دبیر فرهنگی ستاد اربعین قرارگاه خاتم الاوصیا خبرداد طراحی سامانه‌ «ره توشه» برای به اشتراک‌گزاری ایده‌ها و تجربیات اربعینی

29 شهریور 1398 | قم

دبیر فرهنگی ستاد اربعین قرارگاه خاتم الاوصیا خبرداد طراحی سامانه‌ «ره توشه» برای به اشتراک‌گزاری ایده‌ها و تجربیات اربعینی

اولویت خدمت رسانی در داخل کشور و با تمرکز بر مرزهای خروجی در موج بازگشت است.

دبیر فرهنگی ستاد اربعین قرارگاه خاتم الاوصیا خبرداد طراحی سامانه‌ «ره توشه» برای به اشتراک‌گزاری ایده‌ها و تجربیات اربعینی

دبیر فرهنگی ستاد اربعین قرارگاه خاتم الاوصیا خبرداد
طراحی سامانه‌ «ره توشه» برای به اشتراک‌گزاری ایده‌ها  و تجربیات اربعینی/ اولویت خدمت رسانی در داخل کشور و با تمرکز بر مرزهای خروجی در موج بازگشت است.
به گزارش جامعه ایمانی مشعر، علی جهانشاهی، دبیر ستاد اربعین بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا(عج) صبح امروز در دومین گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و چهارمین همایش هیأت‌های فعال در عرصه اربعین که با همکاری مسجد مقدس جمکران در شبستان کربلا این مسجد مقدس برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به نیاز گسترده‌ای که همچنان در ایران وجود دارد امیدواریم هیأتی‌ها و موکب داران خدمات خود را به سمت مرزهای خروجی و داخل ایران سوق دهند چرا که ظرفیت های موجود پاسخگوی نیازها نیست. وضعیت در موج بازگشت به مراتب سخت تر است و پیشنهاد می کنیم برخی از موکب ها خدمات خود را از روز اربعین در نقاط مرزی آغاز کنند. با این وجود اگر مجموعه ای قصد برپایی موکب در کشور عراق را دارد بهتر است در قالب همکاری مشترک ایرانی و عراقی صورت گیرد تا زمینه تعمیق روابط ملت ها فراهم گردد.
وی با بیان اینکه  اعزام های کاروانی لازم است مورد توجه مجموعه‌ها قرار گیرد، تصریح کرد: افراد زیادی بخصوص خواهران -که برای حضور انفرادی محدودیت هایی دارند- قصد حضور در حماسه اربعین حسینی را دارند که به علت کمبود کاروان‌ها، از حضور در این حماسه محروم می گردند. از طرقی اعزام کاروان های کوچک 40 نفره و قرار دادن یک روحانی برای هر کاروان زمینه بهره برداری بیشتر و ارائه خدمات بهتر را فراهم می نماید. لذا می توان با سر لوحه قرار دادن شعار هر مسجد یک کاروان و هر هیئت یک کاروان امکان افزایش حضور کاروانی را فراهم کرد.دبیر فرهنگی ستاد اربعین قرارگاه خاتم الاوصیا با تاکید بر ضرورت آگاه سازی و فرهنگ سازی مردم و زائران نسبت به این سفر اذعان داشت: سندی آماده شده است که در آن توصیه هایی در زمینه فرهنگ مردم عراق، ملزومات سفر اربعین و ملاحظاتی در زمینه حمل و نقل، بهداشت و درمان، اسکان، تغذیه و... برای آحاد مردم، زائران، موکب داران و مسئولین کاروان ها ارائه شده است که افراد می توانند با برگزاری جلسات حضوری در مساجد و با فعالیت در فضای مجازی به بازنشر و نهادینه سازی آن بپردازند.
جهانشاهی با اشاره به حضور عدم حضور ده ها میلیون نفر از مردم کشور در این حماسه، مطرح کرد: لازم است زمینه استفاده این افراد از دریای خیر و معرفت اربعین فراهم نمود طرح نائب‌الزیاره طرحی است برای افرادی که امکان حضور ندارند ولی می توان در تامین هزینه سفر دیگران مشارکت کنند. که این طرح را می توان با مشارکت مساجد و هیئات دنبال نمود. همچنین قرائت دسته جمعی زیارت اربعین از مواردی است که لازم است در سطح کشور به آن پرداخته شود.
وی با بیان اینکه تجربه های و ایده های بسیار ارزشمندی در سراسر کشور وجود دارد که می تواند مورد استفاده دیگر فعالان عرصه اربعین قرار گیرد، عنوان کرد: سامانه‌ «ره توشه» برای به اشتراک‌گزاری تجربه‌ها، ایده‌ها و محصولات اربعین درنظر گرفته شده است که ان شا الله به زودی رونمایی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه فعالیت های رسانه ای باید به‌عنوان یک سرفصل جدی مورد توجه فعالان قرار گیرد، عنوان کرد: سال گذشته موکب رسانه‌ای فجر به عنوان یک نمونه از کار رسانه ای مردمی در استدیویی در عمود 1120 به تولید بیش از 2300 دقیقه برنامه زنده تلویزیونی پرداخت که در شبکه های استانی، ملی و بین المللی پخش شد. لذا همه فعالان اربعینی لازم است برای انعکاس پیام و فرهنگ اربعین در داخل کشور و در سطح جهانی برنامه ریزی و نقش آفرینی نمایند.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام تقدیری: ساختار سازی و قالب س...

حجت الاسلام تقدیری: ساختار سازی و قالب سازی و استفاده از محتوای مناسب در تربیت کودکان و نوجوانان هیاتی اهمیت زیادی دارد

رئیس کارگروه کودک و نوجوان سازمان تبلیغات اسلامی گفت: ساختار سازی و قالب سازی و استفاده از محتوای مناسب در تربیت کودکان و نوجوانان هیاتی اهمیت زیادی دارد.
01 مرداد، 1401

میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب ا...

میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی مهمان دیگر چهارمین نشست صمیمانه ستایشگران جوان اهل‌بیت علیهم‌السلام بود.

نیلی، وجود چندین هزار هیأت و مسجد را فرصت‌های جبهه انقلاب دانست و گفت: نیروهای جبهه انقلاب، هم بیشتر شده‌اند و عمق فکر آن‌ها افزایش پیدا کرده است.
25 مرداد، 1398 | قم

استاد جاودان: باید در جریان هدایت مؤثر ب...

استاد جاودان: باید در جریان هدایت مؤثر باشیم

یکی از اساتید برجسته درس اخلاق حوزه با بیان اینکه جریان هدایت از زمان حضرت آدم تا ظهور حضرت حجت(ع) برقرار است، گفت: ما نیز می‌توانیم در این جریان هدایت سهمی داشته باشیم و اگر این وظیفه را به خوبی انجام دهیم، قطعا در تاریخ زنده خواهیم ماند.
18 آبان، 1402

سی روز، سی گفتار

سی روز، سی گفتار

بیست و یكم: برنامه تربیتی امیرمؤمنان
07 مرداد، 1392

یادداشت آقای مجتبی سرگزی از زاهدان

یادداشت آقای مجتبی سرگزی از زاهدان

6روز مانده تا دیدار ستایشگران اهل‌بیت(ع) با رهبرمعظم‌انقلاب
15 دی، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد