هیأت زنانه‌ای که خیاط تربیت می‌کند

19 خرداد 1401

هیأت زنانه‌ای که خیاط تربیت می‌کند

هیأت فاروق اصفهان، هیأت زنانه‌ای است که در بخش اشتغال‌زایی خود، توانسته با آموزش زنان سرپرست خانوار کارگاه خیاطی راه‌اندازی و در مجموع 33 نفر را شاغل کند.

هیأت زنانه‌ای که خیاط تربیت می‌کند

هیأت‌های مذهبی ثابت کردند ظرفیت بسیار خوب و بزرگی برای ورود به مسائل اجتماعی و بازکردن گره‌های بزرگ در کشور دارند. ظرفیتی که با کمک به نیازمندان و آسیب‌دیدگان در زمان بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله بروز کرد، در زمان همه‌گیری کرونا به اوج خود رسید و این روزها هم با ورود این تشکل‌های دینی و مردمی به عرصه تولید داخلی و اشتغال‌زایی فصل جدیدی را رقم زده است.

 


 

هیأت مردانه‌ای که به مرور زنانه شد!

در پنجمین گزارش روایت تولید سراغ یک هیأت دخترانه رفتیم، هیأت فاروق اصفهان. این هیأت در ابتدای امری رویکردی مردانه داشت و برای گرامیداشت روز عید غدیر خم بنا شده بود، به صورت کاملاً مردمی و بدون وابستگی به هیچ نهاد و ارگانی اما کم‌کم گسترش پیدا کرد و رویکرد بانوان بیشتر به خود گرفت و در مناسبت‌های مختلف مجالسی برپا می‌کند. مهدیه کاروان مدیر اجرایی هیأت فاروق در این خصوص می‌گوید: «مسئولیت این هیأت با آقای بصیرت از اساتید دانشگاه و مشاوران روانپزشکی است که در ابتدا این هیأت را برای گرامیداشت عید غدیر تاسیس شد اما به مرور گسترش پیدا کرد. با کمک خیرین، محلی برای برپایی مجالس اجاره کردیم که در منطقه زینبیه اصفهان قرار دارد و نام آن را خانه فاروق گذاشتیم.»

 


 

جذب ایتام برای کمک‌رسانی و حل مشکلات

هدف اصلی برپایی هیأت فاروق کمک‌رسانی به ایتام و خانواده‌های نیازمند است، برای همین این هیأت در ابتدای فعالیت از میان ایتام، افرادی را عضوگیری کرد. کاروان می‌گوید: «برای جذب افراد از کمیته امداد کمک گرفتیم زیرا غربال‌گری‌های اولیه را انجام داده بودند و با این هم‌افزایی ما چند پله‌ای جلو افتادیم. جدای از این افراد، نیازمندانی را هم در مجموعه شناسایی کردیم و با رویکرد مددکاری برای حل مشکلات و کمک به بهبود وضعیت زندگی، تحت پوشش قرار دادیم.»

 


 

هیأت زدیم تا بار روی زمین مانده شهر را بلند کنیم

هیأت فاروق دارای ۴ بخش است، بخش فرهنگی، مشاوره، توزیع ارزاق و اشتغال‌آفرینی است. مدیر اجرایی این هیأت می‌گوید: «ما هیأت تاسیس کردیم تا فعالیت نو انجام دهیم و بار روی زمین مانده شهر را برداریم. در بخش فرهنگی، جشن‌ها و اردوهای مختلف فرهنگی را پیش می‌بریم. در بخش مشاوره هم با حضور متخصصین امر از جمله خود دکتر بصیرت به بانوان و خانواده‌ها مشاوره‌های مختلف ارائه می‌شود. رویکرد اصلی ما در امور فرهنگی و مشاوره‌ای، امر و نهی کردن نیست بلکه با افراد رفیق می‌شویم تا به مرور روی آنان اثرگذاری کنیم. با این روش توانستیم خانم‌های بسیاری را که حجاب مناسب نداشتند، چادری کنیم.»

 

 


 

اشتغال‌زایی برای ۳۳ بانوی سرپرست خانواده

بخش اشتغال‌آفرینی این هیأت اما از نقاط مثبت و قابل اتکای کارهای آنان است. با توجه به آنکه فضای کلی هیأت در اختیار بانوان است برای اشتغال‌زایی سراغ خیاطی رفتند. هم آموزش دادند و بعد از مدتی هم کارگاه راه‌اندازی کردند. کاروان می‌گوید: «کار کارگاه را با حضور دو نفر و یک چرخ خیاطی آغاز کردیم و امروز به ۱۱ چرخ و حدود ۱۳ نفر نیرو رسیده است. ۵ نفر دیگر نیز در انتظار تهیه چرخ خیاطی هستند تا مشغول کار شوند. فروشگاهی هم برای فروش محصولات راه‌اندازی کردیم که ۱۵ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آن قالب مشغول کار شدند. در مجموع توانستیم برای ۳۳ نفر در قالب کارگاه و فروشگاه اشتغال‌آفرینی کنیم. این افراد همگی از بانوان هستند که عمدتاً سرپرست خانواده هم محسوب می‌شوند.»

 

اشتغال‌زایی و امور فرهنگی دو بال قدرتمند خانه فاروق

مسئولین هیأت فاروق تلاش کردند در هر بخش و موضوعی متخصصان امر را وارد کار کنند و محوریت با فردی باشد که هم تخصص و هم تجربه لازم را داراست. کاروان می‌گوید: «در حوزه پزشکی و تهیه دارو تلاش کردیم در ایام کرونا به خصوص امکان اخذ آزمایش را برای افراد تحت پوشش خود فراهم کنیم و در بستر برگزاری جشن و مراسم هم مشکلات مردم را با کمک خیرین برطرف می‌کنیم. در دو حوزه اشتغال و امور فرهنگی به بلوغ و توانایی خوبی رسیده‌ایم.»

  

توزیع ماهانه  ۵ ـ ۷ بلدرچین میان خانواده‌های نیازمند

این هیأت مذهبی افراد نیازمند بسیاری را تحت پوشش دارد و هر ماه در ابتدای ماه قمری با اخذ صدقه از مردم برای نیازمندان گوشت و مرغ تهیه می‌کند. مسئول اجرایی این هیأت می‌گوید: «هر ماه گوشت و مرغ برای مردم تهیه می‌کردیم که با توجه به افزایش قیمت ها تصمیم گرفتیم این کمک را به سمت ذبح بلدرچین ببریم. هر ماه با این روش، ۵ ـ ۷ بلدرچین به خانواده های نیازمند می‌دهیم. جدای از این طرح هر ۲ ـ ۳ ماه نیز بسته‌های ارزاق تهیه و به نیازمندان ارائه می‌کنیم.»


 

هیأت فاروق برای توسعه کارهای فرهنگی و اشتغال‌زایی خود نیازمند حمایت و کمک خیرین است تا بتواند هم افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد و راهی بازار کار کند و هم بتواند همین فضای کاری را ادامه دهد و حفظ کند.

ظرفیت مردمی هیأت‌های مذهبی برای ورود به عرصه تولید و اشتغال‌آفرینی در مشاغل خُرد و خانگی، فرصتی است که اگر دُرست و اصولی مدیریت و عملیاتی شود، می‌تواند اثرگذاری بسیاری به خصوص در شرایط تحریمی کشور داشته باشد و افرادی را که پشت درهای بازار اشتغال مانده‌اند، شاغل و دارای درآمد کند.


برچسب

روایت تولید

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
هیأتی‌ها در مزرعه خانوادگی، محصولات ارگا...

هیأتی‌ها در مزرعه خانوادگی، محصولات ارگانیک تولید می‌کنند

جوانان هیأت شهید اژه‌ای اصفهان، این روزها مزرعه خانوادگی خود را احیا کرده‌اند و با پرورش دام، زنبورداری و کشت گندم، جو، یونجه و گیاهان دارویی توانسته‌اند با تولید محصولات ارگانیک، نامی در بازار داخلی برای خود دست و پا کنند.
03 خرداد، 1401

سی روز، سی گفتار

سی روز، سی گفتار

یك: معراج مهمان
27 تیر، 1392

سید احمد عبودتیان: هیأت به‌عنوان حلقه وص...

سید احمد عبودتیان: هیأت به‌عنوان حلقه وصل میان مردم و حاکمیت، باید مردم با به میدان عمل بکشاند و کشور را متحول کند

مسئول بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا هیأت‌های محوری را حلقه‌های میانی خواند و گفت: هیأت‌ها در مدل ارتقایافته ۱۴۰۰ به چند ده نفر محدود نمی‌شوند بلکه محوریت خود را عموم مردم قرار می‌دهند تا بتوانند مردم را به میدان عمل وارد کند.
24 تیر، 1400 | قم

سید احمد عبودتیان :بیانیه گام دوم انقلاب...

سید احمد عبودتیان :بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط مقام معظم رهبری را اعلام آمادگی جوانان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دانست.

مدیر عامل بنیادفرهنگی خاتم‌الاوصیا(عج): بیانیه گام دوم رهبری، بر اساس اعلام آمادگی جوانان انقلابی صادرشد.
14 تیر، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد