مداحان جوان حتماً بخوانند...

26 مرداد 1392

مداحان جوان حتماً بخوانند...

رسم زمینه خوانی رو به فراموشی است یادداشتی از شاعر و مداح اهلبیت امیر عباسی

مداحان جوان حتماً بخوانند...

امروزه به جرأت میتوان گفت در بین مداحان جوان، بیشترشان با این سنت حسنه در بحث عزاداری آشنا نیستند.البته حقیقتش این است که آنها هم مقصر نیستند، چون کسی نبوده که آنان را در این موارد راهنمایی کند...

یکی از رسم‌های زیبای هیئت‌های قدیمی، «زمینه‌خوانی» است. امیر عباسی، مداح اهل بیت، یادداشتی درباره زمینه خوانی نوشته که در ادامه می‌توانید بخوانید.

****

یادم می آید زمانی که خیلی کوچکتر از الان بودم، در مجالسی که میرفتیم و عزاداری بر پا بود، وقتی روضه تمام می‌شد و قرار بود نوحه خوانی شروع بشود، قبل از اینکه دم نوحه  ایستاده را بدهند، نوحه زمینه و شعر زمینه میخواندند و در شعر زمینه چند نفر از مداحان مهمان و یا شاگردان آن استادی که مشغول مداحی بود، میخواندند و اشک، ناله و سینه زنی مستمعین با هم توأم میشد و فضای معنوی خاصی بر مجالس حکمفرما میگردید.

آن موقع حکمتش را نمیدانستم، ولی الان در حد فهم اندکم میتوانم بگویم که در بحث فنی کار، نوحه و شعر زمینه پل ارتباطی ای بود بین اشک روضه و حال و هوای شورانگیز سینه زنی و باید اعتراف کرد که زمینه خوانی برکات زیادی دارد که برای آشنایی هر چه بیشتر ما، خوب است بزرگان مداحی به طرح این موضوع  و بیان اثرات آن در مجلس امام حسین علیه السلام بپردازند. بزرگانی که همه ما مداحان جوان‌تر میدون آنها هستیم.

ولی امروزه به جرأت میتوان گفت در بین  مداحان جوان، بیشترشان با این سنت حسنه در بحث عزاداری آشنا نیستند.البته حقیقتش این است که آنها هم مقصر نیستند ، چون کسی نبوده که آنان را در این موارد راهنمایی کند (یا که این عزیزان مداح جوان به آن بزرگواران دسترسی نداشته اند) و خیلی از همین مداحان جوان زمینه خوانی را در مجالس نوکران با اخلاص و قدیمی امام حسین علیه السلام ندیده اند و روش کارشان را با سبک های جدید و امروی منطبق کرده اند.

البته خوب است که برادران مداح به روز باشند و نیازهای مستمعین امروز را پاسخگو باشند و باید هم اینچنین باشد ، ولی این دلیل بر این نمی شود که از هویّت این هنر الهی که یکی از قسمت های لازم الاجرایش زمینه خوانی سنتی است فاصله بگیرند و خوب است که هر از چند گاهی گریزی به این سبک و سیاق هم بزنند و از نور اخلاص نوحه ها و سبک های قدیمی هم روشنایی ای در حریم نوکریشان ایجاد کنند.

البته اکنون هم به برکت نفس بزرگتر هایی از جمله حاج منصور ارضی ، حاج علی انسانی ، حاج ماشاءالله عابدی ، حاج حسن خلج ، حاج سعید حدادیان ، حاج رضا پور احمد ، حاج حسین سازور ، حاج محمد رضا طاهری و ...سنت زمینه خوانی حفظ شده است و هنوز به لطف اهل بیت علیهم السلام مستمعین به طور کامل از برکت این حرکت نورانی در مجالس روضه محروم نشده اند.ولی امید است که به این سنت تقریباً فراموش شده توجه بیشتری بشود و مجالس ما از حال و هوای عزاداری سنتی که مورد تأکید بسیاری از بزرگان دین است ، بیشتر ازین فاصله نگیرد. خداوند ما و عزیزان ما را جزو صالحین و متقین قرار دهد و حضرت صدیقه را از همه ما راضی بگرداند ، انشاءالله.

نظرات


استانی
برگزیده ها
بیانیه  آیت‌الله جاودان درباره اتفاقات‌...

بیانیه آیت‌الله جاودان درباره اتفاقات‌ اخیر

تغییر سرنوشت ایران، رؤیا و خیالی خام‌ است.
10 مهر، 1401

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی درپی درگذش...

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی درپی درگذشت آیت‌الله حاج شیخ عزیز الله خوشوقت

در پی ارتحال آیت‌الله آقای حاج شیخ عزیز الله خوشوقت رضوان‌الله علیه، رهبر انقلاب اسلامی در پیام تسلیتی درگذشت این عالِم ربانی، معلم اخلاق و سالك الی‌الله را مصیبتی اندوهبار خواندند و این ثلمه‌ی بزرگ را به بازماندگان و شاگردان ایشان تسلیت گفتند.
01 اسفند، 1391

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب...

حجت الاسلام پناهیان: ادبیات اشتباه موجب دین‌گریزی مردم شده است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: رفتار غلط مدعیان دین‌داری و انقلابی، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ادبیات غلط دینی ازجمله مهم‌‎ترین دلایل دین‌گریزی هستند.
14 اردیبهشت، 1402

سیاست‌های فعالیت هیآت در مقابله با ویروس...

سیاست‌های فعالیت هیآت در مقابله با ویروس منحوس کرونا

با شیوع ویروس کرونا در کشور و بسیج شدن نیروهای مردمی برای کمک به سلامت جامعه، هیأت‌ها نیز مطابق وظایف اجتماعی خود، وارد میدان شده‌اند
14 اسفند، 1398 | قم

واکنش استاد میرزامحمدی به اتفاقات اخیر ک...

واکنش استاد میرزامحمدی به اتفاقات اخیر کشور

اغتشاشگران به‌دنبال دلسوزی و دفاع از صیانت زن مسلمان نیستند، بلکه آن را بهانه‌ای برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی قرار داده‌اند.
10 مهر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد