هیأتی‌ها در مزرعه خانوادگی، محصولات ارگانیک تولید می‌کنند

03 خرداد 1401

هیأتی‌ها در مزرعه خانوادگی، محصولات ارگانیک تولید می‌کنند

جوانان هیأت شهید اژه‌ای اصفهان، این روزها مزرعه خانوادگی خود را احیا کرده‌اند و با پرورش دام، زنبورداری و کشت گندم، جو، یونجه و گیاهان دارویی توانسته‌اند با تولید محصولات ارگانیک، نامی در بازار داخلی برای خود دست و پا کنند.

هیأتی‌ها در مزرعه خانوادگی، محصولات ارگانیک تولید می‌کنند

عرصه تولید این روزها از جمله اقداماتی است که هیأت‌های مذهبی با هدف اشتغال‌زایی و کمک به اقتصاد جوانان در دستور کار قرار داده‌اند. در این راه یا خود هیأت‌ها مستقیم وارد این عرصه می‌شوند و یا تلاش می‌کنند با برپایی دوره‌های آموزشی و تشویقی راه و مسیر زندگی جوانان را از دنیای کارمندی و کار اداری به سمت تولید ببرند. این امر برکات بسیاری دارد که یکی از آن‌ها اشتغال‌زایی و دستگیری از خانواده‌هایی است که سرپرست آن خانواده، به دلیل نداشتن شغل، توان چرخاندن زندگی را ندارد.

 

جوانان هیأتی که مزرعه محصولات ارگانیک راه انداختند

در چهارمین گزارش روایت تولید، سراغ یک جوان هیأتی اصفهانی که برآمده از مجمع فرهنگی شهید اژه‌ای و هیأت این مجمع است، رفتیم که در زمینه تولید ملی وارد شده و منشأ خیرات و برکات شده‌اند. مجموعه شهید اژه‌ای، رویکردی فرهنگی و تربیتی دارد. این مجموعه مدارس متعددی دارد که در دوره‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی و تربیتی برای دانش‌آموزان اجرایی می‌کند. اصلی‌ترین برنامه تربیتی آن‌ها، برپایی هیأت برای دانش‌آموزان به صورت هفتگی و در مناسبت‌های خاص است. این مجموعه برای آنان در قالب هیأت مجالس متعددی در مناسبت‌های سال برگزار می‌کند تا موجب رشد و پرورش روحی و معنوی آنان شود. یکی از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های این مجمع برپایی دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای با حضور اساتید دانشگاه و تولیدکنندگان برتر است تا جوانان را به این عرصه ترغیب کند. محمدصابر پسته‌ای، مدیرعامل این مزرعه تولیدی می‌گوید: «از سال ۸۴ وارد مجمع فرهنگی شهید اژه‌ای شدم و چند سال بعد هم هیأت مجمع راه‌اندازی شد که هفتگی و مناسبتی برنامه‌ها و مجالسی برگزار می‌کرد. این مجمع بیش از ۲۵ سال قدمت دارد و کار اصلی‌اش در زمینه پرورش نخبگان و انجام کارهای فرهنگی و آموزشی با حضور آنان است.»

 

دنیای رواشناسی را به عشق تولید رها کردم

از دل این دوره‌ها و آموزش‌ها، محمدصابر پسته‌ای که در تهران درس روانشناسی خوانده بود و حال و هوای دیگری در ذهن خود داشت تصمیم می‌گیرد تا مزرعه خانوادگی خود را احیا کند و فضای زندگی‌اش را به سمت تولید ببرد. او با همسر و برادرش که هر دو از بچه‌های فعال هیأتی اصفهان هستند و همچنین مهندس مسعود تبعه امامیه که حکم بزرگ‌تری در این کار داشته، مزرعه‌ای را تشکیل داده‌اند که توانسته به درآمد خوبی هم برسد. او می‌گوید: «تولیدکنندگی یکی از ویژگی‌ها و صفات خداوند است. انسان به عنوان خلیفه الهی باید صفات الهی داشته باشد. تولید زایندگی به همراه دارد و هر روز یک چالش و آورده جدید برای انسان ایجاد می‌کند که حس آن وصف‌ناپذیر است. به عشق تولید و فعالیت در این عرصه، رشته روانشناسی را به عشق تولید رها کردم.»

 

از پرورش اسب و گوسفند تا تولید عسل و گیاهان دارویی

پسته‌ای در مزرعه خود تولیدات بسیاری دارد و تلاش کرده از هر ظرفیتی برای تولید استفاده کند. او می‌گوید: «این مزرعه پیش از آن که توسط اقوام ما خریداری شود، محل پرورش اسب بود و سازه‌های لازم برای آن را هم داشت. برای همین در این عرصه وارد شدیم و چند اسب پرورش دادیم. دامپروری، زنبورداری، پرورش گیاهان دارویی، کشت گندم، جو و یونجه و ... از دیگر اقدامات ما در این مزرعه است. دو سال پیش برای پرورش دام با ۱۶ گوسفند کار را آغاز کردیم که امروز به ۲۵۰ رأس رسیده است. ۴ رأس گاو و ۵۰ قطعه مرغ هم در مزرعه ما به طور آزمایشی تهیه شده تا بررسی کنیم برای پرورش آن‌ها ظرفیت و امکان لازم را داریم یا خیر.»

 

با ۸ میلیون سرمایه برند خود را راه انداختیم

مزرعه خانوادگی آقای پسته‌ای این روزها برند اختصاصی خود را هم ایجاد کرده و توانسته در بازار داخل برای خود اسم و رسمی ایجاد کند و مشتری‌های خود را داشته باشد. او می‌گوید: «برند محصولات سالم ایجاد کردیم و با طراحی یک اپلیکیشن و سایت و همچنین ورود به اپلیکیشن‌های موجود، بازار خوبی برای خود ایجاد کردیم و محصولاتی همچون عسل، روغن محلی، روغن کنجد، عرقیجات، سرکه طبیعی، سرکه سیب و ... را تولید می‌کنیم. ما برند خود را با ۸ میلیون سرمایه ایجاد کردیم و امروز ارزش آن بسیار افزایش یافته است.»

 

به فکر بازارهای جدید هستیم

پسته‌ای به دنبال افزایش بازار خود است و فکر صادرات را در ذهن خود پرورش می‌دهد و می‌گوید: «تاکنون چند بار به مقصد کشورهای خارجی صادرات داشته‌ایم، اما به دنبال آن هستم که در این عرصه بیشتر و گسترده‌تر وارد شویم تا بتوانیم بازار جدیدی برای خود ایجاد کنیم. امروز مزرعه ما سودآور شده و سرمایه‌گذاران خوبی داریم. بنابراین با ورود به عرصه صادرات می‌توانیم اثرگذاری بیشتر در کشور داشته باشیم که در حال بررسی اوضاع و شرایط هستیم.»

 

۲۵ نفر از کنار این مزرعه شاغل شدند

ارتباط این مزرعه و واحد اقتصادی با مجمع فرهنگی شهید اژه‌ای همچنان برقرار است و تعدادی از جوانان و نخبگان این مجمع، سرمایه‌گذاران بخش‌هایی از این مزرعه هستند. پسته‌ای می‌گوید: «در حال حاضر ۱۰ نفر به طور مستقیم و ۱۵ نفر به صورت غیرمستقیم با مزرعه ما مشغول به کار هستند که تعدادی از نیروهای مجمع را در بخش سایت و فناوری‌های نوین مزرعه جذب کردیم.»

 

برخورداری از نمونه مجهز سیستم‌های آبیاری اصفهان

برای کار در این مزرعه و تولیدی تلاش شده تا از علوم روز استفاده شود و پسته‌ای سعی کرده با بهره‌گیری از توان علمی مجمع بهترین‌ها را برای مزرعه خود رقم بزند. او می‌گوید: «از روز نخست کار در مزرعه با توجه به وضعیت آب منطقه شرق اصفهان تلاش کردیم تا مانع از هدر رفت آب در مزرعه شویم. امروز یکی از مجهزترین سیستم‌های آبیاری اصفهان در مزرعه ما برپا شده است. مزرعه ما در ابتدا به دلیل اینکه چندسال بلااستفاده بود، برای کشت و کار دچار کمبود بود؛ اما توانستیم در این مدت سطح زیر کشت را سه برابر کنیم و هر فصل ۲۵ هکتار زمین را زیر کشت ببریم. برای کشت هم خود را در کاشت گندم، جو و یونجه محصور نکردیم؛ بلکه سراغ گیاهان دارویی و فرآوری آن‌ها هم رفتیم.»

 

نبود ثبات قیمت، مشکل اصلی تولیدکنندگان

پسته‌ای مشکل اصلی و اساسی این روزهای تولیدکنندگان کشور را ثبات نداشتن قیمت‌ها می‌داند و می‌گوید: «گرانی برای تولیدکننده مشکل‌ساز نیست. اگر ثبات باشد با تغییر رویه‌هایی می‌توان گرانی را هضم کرد و مانع مشکل‌آفرینی آن شد، اما متاسفانه در کشور ثبات نداریم و به همین دلیل نمی‌توان برنامه‌ریزی داشت.»

 

به دنبال راه‌اندازی توریست کشاورزی هستیم

این جوان هیأتی این روزها به دنبال اجرایی کردن یک ایده جدید برای جذب توریست و گردشگر در مزرعه‌شان در شهر اصفهان هستند. او می‌گوید: «در حال تلاشیم تا بتوانیم برای مزرعه‌مان مجوز توریست کشاورزی بگیریم و این بستر را ایجاد کنیم. فضاهای اقامتی در حال ساخت هستیم تا توریست و گردشگر به مزرعه طبیعی ما بیاید و بازدید داشته باشد و حتی چند روزی هم ساکن شود. اقدامات زیرساختی در حال انجام است و به دنبال مجوز هستیم تا ان‌شاءالله این کار را هم کلید بزنیم.»


برچسب

روایت تولید

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
لزوم جلوگیری از تمرکز هیأت‌ها در نقاط خا...

لزوم جلوگیری از تمرکز هیأت‌ها در نقاط خاص

نویسنده کتاب «به اضافه مردم» در نشست هیأت‌پژوهی عنوان کرد؛لزوم جلوگیری از تمرکز هیأت‌ها در نقاط خاص/ هزینه‌های هیأت باید با مشارکت‌های مردمی تأمین شود.
11 بهمن، 1399 | قم

تولیت حوزه علمیه مروی: منبر پایگاه خوبی...

تولیت حوزه علمیه مروی: منبر پایگاه خوبی برای تبلیغ دین است

آیت الله تحریری گفت: منبر پایگاه خوبی برای تبلیغ دین است، اولین چیزی که در مقام تبلیغ باید بدانیم معرفت اولیای الهی است.
23 اردیبهشت، 1401

عبدالملکی: میزان بهره مندی ثروتمندان و ب...

عبدالملکی: میزان بهره مندی ثروتمندان و بالا شهرنشین ها از یارانه، بیشتر از جنوب شهری هاست

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه روش توزیع یارانه کاملا ناعادلانه است گفت: میزان بهره مندی ثروتمندان و بالا شهرنشین ها از یارانه بیشتر از جنوب شهری هاست.
22 اردیبهشت، 1401

السلام علیک یا سید الکریم(علیه السلام)

السلام علیک یا سید الکریم(علیه السلام)

اهمیّت زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السلام
31 مرداد، 1392

نکات مهمی که آیت الله بهجت به آن توجه دا...

نکات مهمی که آیت الله بهجت به آن توجه داشتند

اهل بیت (علیهم السلام) می فرمایند: شما آنچه را علم داري عمل كن خداي‌ تعالي آن چه را علم نداري به شما خواهد داد.
19 بهمن، 1391

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد