراخوان هنری و رسانه‌ای هیأت رونمایی شد

نشست خبری فراخوان‌های هنری رسانه‌ای هیأت صبح امروز سه‌شنبه ۴ مردادماه در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.
04 مرداد، 1401

حسین شمسیان: هیأت‌های مذهبی باید خادم مر...

حسین شمسیان: هیأت‌های مذهبی باید خادم مردم باشند

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، حسین شمسیان عصر امروز در دهمین گردهمایی هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی(عج) قم طی سخنانی با اشاره به اینکه جریان‌هایی به دنبال القا ناکارآمدی انقلاب اسلامی هستند
06 دی، 1397

فراخوان نظرسنجی انتخاب شعار فاطمیه 1398...

فراخوان نظرسنجی انتخاب شعار فاطمیه 1398 آغاز شد

مشارکت در تعیین خط‌ مشی هیآت در فاطمیه
19 آبان، 1398 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد