چهارمين نشست تخصصي شعر در بنياد دعبل

02 شهریور 1392

چهارمين نشست تخصصي شعر در بنياد دعبل

گزارش/ از جايگاه مخاطب در شعر تا شیوه مداحی حاج حسن خلج و حمید علیمی

چهارمين نشست تخصصي شعر در بنياد دعبل

براي مثال مي توان نام روضه محور را براي جلسات استاد انساني و آقاي خلج، سبك محور را براي جلسات آقايان كريمي و طاهري، محتوا محور را براي جلسات آقايان ميرداماد و مطيعي و شور محور را براي جلسات آقايان مقدم و عليمي برگزيد.

 

به گزارش عقيق، چهارمين نشست از سلسله نشست هاي علمي با موضوع شعر هيئت به همت بنياد دعبل خزاعي در مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي(يادمان شهداي هفتم تير) برگزار شد.

 

در ابتداي اين جلسه كه موضوع آن مخاطب شناسي شعر هيئت بود، دكتر محمدرضا سنگري به عنوان رئيس جلسه با اشاره به اهميت بالاي مخاطب و جايگاه ويژه آن گفت: در قرآن كريم نيز به مخاطب اهميت ويژه اي داده شده و خداوند بارها در آن يادآور شده كه ما قرآن را به زبان(فهم) و جنس مخاطبانش نازل كرديم و اين خود اهميت مخاطب را مي رساند.

 

 

** مخاطب جايگاه ويژه اي در شعر دارد

 

وي با اشاره به تفاوت ظاهري و محتوايي آيات نازل شده در مكه و مدينه اظهار داشت: عنصر محيط نيز نقش به سزايي را در مخاطب شناسي ايفا مي كند. براي مثال آياتي كه در مكه نازل شده است اكثرا كوتاه و محسوس بوده و در مقابل آيات نازل شده در مدينه بعد از 13 سالي كه از دوران مكه گذشت به آيات بلندتري تغيير يافت.

 

اين استاد دانشگاه در پايان سخنان خود گفت: در عالم مداحي و ذاكري بحث مخاطب بسيار مهم بوده و نكته اي كه بايد به آن توجه كرد شاخص تقسيم بندي مخاطب به دسته هاي مختلف است. اين شاخص مي تواند جنس، تحصيلات، شعاع مخاطب و ديگر عوامل باشد.

 

پس از دکتر سنگري، قاسم صرافان شاعر و مداح اهل بيت(ع) به ارائه مقاله خود با موضوع "مخاطب شناسي در شعر هيات" پرداخت.

 

وي در ارتباط با مقاله خود گفت: اين موضوع را در دو قسمت و دو قالب جداگانه مورد بررسي قرار داده ام. تحقيق و بررسي مطلب با استفاده از اطلاعات خام به عنوان قسم اول و كسب اطلاعات از هيئات مذهبي و بطور كل بررسي هاي ميداني دومين قسم از اين مقاله را تشكيل مي دهد.

 

صرافان در تشريح موضوع جايگاه مخاطب در شعر هيئت با بيان اين مطلب كه بايد ديد نحوه برخورد مخاطب با شعر به چه صورت است و آيا او به كنه شعر پي مي برد، به ملاك هاي تفكيك مخاطب پرداخته و اظهار داشت: مخاطبين خاص را مخاطبين هياتي و ادبي و مخاطبين عام را مخاطبين مذهبي و معمولي تشكيل مي دهند.

 

وي در ادامه افزود: با ملاك قرار دادن سن، به دسته بندي كهنسال، ميانسال، جوان و كودك و نوجوان مي رسيم كه براي هر يك از اين دوره هاي سني بايد شعر مخصوص و مورد علاقه آن را پيدا كرد. 

 

براي مثال افراد كهنسال با اشعاري چون "باز اين چه شورش است" محتشم به خوبي ارتباط برقرار مي كنند و اين در حالي است كه مخاطب جوان طبع ديگري داشته و اشعار نو و جديدتري را طلب مي كند.

 

** جلسات استاد انساني روضه محور و جلسات آقاي كريمي سبك محور است

 

وي در ادامه به ملاك هاي ديگري چون اقليم، فضا(مكان برگزاري جلسات روضه و مداحي) و محتوا براي تقسيم بندي كلي مخاطب در هيئت اشاره كرده و بيان داشت: براي مثال مي توان نام روضه محور را براي جلسات استاد انساني و آقاي خلج، سبك محور را براي جلسات آقايان كريمي و طاهري، محتوا محور را براي  جلسات آقايان ميرداماد و مطيعي و شور محور را براي جلسات آقايان مقدم و عليمي برگزيد.

 

شاعر مجموعه "مولاي گندم گون" در ادامه به تقسيم بندي شعر با ملاك هايي چون زمان، درون مايه و زبان پرداخته و در مورد هر كدام از اين تقسيم بندي ها اشعاري را براي مثال خواند و مورد نقد و بررسي قرار داد.

 

** مردم خيال نكنند شعر يعني چيزي كه صدا و سيما پخش مي كند!

 

وي در پايان با ارائه پيشنهادي عنوان داشت: بايد شوراهايي جهت انتخاب اشعار براي مداحان و ذاكرين اهل بيت(ع) تشكيل شود تا هيئت ها به سمت غناي هرچه بيشتر اشعار حركت كنند و مردم خيال نكنند كه شعر يعني فقط همين اشعاري كه مجريان صدا و سيما مي خوانند.

 

به گزارش عقيق، سلسله نشست هاي علمي با موضوع شعر هيئت از برنامه‌های علمی و فرهنگی بنیاد دعبل خزاعی در سال جاری است و محمدرضا سنگری، محمدعلی مجاهدی، غلامرضا کافی، اسماعیل امینی، محمدرضا زائری، مهدی امین‌فروغی، مهدی آصفی از جمله کارشناسان و استادان شرکت کننده در این جلسات هستند.

 

شناخت همه‌سوگرايانه شعر هیئت و نسبت آن با شعر آئینی، تأمین منابع علمی و ژرف در این زمینه و پاسخ به نیاز کلاس‌ها و دوره‌های آموزش مداحی، استفاده از مطالعات و نظرگاه‌های صاحب‌نظران و کارآزمودگان، استفاده از توان و ظرفیت استان‌ها و تمهید و زمینه‌سازی برای برگزاری کارگاه‌ها، نشست‌ها و دوره‌های آموزشی در دیگر مقوله‌های مداحی مانند اخلاق مداحی، مقتل‌شناسی، زیارت‌نامه، مرثیه، مولودی و نغمات آئینی از اهداف عمده برگزاری این نشست‌ها است.

 

بر اساس اين گزارش پنجمين نشست از سلسله نشست هاي تخصصي شعر هيئت با موضوع "روش هاي انتخاب و عرضه شعر هيئت"، 28 شهريور ماه سال جاري برگزار مي شود.

 

نظرات


استانی
برگزیده ها
رحیم آبفروش: ایام فاطمیه اوج فعالیت‌های...

رحیم آبفروش: ایام فاطمیه اوج فعالیت‌های هیأت‌های مذهبی در حوزه خانواده است

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: ایام فاطمیه اوج فعالیت‌های هیأت‌های مذهبی در حوزه خانواده است و شعار فاطمیه امسال نیز «مدیون لطف مادر این خانواده‌ایم»، بیان داده‌ شده است.
12 دی، 1398 | قم

علی انسانی: روز مباهله میان شیعیان مغفول...

علی انسانی: روز مباهله میان شیعیان مغفول مانده است

شاعر پیشکسوت آیینی بر لزوم بزرگداشت روز مباهله تاکید کرد و گفت: با استفاده از اسناد تاریخی مرتبط با این روز که از اعتبار بسیار برخوردار است می‌توانیم بار دیگر حقانیت اهل‌بیت(ع) را به جهانیان یادآور شویم.
11 مرداد، 1400 | تهران

زندگینامه حضرت حمزه سید الشهداء(علیه الس...

زندگینامه حضرت حمزه سید الشهداء(علیه السلام)

حمزه بن عبدالمطلب، عموى پیامبر گرامى اسلام بود، دو سال پیش از ولادت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) دیده ‏به جهان گشود.
30 مرداد، 1392

نخستین فراخوان ایده هیأت منتشر شد

نخستین فراخوان ایده هیأت منتشر شد

ایده‌ها و روش‌های جذب کمک‌های مالی هیات‌های مذهبی گردآوری می‌شود
18 مهر، 1395

فراخوان دومین سوگواره‌های‌ بین‌المللی عا...

فراخوان دومین سوگواره‌های‌ بین‌المللی عاشورایی عکس و پوستر هیأت

همزمان با ایام عزای سید و سالار شهیدان، فراخوان دومین سوگواره بین‌المللی عاشورایی پوستر و عکس هیأت، اعلام شد.
05 آذر، 1392

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد