سخنان مهم حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری پیرامون حضور هیات‌های ایرانی در اربعین حسینی

23 آبان 1394

سخنان مهم حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری پیرامون حضور هیات‌های ایرانی در اربعین حسینی

حجت‌الاسلام و المسلمین سید هاشم الحیدری، مجاهد جبهه مقاومت عراق در «اولین همایش ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین» به بیان نکات و تذکرات مهمی پیرامون کیفیت حضور هیأت‌های ایرانی در پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی پرداخت.

سخنان مهم حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری پیرامون حضور هیات‌های ایرانی در اربعین حسینی

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید هاشم الحیدری با اشاره به نقش حضرت زینب پس از عاشورا، در دفاع از اسلام و سیدالشهدا، گفت: اربعینِ هر زمان باید در مقابل یزید زمان و در دفاع از حسین زمان باشد. همان گونه که حضرت زینب در مقابل یزید زمان خودشان ایستاد و فرمودند فکد کیدک و ناصب جهدک فوالله لن تمحو ذکرنا؛ اربعین هم باید در مقابل یزید زمان بگوید فکد کیدک و ناصب جهدک فوالله لن تمحو ذکرنا. اربعینِ هر زمان باید این طوری باشد. اگر ما در سال 1437 هجری قمری فقط همان کربلای 61 هجری را فریاد بزنیم؛ این اربعین، دشمن را نمی‌ترساند. اگر اربعین درست برگزار شود، آن وقت است که می‌شود اربعین حسینی و اربعین زینبی؛ آن وقت امریکا اگر یک نفر به اربعین اضافه شود، می‌ترسد. وی با اشاره به برنامه صدها هزار نفریِ روز عاشورا در لبنان گفت: آمریکا از همان خانمی که بدون حجاب در بیروت می‌گوید لبیک یا نصرالله، می‌ترسد.

وی ضمن اشاره به شرایط ویژه اربعین امسال، خطاب به مدیران هیأت‌های فعال در عرصه اربعین افزود: باید با مسائل عراق، مسائل شیعیان، تهاجم فرهنگی و وضع مردم عراق آشنا شوید تا مدیریت این هیأت‌ها یا تبلیغ در بین مردم عراق درست انجام شود. به صراحت می‌گویم از عراقِ پارسال با امسال فرق می‌کند. امریکا از پارسال تا امسال نفوذش در عراق بیشتر شده است. ان شاء الله امریکا نمی‌ماند، ولی نفوذ امریکا در عراق در این چند ماه بیشتر شده است.
این مجاهد جبهه مقاومت عراق با اشاره به فاجعه منا افزود: ان شاء الله چیزی نمی‌شود، ولی احتمالاً عربستان به فکر ایجاد یک حادثه‌ای است. در این شرایط باید حواسمان جمع باشد. 

سید هاشم الحیدری گفت: به نظرم اگر ما امسال دنبال وحدت برویم، کار خیلی بزرگی است. یعنی امسال اگر شما به عنوان آیینه انقلاب، آیینه حضرت آقا با روش مهدوی، با روش وحدت، این مهم‌ترین تبلیغ و بهترین تبلیغ برای حسین زمان است.

وی افزود: ما باید در بحث جبهه مقاومت خیلی تاکید کنیم. در مقابلِ جبهه امریکا، استکبار، داعش، آل سعود، جبهه مقاومت را مطرح و پررنگ کنیم. یعنی در این جبهه استکبار، داعش را حتماً ذکر کنید و تاکید کنید رژیم صهیونیستی و آمریکا حمایتش می‌کنیم. شاید بعضی‌ها قبول نمی‌کنند امریکا شیطان بزرگ است؛ مشکلی نیست، ما می‌توانیم استدلال کنیم که حمله عربستان به یمن با کمک، اجازه و چراغ سبز امریکا انجام می‌شود.

مجاهد جبهه مقاومت عراق گفت: بحث حزب الله خیلی خوب است، به خصوص چهره آقا سید حسن، خیلی مورد استقبال است. همه گروه‌ها، همه مردم، تبلیغ آثار سید حسن نصرالله و حزب الله و این موفقیت‌ها در سوریه و لبنان در مقابل اسرائیل خوب است. البته اگر بحث ولایت می‌شود، حزب الله لبنان و آقا سید حسن نصرالله با این ابهت و عزت به عنوان یکی از تجلیات و امتدادهای جمهوری اسلامی و ولایت فقیه معرفی می‌شود.

بحث اسلام به نظرم خیلی مهم است . الآن در کشورهای عربی، این جنجال سیاسی راجع به عدم دخالت در امور داخلی، عدم دخالت در امور کشورهای دیگر، خیلی دارد مطرح می‌شود. با این که خود امریکا خیلی دارد دخالت می‌کند؛ با این که عربستان دارد دخالت می‌کند؛ قطر و ترکیه و اسرائیل دارد دخالت می‌کند؛ ولی به ما می‌گویند شما دخالت نکنید!

وی افزود: به نظرم خیلی خوب است که روی این بحث اسلام تاکید کنید. یعنی بحث کنید که امام حسین به خاطر وطن حرکت نکردند، حضرت زینب و علی اکبر و این همه عاشورا به خاطر وطن، به خاطر قوم، به خاطر عشیره و قبیله و خاندان نبود، بلکه به خاطر اسلام بود.

حجت‌الاسلام الحیدری گفت: با جوانان بیشتر کار کنید. علیکم بالاحداث جوانان عراق همانند جوانان ایران، معمولاً بیشتر و راحت‌تر استقبال می‌کنند. با جوانان عراقی، بحث جبهه مقاومت، بحث گروه‌های مقاومت عراقی، بحث حزب الله لبنان، انصار الله یمن، مردم بحرین، مردم ایران و جمهوری اسلامی را مطرح کنید. خیلی استقبال می‌کنند. مفهوم اسلام با مفهوم جبهه مقاومت را اگر در اربعین توانستید تثبیت کنید، خیلی خوب است. جبهه مقاومت باید مطرح بشود، قوی‌تر بشود. ما در اسلام مرز نداریم. مرز یک اتفاق مدرن است که ما قبول نداریم. شناسنامه یک کاغذ است. در بحث فرهنگ، عقیده، اسلام، ولایت اصلاً مرزی ندارد.

سخنران «نخستین همایش ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین» افزود: کار اصلی شما در روزهای اربعین نیست. کار اصلی اربعین بعد از عصر اربعین است. غذا، خیمه، خدمت و... در ایام اربعین سر جایش؛ اما شما حتماً باید مبلّغ باشید، و تبلیغ اصلی اربعین بعد از اربعین شروع می‌شود. قبل از اربعین مقدمه است. مهم‌ترین موضوع ارتباط با جوانان عراقی است. اگر توانستید با جوانان عراقی، هیأت‌های عراقی یا بحرینی، یا کویتی، یا لبنانی ارتباط بگیرید. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان حج، گفتند در حج تجربه جمهوری اسلامی را به مسلمانان منتقل کنید. حج اجتماعی سه میلیونی است و اربعین اجتماعی 20 میلیون نفری. اگر تجربه جمهوری اسلامی را بدون حساسیت منتقل کنید، استقبال می‌کنند. 

بحث تقلید از حضرت آقا یا فلان مرجع در نجف مهم نیست، بحث رهبری جهان اسلام، نقش جمهوری اسلامی و این همه پیشرفت مهم است. با جوانان چه بحرینی، چه لبنانی، چه عراقی از این راه هم می‌شود ارتباط گرفت. اگر توانستید برای طول سال این جا یک اردوی حسینی تاسیس کنید؛ این هیأت های جوانان عراقی که قبول کردند و با هم مرتبط شدید، بعداً در ربیع‌الاول، ربیع‌الثانی، در ماه رمضان، یا به خصوص 22 بهمن یا روز قدس آن‌ها را به ایران دعوت کنید. آن تبلیغ است؛ تبلیغ اصلی در پنج دقیقه و یک ساعت نیست، ارتباط در اربعین، مقدمه ارتباط در روزهای بعد از اربعین است. 

وی در پایان سخنرانی گفت: سعی کنید در اربعین جذب حداکثری و دفع حداقلی داشته باشید. این حساسیت هر چه کمتر شود، وحدت بیشتر شود. ان شاء الله در این سفر موفق با شید و با تمام سلامت و صحت برگردید.

گفتنی است اولین همایش ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین، به همت جامعه ایمانی مشعر و با دعوت از مدیران بیش از سیصد هیأت فعال در عرصه پیاده روی اربعین از سراسر کشور بیست و یکم و بیست و دوم آبان ماه در شهر مقدس قم برگزار شد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
دهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشو...

دهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در قم برگزار می‌شود

در آستانه شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهراء(سلام الله علیها)، دهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور با محوریت «هیأت و گفتمان‌انقلاب‌اسلامی»، ششم و هفتم دی‌ماه، با همت جامعه ایمانی مشعر در قم برگزار می‌شود.
02 دی، 1397

فاطمیه فرصتی برای روشنگری درباره شرایط آ...

فاطمیه فرصتی برای روشنگری درباره شرایط آن زمان مدینه است/ مهدوی ارفع: فاطمیه خرج انتخابات نشود

همایش ملی منبری‌های جوان هیأت‌های کشور به همت جامعه ایمانی مشعر روز گذشته یکشنبه ۲۱ دی‌ماه به صورت وبیناری با موضوعات تبیین شعار منتخب هیأت‌های کشور در ایام فاطمیه «این روزها دستی به سمت ذوالفقار است»
10 بهمن، 1399 | قم

از فعالان اربعین: امسال زیرساخت‌های لازم...

از فعالان اربعین: امسال زیرساخت‌های لازم برای عبور از مرز خسروی فراهم شده است

یکی از فعالان اربعین گفت: حدود ۶ سال است که مرز خسروی بدلیل مسائل امنیتی بسته شده است ولی از سال ۹۶ زیرساخت‌های لازم برای عبور از مرز خسروی فراهم شده است.
27 شهریور، 1398 | قم

ارجمند: چگونه از بازیافت کسب درآمد کنیم؟

ارجمند: چگونه از بازیافت کسب درآمد کنیم؟

مدیرعامل کارخانه پلیمر مدرن راه‌های کسب درآمد از بازیافت را تشریح کرد.
17 خرداد، 1402

پیام جامعه ایمانی مشعر به مناسبت شهادت خ...

پیام جامعه ایمانی مشعر به مناسبت شهادت خادم و ذاکر اهل بیت علیهم السلام

فرمانده عملیات میدانی اربعین هیأت های کشور درکربلا
04 اسفند، 1394

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد