ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه نوع خطاطی

02 دی 1401

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه نوع خطاطی

پورزارعی: زندگی حاج قاسم ابعاد مختلفی دارد لذا وقتی حاج قاسم در جنگ و میدان مبارزه است باید با خط ثلث ایشان را بنویسم؛ یا خط شکسته مخصوص زمان نمازشان است و معاشرت‌شان با کودکان را باید نستعلیق کرد.

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه نوع خطاطی

مسعود پورزارعی می‌گوید: زندگی حاج قاسم ابعاد مختلفی دارد لذا وقتی حاج قاسم در جنگ و میدان مبارزه است باید با خط ثلث ایشان را بنویسم؛ یا خط شکسته مخصوص زمان نمازشان است و معاشرت‌شان با کودکان را باید نستعلیق کرد.
به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، دومین روز رویداد ملی هنری «جان فدا» به‌پاسداشت مقام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و روایت بخشی از ابعاد شخصیتی این شهید والامقام از زبان هنر در آستان مقدس رضوی در حال برگزاری است.

در این رویداد که از چهارشنبه 30 آذر به‌مدت سه‌روز برقرار است، 250 هنرمند از سراسر کشورمان در رشته‌های نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، پوستر، تبلیغات شهری، موشن‌گرافیک، تصویرسازی، کتیبه و پرچم، حروف‌نگاری و کاریکاتور خلق اثر هنری خواهند کرد.  

مسعود پورزارعی که متولد سال 1355 از تهران است، کار خوشنویسی و طراحی را از حدود 30 سال پیش آغاز کرده است. حالا او خودش را به رویداد مردمی جان‌فدا رسانده و معتقد است درباره شهید سلیمانی کار هنریِ خوب زیادی تولید نشده است.

این هنرمند خوشنویس درباره اینکه حاج قاسم را باید با چه خطی روایت کرد، تاکید می‌کند: زندگی حاج قاسم ابعاد مختلفی دارد لذا وقتی حاج قاسم در جنگ و میدان مبارزه است باید با خط ثلث ایشان را بنویسم؛ یا خط شکسته مخصوص زمان نمازشان است و معاشرت‌شان با کودکان را باید نستعلیق کرد.

وی به هجمه‌های رسانه‌ای دشمن اشاره کرد و افزود: مردم باید شهید سلیمانی را بشناسند؛ کسانی در تشییع حاج قاسم بودند که با نظام زاویه داشتند اما خالصانه گریه می‌کردند. من معتقدم حاج قاسم یک هنرمند بود چون هنر فقط نقاشی کردن نیست بلکه ارتباط برقرار کردن درست با اقشار مردم مهم است که ایشان به تأسی از پیامبر (ص) و ائمه علیهم‌السلام به درستی آموخته بود.

پورزارعی علت تأثیرگذاری حاج قاسم را زیست ایشان با شهدا و ارادت قلبی‌شان نسبت به ائمه به‌خصوص حضرت زهرا (س) دانست و تأکید کرد: حاج قاسم ذوب در حضرت زهرا (س) بود و مادی و معنوی در این راه هزینه می‌داد لذا قطعأ حضرت نگاه ویژه‌ای به ایشان داشته است چون این خاندان مدیون و بدهکار کسی نمی‌مانند و معتقدم تأثیرگذاری شهید سلیمانی که دنیا را تحت تأثیر قرار داد به خاطر این نگاه ائمه بود.

این هنرمند جمله «فاطمه، فاطمه است» دکتر علی شریعتی را مورد اشاره قرار می‌دهد و تأکید می‌کند: حاج قاسم، حاج قاسم است و نمی‌شود ایشان را با هیچ کس دیگری مقایسه کرد.

او در حالی که به خاطر مظلومیت شهید سلیمانی بغض کرده است، می‌گوید: هجمه‌ها درباره شهید سلیمانی غیرطبیعی و هدفمند است و ما باز درباره ایشان دیر عمل کردیم.

وی ابتکار رویداد «جان فدا» برای تولید محتوای مردمی را تحسین کرد و در خصوص ایده طرح خودش در این رویداد تأکید می‌کند: هدف ما کار برای جوانان است چون اندیشه بزرگ‌ترها شکل گرفته و تغییر آن دشوار است. من طی این سه روز طرح‌هایی که پسند جوانان و کاربردی است را با موضوع شهید سلیمانی خلق و برای استفاده در گوشی‌های موبایل و چاپ روی تیشرت آماده می‌کنم.

تمام هنرمندان کشورمان می‌توانند آثارشان را از امروز سه‌شنبه تا 13 دی‌ 1401 از طریق سایت Honareheyat.com به دبیرخانه رویداد ملی جان‌فدا ارسال کنند. آثار منتخب در سالروز شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
در کارگاه تجربه مانا بررسی شد هیأت‌ها چگ...

در کارگاه تجربه مانا بررسی شد هیأت‌ها چگونه از ظرفیت بانوان بهره‌مند شوند؟

خادمان هیأت‌های انصار ولایت و میثاق با شهدا در کارگاه تجربه مانا دوازدهمین همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور به بیان تجربیات خود در راستای استفاده از ظرفیت بانوان در عرصه هیأت پرداختند.
06 دی، 1398 | قم

مكان اعتكاف پيامبردر مسجدالنبي كجا بوده...

مكان اعتكاف پيامبردر مسجدالنبي كجا بوده است

ستون سرير يكي از ستون هاي قديمي مسجدالنبي است كه پيامبر در روزهايي كه در اين مسجد اعتكاف مي كرد بستر حصيري خود را آنجا پهن مي كرد.
31 اردیبهشت، 1392

پیام تسلیت درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا

پیام تسلیت درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا

پیام تسلیت جامعه ایمانی مشعر در پی درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا
25 اردیبهشت، 1401

هیهات مناالذله برای سومین سال پیاپی انتخ...

هیهات مناالذله برای سومین سال پیاپی انتخاب شد

شعار و نشان‌نوشته هیهات مناالذله برای سومین سال پیاپی به عنوان شعر مشترک هیآت کشور در محرم 1437 انتخاب شد.
28 شهریور، 1394

شیخی: مداح اهلبیت باید زیبایی‌های موسیقی...

شیخی: مداح اهلبیت باید زیبایی‌های موسیقی کشور را نشان دهد

لزوم آشنایی با فقه موسیقی
25 مرداد، 1398 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد