مداح، منبری، مدیر و شاعر ۴ رکن اصلی هیأت هستند

28 بهمن 1400

مداح، منبری، مدیر و شاعر ۴ رکن اصلی هیأت هستند

اولین و مهمترین رکن هر هیأت که بیرق اباعبدالله الحسین علیه السلام را برافراشته، منبری است کسی که سخنرانی و تبیین موضوعات و اندیشه‌های فکری را برعهده دارد.

مداح، منبری، مدیر و شاعر ۴ رکن اصلی هیأت هستند

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ همزمان با پخش زنده برنامه روایت هیآت از شبکه افق  صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران جمعه ۲۹ بهمن ماه سال جاری، رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر بر لزوم توجه به جایگاه و کارکرد هیآت حسینی و عدم غفلت از ظرفیت‌های پنهان و آشکار آن اشاره کرد و گفت: در شرایط امروز که اغلب مردم درگیر مادیات هستند، بیرق و پرچم امام حسین علیه السلام است که می تواند کارهای بزرگی را رقم بزند. در این اوضاع وانفسای امروزی که هر کس برای هر کاری  با کوچکترین مقدار چرتکه می‌اندازد، جماعتی برخلاف این نگاه مادی گرایانه و دنیاطلبانه از زندگی و معیشت خود می‌زنند و پای امام حسین علیه السلام و هیآت اهل‌بیت علیهم السلام می ایستند.
 
وی درخصوص ماجرای حمله تروریستی به یکی از هیآت حسینی در سال ۱۳۸۳ گفت: هیأتی که صرفاً به عزاداری امام حسین علیه السلام می پردازد، برای چه کسی خطر خواهد داشت. چه اتفاقی در این جلسات می‌افتد که استکبار جهانی حاضر است برای از بین بردن آن، انسان‌های سخیف و کثیفی را اجیر کند تا مردم بیگناه را به خون  بکشند قطعاً این موضوع نشان از کارکرد و ظرفیت بالای هیآت حسینی دارد که می تواند این‌چنین لرزه‌‎ای بر اندام دشمنان بیاندازد.

رحیم آبفروش با اشاره به لزوم توجه به ارکان هیأت و شناخت آن در راستای به کارگیری صحیح از ظرفیت و داشته‌های هیأت مذهبی عنوان کرد:  اولین و مهمترین رکن هر هیأت که بیرق اباعبدالله الحسین علیه السلام را برافراشته منبری است کسی که سخنرانی و تبیین موضوعات و اندیشه‌های فکری را بر عهده دارد همچنین در کنار این رکن، مداح و ستایشگر نقش های مهمی را ایفا می کنند اما یکی از مهم‌ترین ارکان هیأت که در دوران امروز باید بدان توجه ویژه شود مدیر است. در این میان رکن دیگر یعنی شاعر نیز در هر هیأت می‌تواند حائز اهمیت باشد و بر همین اساس مداح و منبری می توانند از اشعار و سروده‌های شاعر استفاده کنند و در مجموع هیات مذهبی دارای چهار رکن اصلی مداح، منبری، مدیر و شاعر هستند.

دبیر جامعه ایمانی مشعر  با اشاره به ارکان فرعی  هیأت مذهبی و جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام  تصریح کرد: بی‌شک در کنار چهار رکن اصلی هیآت مذهبی که همان مداح، منبری، مدیر و شاعر هستند باید ارکان و بخشهای فرعی را نیز متصور بود که هرکدام از نقش‌ها و اثرات بسزایی برخوردار هستند. بر این اساس در یک هیأت، بانی جلسه، قاری و تلاوت کننده قرآن کریم، مسئول صوت و تصویر، مسئول چندرسانه‌ای، مدیر کانال های اطلاع رسانی و دها بخش دیگر می‌توانند اثرهای بسزایی در توسعه و شناخت ظرفیت های جلسات عزاداری داشته‌باشند و نقش مهمی را ایفا کنند.

وی با اشاره به نقش هیآت مذهبی و جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام در توسعه و فرهنگسازی جهاد تبیین که از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام  خامنه ای در دیدار با مداحان و ستایشگران اهل بیت علیهم السلام مطرح و بر آن تأکید شد، عنوان کرد: بی شک یک هیأت حسینی می تواند تمام ارکان فرعی و اصلی خود را به خدمت بگیرد تا بسترساز جهاد تبیین باشد. هیأت باید با تمام ارکانش در خدمت اهل بیت علیهم السلام و پیاده سازی جهاد تبیین باشد و این موضوع به این ترتیب تحقق خواهد یافت که مداح و منبری به یک موضوع خاص پیرامون جهاد تبیین تکیه کرده و اشعار و سخنرانی‌های خود را بر اساس آن تنظیم کنند. همچنین احکامی که در آن جلسه مطرح می‌شود در راستای این موضوع باشد و یا آنکه فضاسازی‌های هیأت و اشعار سروده شده متمرکز به موضوع تعیین شده باشد و در یک نگاه کلی، هیأت و تمام ارکان تشکیل دهنده آن در خدمت و استخدام تبیین یک موضوع باشند.

آبفروش با اشاره به ظرفیت های بالای هیأت‌های مذهبی و نقش بی بدیل آن در توسعه فرهنگ و هنر کشورمان گفت: خدماتی که هیآت مذهبی از سالیان گذشته به معماری، موسیقی و هنر این کشور کرده‌اند بر کسی پوشیده نیست و این خدمات در جای خود کم نظیر و یا بی نظیر است. به عنوان مثال امین فروغی در کتابی به جمع‌آوری مجموعه نوحه های قدیمی تهران می پردازد و در آن کتاب اثبات می‌کند در گذشته بسیاری از ترانه هایی که خوانده می شد از نواهای مداحی وام گرفته شده است یعنی بسیاری از آهنگ ها و ریتم های اصیل ایرانی که می‌توانست در گذر زمان فراموش شود به واسطه خدمات هیآت مذهبی به هنر زنده شده است. 
ایشان در پایان اظهار امیدواری کرد که مسئولین تا آنجا که می‌توانند ارکان و کارکردهای هیأت را به خوبی نشان دهند تا این عنصر مهم و تأثیرگذاراز مظلومیت رهایی یافته و به جایگاه اصلی خود برسد.

بنابر گزارش روابط‌عمومی جامعه ایمانی مشعر در ادامه برنامه روایت هیأت طی ارتباط تلفنی با احمد پاریابی؛ مسئول روابط عمومی کانون رهپویان وصال شیراز با اشاره به حادثه تروریستی کشتار جوانان بی دفاع در این هیأت مذهبی توسط یک خونخوار سفاک به نام جمشید شارمهد و نحوه برگزاری دادگاه این قاتل جانی گفت: ۱۴ سال پیش حمله تروریستی به عزاداران هیأت اباعبدالله الحسین اتفاق افتاد که علاوه‌بر کشته شدن چندین نفر بی‌گناه در این حادثه، پدران و مادران بسیاری از این شهدا به واسطه اثرات روحی شدید و از دست دادن عزیزانشان در سال‌های بعد فوت کردند.

پاریابی تصریح کرد: این جنایت ابعاد بسیار بالاتر از آن چیزی که در رسانه ها مطرح شده دارد، چرا که جانبازانی از این رویداد تلخ به جا ماندند که ۱۴ سال است در بیمارستان ها به درمان مشغول هستند. از جمله شهیدان این حادثه تلخ شهید نصیری است که سرپرست خانواده خود بودند و خانواده آنها در این ۱۴ سال با مشقت و سختی بسیار گذران عمر داشتند.

مسئول روابط عمومی کانون رهپویان وصال شیراز اظهار کرد: کمترین خواسته قربانیان و خانواده شهدا از دادگاه جمشید شارمهد حکم اعدام است چرا که در هر ایدئولوژی و کشوری اگر یک فرد دست به کشتن هم وطنان خود بزند حداقل مجازاتش اعدام خواهد بود. بحث دیگر ما پیگیری قانونی در مجامع بین المللی پیرامون کشورهایی است که به این قاتل جانی کمک کردند، در حالی که جمشید شارمهد  در لیست قرمز پلیس بین الملل قرار داشته است و باید هر کشوری نسبت به استرداد آن کمک می کرده اما کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس به راحتی برای رفت و آمد این فرد چراغ سبز نشان دادند.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام تقدیری: امروز عدم وجود هیأت...

حجت الاسلام تقدیری: امروز عدم وجود هیأت کودک حس می‌شود

رئیس بنیاد ملی نوجوانان سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هیأت کودک به معنای ایجاد فضایی برای نقاشی کودکان نیست بلکه باید از ماه‌ها قبل برای دعوت از مربی برای آموزش به کودکان برنامه ریزی شود.
01 تیر، 1402

ساماندهی بیش از 6 هزار خادم زائر در ایام...

ساماندهی بیش از 6 هزار خادم زائر در ایام اربعین حسینی

فرمانده گردان لواءالخدمه‌الحسینیه کربلا از ساماندهی بیش از 6 هزار خادم زائر در اربعین حسینی یاد کرد و گفت: جوانان عراقی در قالب لواءالخدمه‌الحسینیه بدون هیچ چشم‌داشت مادی از هر فرصتی برای خدمت به زائران استفاده می‌کردند.
15 آذر، 1397

پویش "هــــم‌ســـایـه"

پویش "هــــم‌ســـایـه"

خدمت‌رسانی هیآت و مواکب‌حسینی به مهاجران عزیزافغانستانی
24 شهریور، 1400

دکتر مشکینی: در حوزه مسائل خانواده باید...

دکتر مشکینی: در حوزه مسائل خانواده باید آگاهانه و عالمانه عمل کنیم و انجام اقدامات غیر علمی تاثیر مناسب ندارد.

در حوزه خانواده باید آگاهانه و عالمانه عمل کردکارشناس مسائل اجتماعی گفت: در حوزه مسائل خانواده باید آگاهانه و عالمانه عمل کنیم و انجام اقدامات غیر علمی تاثیر مناسب ندارد.
16 مرداد، 1398

اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر، به شکل ک...

اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر، به شکل کارگاهی و تخصصی برگزار می‌شود

دبیر همایش‌های جامعه ایمانی مشعر: اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر، به شکل کارگاهی و تخصصی برگزار می‌شود
12 تیر، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد