حجت الاسلام قنبریان: اقتصاد مردمی با توزیع عادلانه منابع محقق می‌شود

01 تیر 1402

حجت الاسلام قنبریان: اقتصاد مردمی با توزیع عادلانه منابع محقق می‌شود

استاد حوزه و دانشگاه گفت: اقتصاد مردمی یعنی منابعی که هست باید به شکل مساوی میان مردم توزیع شود و اگر هر اتفاق دیگری بجز این رقم بخورد، اقتصاد مردمی نمی‌شود.

حجت الاسلام قنبریان: اقتصاد مردمی با توزیع عادلانه منابع محقق می‌شود

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین محسن قنبریان در هفدهمین همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشوری که با عنوان هیأت و تربیت دو در حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های هیأت، احیای زندگی مردم است.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که در بحث عدالت عقب مانده‌ایم، مطرح کرد: ورود به این مسئله فوری است و مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که جبران این عقب ماندگی‌ها در موارد بسیاری امکان پذیر نیست.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه موضوع مردمی‌سازی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، عنوان کرد: اگر فرصت‌ها در جامعه برابر باشند دیگر شکاف طبقاتی ایجاد نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های پیشرفت کشور دخیل کردن خیل عظیم مردم در تولید است، خاطرنشان کرد: این موضوعات نکات اصلی مکتب اسلام است که باید به آن توجه شود.
قنبریان با بیان اینکه امروز هیأتی‌ها را به مباحث فرهنگی مشغول کرده و اقتصاد را از آن‌ها جدا کرده‌اند، تصریح کرد: برای عدالت اجتماعی فرصت برابر در منابع قدم اول است و این موضوع در مکتب اسلام آمده است.
وی با اشاره به اینکه خیریه بازی برای زمانی که دولت اسلامی سرکار باشد یک اقدام سرکاری است، یادآور شد: اقدامات این چنینی نمی‌تواند مانع ازبین بردن فقر شود چراکه کار اساسی نیست، در عوض یک سیاست متناسب ارزی می‌تواند در یک مدت زمان کوتاه از افراد بسیاری دستگیری کند.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه کار اساسی اقتصاد مردمی است، ابراز کرد: اقتصاد مردمی یعنی منابعی که هست باید به شکل مساوی میان مردم توزیع شود و اگر هر اتفاق دیگری بجز این رقم بخورد، اقتصاد مردمی نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه زمینه اقتصادی جمهوری اسلامی کج است، بیان کرد: دولت سیزدهم درآمدهای بیش‌تری نسبت به دولت‌های قبلی داشته و ارزهای بلوکه شده را نیز برگردانده است ولی این موضوع در سفره مردم قابل مشاهده نیست که نشان می‌دهد زمین اقتصاد کج است.
قنبریان با بیان اینکه این زمین کج تنها با برابر شدن مردم در منابع صاف می‌شود، اظهار داشت: یک هیأت به عنوان یک سلول فعال در جامعه باید این موضوع را ابتدا در خود پیاده کند.
وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی آمده است که باید ابزار تولید برای تمام مردم فراهم شود، عنوان کرد: اگر منابع تنها دست عده‌ای باشد و نیمی از خانواده‌های ایران تنها مزد بگیرند، همیشه این شکاف طبقاتی وجود خواهد داشت.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه هیأت به عنوان محلی برای احیای امر اهل بیت(ع) باید به دنبال اصلاح اقتصاد باشد، مطرح کرد: برای تحقق این موضوع باید تلاش کند منابع و ابزار تولید در اختیار محرومان قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه منبر و رسانه‌ هیأت برای غر زدن و کنایه زدن نیست، خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت برای ساماندهی مشکلات استفاده شود که این موضوع نیز در ادامه مسیر همراهی با مردم است.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حاج حسین یکتا: انقلابی‌ها حلقه‌های واسطه...

حاج حسین یکتا: انقلابی‌ها حلقه‌های واسطه مفقوده میان مردم و حکومت را پدید آورند

اربعین فرصتی برای تقویت جبهه مقاومت است
29 شهریور، 1398 | قم

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه...

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه نوع خطاطی

پورزارعی: زندگی حاج قاسم ابعاد مختلفی دارد لذا وقتی حاج قاسم در جنگ و میدان مبارزه است باید با خط ثلث ایشان را بنویسم؛ یا خط شکسته مخصوص زمان نمازشان است و معاشرت‌شان با کودکان را باید نستعلیق کرد.
02 دی، 1401

فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعا...

فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعار هیهات منا الذله

جامعه ایمانی مشعر اقدام به فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعار «هیهات منا الذله» کرده است
13 تیر، 1394

دیرینه‌ترین تشکیلات از نظر زمانی، هیأت ا...

دیرینه‌ترین تشکیلات از نظر زمانی، هیأت است

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی: دیرینه ترین تشکیلاتی از نظر زمانی، هیات است.
12 تیر، 1398

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
12 شهریور، 1400 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد