هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

28 اسفند 1400

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان: امام زمان(عج) در حکومت مهدوی نظام و سیستمی برای اداره عالم دارند.

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان درنهمین قسمت از فصل چهارم برنامه روایت هیأت که از شبکه افق به صورت زنده پخش شد، گفت: امام زمان(عج) در حکومت مهدوی نظام و سیستمی برای اداره عالم دارند.

وی افزود: اهل‌بیت(ع) برای شیوه اداره جامعه طرح دارند. برخی به امیرالمومنین(ع) گفتند که شما ساده و زودباور هستید نمی‌توانید مدیریت و حکومت داشته باشید. برای ظهور مردم باید شیوه و مدل حکومت اهل‌بیت(ع) را باور کنند. احیای مدل حکومتی اهل‌بیت(ع) یک مساله عقیدتی نیست بلکه یک مساله اجتماعی، مدیریتی و چالشی در مدل اداره جامعه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان ادامه داد: اخیراً رهبر معظم انقلاب ۱۹ دی به هیئت‌دولت فرمودند برای میزان مشارکت مردم در تصمیم گیری، نظارت و کارهایی که دولت به دست آنها می‌سپارد، متفکران مدل استخراج کنند. اینجا مساله اخلاق و ایمان نیست بهترین یاران حضرت امیرمومنان امام علی(ع) در جریان خوارج از دست رفتند زیرا آنها دنیا طلب و منافق نبودند بلکه حتی زاهد و مجاهد بودند اما مدل خلافت امام را قبول نداشتند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی است که در تمدن عظیم اسلامی آن را مشاهده خواهید کرد. اظهار کرد: این مدلی است توسط بسیاری از هیأتی ها هم جدی گرفته نشده و بسیاری از مسئولان هم آن را بدون برنامه می‌دانند و یک نگاه حداقلی و معنوی به آن دارند. مدل حکمرانی رسول خدا(ص) مدل حکمرانی امام زمان(عج) است اما چون درک نشده است ظهور نمی‌کنند.

وی بیان کرد: معنای اصیل هیأت این است که اعضای آن جمعی را تشکیل دادند که مشکلات یکدیگر را حل ‌کنند. هیات به شیوه دموکراتیک مسئول ندارد مسئولان هیات که مردمی‌ترین مسئولان هستند با رای‌گیری انتخاب نمی شوند. بر اثر ارتباط وسیع بین اعضای هیات کسی که قویتر است خود به خود بالا می آید و نظارت مردمی در هیات مهمتر از هر قانونی کار می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه هیچ قانونی بر اربعین و هیأت نظارت ندارد و بسیاری از مذهبی‌ها باور نمی‌کنند  مدل اربعین و هیأت‌ها یک نوع مدل حکمرانی است. گفت: رهبر معظم انقلاب به این دولت نفرمودند که عدالت‌خواه باشید، زیاد کار کنید، مجاهدت یا مدیریت جهادی داشته باشید چرا که همه این موارد را انجام می‌دهند تنها توصیه‌ای که به دولت داشتند این بود که مشارکت مردم را افزایش دهند و کار را به دست آنها بسپارند و مدل‌های نظارت و مشارکت مردم را استخراج کنند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اصطلاح قرآنی هیأت همان امر به معروف و نهی از منکر است، ابراز کرد: در تجمع هیأت افراد بر محور اهل بیت(ع) با یکدیگر ارتباط عمیق پیدا می‌کنند. برای هیاتی‌ها امر به معروف یعنی اینکه هیأت را برگزار کنند در حالی که کسی به آنها دستور نمی‌دهد. امام حسین(ع) شب عاشورا امر را از یاران خود برداشتند و آنها اطاعت نکردند چرا که ماندن با امام حسین(ع) برای آنها معروف و ترک امام منکر بود و خود می‌فهمیدند که باید امام حسین(ع) را یاری کنند.

وی افزود: برخی فکر می‌کنند که معروف یعنی اینکه امام را اطاعت کنند در حالی که صرفاً اطاعت نیست و چراکه برخی اطاعت می‌کنند بلکه احیاء امر امام تشخیص حرکت جمعی برای یاری امام است که همه در هیأت دیده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه مدل اداره هیأت در مقابل بروکراسی قرار دارد، اظهار کرد: بسیج مردمی نرم‌افزار انقلاب بود که بزرگترین تروریست تاریخی جهان را نابود و سوریه را نجات داد تا جایی که کشورهای دیگر هم با دیدن آن احساس قدرت کردند. نرم افزار بسیج مدنی برگرفته از هیأت بود که در جبهه بزرگترین جنگ تحمیلی را برطرف کرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نقطه مقابل هیأت مافیا هستند، گفت: امروز آمریکا با مافیا اداره می‌شود و ما مقابل آنها هستیم در مافیا منافقان پشت پرده به فریب مردم دنیا می‌پردازند اما هیأت با کمال شفافیت، برادری و خدمت همه افراد دنبال رفع مشکلات یکدیگر هستند.


برچسب

پناهیان ، علیرضا پناهیان ، روایت هیات ، جامعه ایمانی مشعر ، شبکه افق

نظرات


استانی
برگزیده ها
پویش چهاردهم های چهارده تومانی

پویش چهاردهم های چهارده تومانی

قرار ما چهاردهم هرماه قمری، حداقل چهارده هزار تومان و حداکثر هرمقدار که در توان داشتید...
17 دی، 1401

محمدحسین طاهری: همایش اربعین؛ اجتماع فرم...

محمدحسین طاهری: همایش اربعین؛ اجتماع فرمانده گردان های فرهنگی در شب عملیات اربعین

دبیر دومین گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از حضور بیش از ۳۰۰ شخصیت مذهبی در همایش‌های جامعه ایمانی مشعر یاد کرد و گفت: این همایش‌ها را به دور از همایش‌های ویترینی و تشریفات دنبال می‌کنیم تا بتوانیم به اهداف عملیاتی برسیم.
28 شهریور، 1398 | قم

علیرضا زاکانی عنوان کرد؛ هیأت، باید منظو...

علیرضا زاکانی عنوان کرد؛ هیأت، باید منظومه‌ فکری و منطق ولی را فهم و آن را به جامعه تزریق کند

نماینده مردم قم در مجلس با تاکید بر اینکه سهم‌خواهی، سم مهلک انقلاب است، گفت: انقلاب در حوزه فرهنگی اقتصادی اجتماعی باید متحول شود. امروز مهم است که هیآت در شکل‌گیری دولت، در مطالبه از دولت، در هم‌فکری با دولت و در نظارت بر دولت نقش داشته باشند.
24 تیر، 1400 | قم

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مر...

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته، سیزدهم اسفندماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.
14 اسفند، 1400

برگزاری نشست هیأت‌پژوهی در مسجد مقدس جمک...

برگزاری نشست هیأت‌پژوهی در مسجد مقدس جمکران

راه‌کارهای الگوی تعامل بیشتر بین هیأت‌های مذهبی بررسی می‌شود.
24 فروردین، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد