حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب دین‌گریزی مردم شده است

15 اردیبهشت 1402

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب دین‌گریزی مردم شده است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: رفتار غلط مدعیان دین‌داری و انقلابی، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ادبیات غلط دینی ازجمله مهم‌‎ترین دلایل دین‌گریزی هستند.

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب دین‌گریزی مردم شده است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در نهمین نشست جمعی‌از منبری‌های جوان هیأت‌های کشور که به همت جامعه ایمانی مشعر برگزار شد،اظهار کرد: ادبیات طلاب و روحانیون نباید منجر به دین‌زدگی شود.
وی با اشاره به عوامل دین‌گریزی مردم، عنوان کرد: رفتار غلط مدعیان دین‌داری و انقلابی، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ادبیات غلط دینی ازجمله مهم‌‎ترین این دلایل هستند.استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه 80 درصد ضعف بیان دین و 20 درصد نیز ضعف عملکرد داریم، مطرح کرد: این مقدار دین‌گریزی در جامعه که ایجاد شده و لج برخی افراد درآمده است به دلیل این است که مردم از ادبیات دینی ما زده شده‌اند.
وی ادامه داد: ادبیات طلاب با فقه و اصول شکل گرفته است که باید اصلاح شود و به ادبیات قرآنی باز گردد.


پناهیان با اشاره به اینکه قرآن برای همه است و عمومیت دارد، یادآور شد: ادبیات اهل بیت(ع) و معصومین(ع) در مواردی ممکن است متناسب با یک موقعیت خاص باشد ولی قرآن کریم عمومیت دارد.
وی با بیان اینکه ادبیات قرآنی باید احیا شده و رویکرد طلاب تغییر پیدا کند، خاطرنشان کرد: روحانیت و طلاب وکیل مدافعه مردم هستند و به‌خاطر مردم، به سمت ولایت و نرم‌ افزار دین می‌روند.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: مردم، طلاب و روحانیون را وکیل مدافع خداوند و یا ولایت می‌دانند و این موضوع باید اصلاح شود.
وی با اشاره به اینکه فضای ادبیات ما، فضای اطاعت است، اظهار داشت: باید فضای ادبیات از سمت اطاعت به سمت قدرت تشخیص حرکت کند، همان‌طور که یاران امام حسین(ع) در شب عاشورا بر تشخیص خود در کربلا مانند.
پناهیان با بیان اینکه نقش مردم در جامعه اساسی است، عنوان کرد: روحانیون باید به مردم بصیرت بدهند تا مردم بتوانند در تشخیص خود به درستی عمل کنند.


وی اضافه کرد: ولایت نیز در جایگاه بالا بردن قدرت تشخیص مردم است ولی متاسفانه در مردم ولایت به عنوان دستور دهنده به مردم شناسانده می‌شود.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: میدان دادن به تشخیص مردم، عامل اصلی مظلوم بودن اهل بیت(ع) بود و این موضوع باید برای مردم تبیین شود.


وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین مدافعان آزادی جهان اهل بیت(ع) هستند، مطرح کرد: متاسفانه این موضوع به درستی به مردم بیان نشده است که موجب شده امروز برخی واژه آزادی را سرداده و با آن اقدام به ضرب و شتم و به شهادت رساندن طلاب کنند.
پناهیان با بیان اینکه مردم، آزادی و قدرت تشخیص سه رکن اصلی ولایت هستند، خاطرنشان کرد: آزادی در اسلام محدوده گسترده‌تری نسبت به آزادی در غرب دارد.


وی با اشاره به اینکه آزادی در غرب محدود به آزادی دیگران ولی در اسلام نیز محدود به آزادی دیگران است، تصریح کرد: حجاب، مشروب‌خواری و ... ازجمله مواردی است که به عنوان سلب آزادی دیگران شناخته می‌شوند.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی: هر چه بگ...

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی: هر چه بگویند مراعات می‌کنیم اما تعظیم شعائر را کم‌رنگ نمی‌کنیم

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه هیأتی‌ها مسؤولیت‌پذیر و قانون‌مند هستند و هر چه رهبری بگویند تبعیت می‌کنند، گفت: امسال اجازه نمی‌دهیم یک هیأت هم تعطیل شود و هر کاری می‌کنیم تا بستر برگزاری هیأت با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی فراهم شود.
24 تیر، 1400 | قم

حجت الاسلام قنبریان: اقتصاد مردمی با توز...

حجت الاسلام قنبریان: اقتصاد مردمی با توزیع عادلانه منابع محقق می‌شود

استاد حوزه و دانشگاه گفت: اقتصاد مردمی یعنی منابعی که هست باید به شکل مساوی میان مردم توزیع شود و اگر هر اتفاق دیگری بجز این رقم بخورد، اقتصاد مردمی نمی‌شود.
02 تیر، 1402

حجت‌الاسلام سید محمد حسین راجی :سرانه مک...

حجت‌الاسلام سید محمد حسین راجی :سرانه مکان‌های عبادی اقلیت‌ها دو برابر سرانه مسلمانان است

یکی از پژوهشگران حوزوی با بیان اینکه سرانه مکان‌های عبادی اقلیت‌ها دو برابر سرانه مکان‌های عبادی مسلمانان است، گفت: ارامنه در مجالس آمریکا کرسی مستقل ندارند
07 دی، 1397

مسئول واحد خواهران جبهه فرهنگی انقلاب اس...

مسئول واحد خواهران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی: امروز جبهه فرهنگی خواهران در هیات ها رسالت مهمی در صیانت از ارزش ها دارند

مسئول واحد خواهران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: امروز جبهه فرهنگی خواهران در هیات ها رسالت مهمی در صیانت از ارزش ها دارند.
02 مرداد، 1401

رونمایی از کتاب «مثبت۳» با حضور حجت الاس...

رونمایی از کتاب «مثبت۳» با حضور حجت الاسلام پناهیان

همزمان با برپایی هفتمین شب ماه محرم الحرام و عزاداری هیات میثاق با شهدا از کتاب ارزشمند «مثبت۳» به دستان حجت الاسلام پناهیان پرده برداری شد.
30 مرداد، 1400 | تهران

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد