نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

13 اسفند 1400

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته، سیزدهم اسفندماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته سیزدهم اسفند ماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.

حسین هوشیار، یکی از مداحان مشهور کشور و از ذاکران اهل بیت علیهم السلام به بررسی، توضیح و تشریح چالش‌های این حوزه در بخش حکمرانی و بدنه انقلاب اسلامی پرداخت.

بنابراین گزارش هوشیار با اشاره به ماندگاری جریان هیأت های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام در ادوار گذشته تاریخ تا به امروز گفت: یکی از با ثبات‌ترین جریان‌های فرهنگی و اجتماعی کشور هیآت مذهبی و جلسات عزای امام حسین علیه السلام است. این مهم در راستای آموزه‌های هیأت‌های حسینی است که به خاطر ساحت مقدس و والای آن حفظ شده است.

وی افزود: در مورد حکمرانی و حکومت در جمهوری اسلامی ما بر این عقیده هستیم که مبانی انقلاب طی سالیان اخیر تغییر نکرده است چرا که انقلاب اسلامی مرهون هیأت‌های مذهبی است و امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سخن معروف خود می فرماید محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است.

این مداح و ذاکر اهل بیت تصریح کرد: اما دولت‌های ۴ ساله که در طول نظام با برکت جمهوری اسلامی ایران بر سر کار آمده‌اند با سلایق و تفسیر های خود از مبانی انقلاب فعالیت کردند و این نگرانی وجود دارد که مبادا جریان سازی های تحت تاثیر سلایق دولتهای گذرا در هیأت‌ها منشاء اثر قرار بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: بی شک هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام با جریان سیاسی و یا جناح سیاسی تقویت و تضعیف نمی‌شوند و هیأت‌هایی که بر این اساس شکل گرفته باشند در تراز انقلاب اسلامی نیستند. مداح انقلابی متأثر از ارزش های ثابت و بنیان‌های تغییر نیافته انقلاب اسلامی فعالیت می کند.

هوشیار در بخشی از سخنان خود با اشاره به چالش مداحی استودیویی که به عنوان طرح موضوع بخشی از برنامه مطرح شد گفت: نگاه به مداحی استودیویی کار صفر و صدی نیست یعنی نمی‌توان مطلق آن را منع و یا مطلق آن را پذیرفت اما علی رغم وجود برخی از کارهای مناسب در استودیو نباید افراد به دنبال خوانندگی مذهبی بروند.

این مداح و ذاکر اهل بیت خاطر نشان کرد: نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست . مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام به مسئولیت اجتماعی خود در بحران های مختلف به ویژه ایام شیوع ویروس کرونا عمل کرده‌اند.
امروز یکی از لازمه های رسیدن به حداکثر تاثیرگذاری هیأت‌ها در جامعه جذب حداکثری است لذا هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام نباید بهانه‌ای برای طرد مخاطبین داشته باشند.

بنابرگزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد، پیر غلام عرصه هیأت در برنامه روایت هیأت این هفته به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت و با اشاره به کارکرد جلسات معظم مذهبی از سالیان گذشته تاکنون در میان آحاد جامعه گفت:
در طول تاریخ برگزاری جلسات اباعبدالله الحسین علیه السلام، تا دهه های ۴۰ و ۵۰ هجری شمسی هیأت‌های مذهبی تنها به مناسبت های خاص همچون دهه‌های محرم و صفر خلاصه می‌شد.

وی افزود: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس در برابر دشمنان، هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام را تبدیل به یک مجلس سیاسی مذهبی که نسبت به تحولات جامعه حساس است کرد. این کارکرد در دهه‌های ابتدایی انقلاب اگر چه با افت مواجه شد اما تاکنون ادامه یافته است.

حجت الاسلام انجوی نژاد عنوان کرد: امروز مردم ما عمل می خواهند؛ برگزاری جلسات موعظه و سخن در هیأت‌های مذهبی خوب است اما این هیأت را کامل نخواهد کرد.
در همین راستا برای ارتباط میان هیأت با حاکمیت باید به چند بخش توجه کنیم اما در مجموع این ارتباط به خوبی مشخص نیست.

وی افزود: یکی از مهمترین ویژگی‌های هیأت های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام این است که اگر یک هیأت ۳۰ سال به رویه خود ادامه دهد، با تغییرات افراد بنیان‌ها و رویه های پیشین از بین نخواهد رفت و در همان بستر ادامه خواهد یافت اما این رویه در دولت موقت وجود ندارد به گونه ای که هر ۴ سال یکبار با تغییرات افراد گویی تمام مسائل از صفر شروع می شود.

 

حجت الاسلام انجوی نژاد تصریح کرد: همچنین مبانی در مورد هیأت و حتی انقلاب اسلامی قابل تفسیر است در واقع هر مسئول و وزیری که سر کار می آید تفسیر خود و نظر خود را از مبانی انقلاب اسلامی مطرح می کند به عنوان مثال در مورد استکبار ستیزی برخی افراد عقیده دارند که بگویید مرگ بر آمریکا و برخی چنین اعتقادی ندارند،
یا هر وزیر و مسئولی که بر کار می آید کل تلاش ها و رویه های گذشته را بر زمین می زند و از صفر شروع می‌کند.

وی افزود: این گله‌مندی از قوه عقلانی حکومت وجود دارد که چرا حکمرانی در آن برقرار نشده است.
اگر می‌خواهیم تصمیم اقتصادی و اجتماعی بگیریم باید از ظرفیت های هیأت که به حکمرانی قائل است استفاده شود. امروز هیأت ها به حاشیه می رود و اگر یک تحصیل کرده یا یک دانشجوی نخبه در جایی با رزومه خود اعلام کند که اهل هیأت است او را تحویل نمی گیرند.

این پیرغلام مجالس امام حسین علیه السلام تصریح کرد: شاید برخی از سخنان من بوی ناامیدی احساس کنند اما امید کاذب نیز خوب نیست.
اینها همه باعث تلنگر می شود. هرجا در کشور ما کاری درست انجام شده است از این مدل استفاده می شود فرض کنید اگر صنعت موشکی ما به دست یک دولت چهار ساله بود هیچگاه به این نقطه نمیرسید.
همه چیز دست دولت‌ها است اما هیچکدام حکمرانی نمیکنند.
هیأت‌ها باید جدی گرفته شود اما به شرط آنکه خود هیأتی ها نیز خود را جدی بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه مشکلات و چالشهای هیأت واژه‌سازی نکنیم. اگر از ساحت هیأت حمایت می‌شود اولویت‌بندی شده و ده آسیب مهم آن شناخته شود اما بی شک موضوع مداحی استودیویی جز ۱۰ مشکل اصلی و اول هیئت‌های مذهبی نیست.


برچسب

روایت هیأت ، انجوی نژاد ، حسین هوشیار ، جامعه ایمانی مشعر ، شبکه افق

نظرات


استانی
برگزیده ها
واکنش حاج حسین هوشیار به حوادث اخیر

واکنش حاج حسین هوشیار به حوادث اخیر

باید بررسی‌شود که چرا چشم و گوش برخی از جوانان‌ما به سمت رسانه‌های‌غربی‌است و آسیب‌ها کجاست تا بتوان چاره‌اندیشی‌کرد.
25 مهر، 1401

پنجمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کش...

پنجمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کشور در قم برگزار شد

روضه امام حسین (ع) می‌تواند سطح تحلیل سیاسی در جامعه را افزایش دهد
01 مهر، 1394

آیت الله خوشوقت به ملکوت اعلی پیوست

آیت الله خوشوقت به ملکوت اعلی پیوست

جامعه ایمانی مشعر به نقل از خبرگزاری فارس، آیت الله خوشوقت صبح امروز پس از گذشت 17 روز بستری در بیمارستان‌ سعودی به ملکوت اعلی پیوست.
01 اسفند، 1392

در کارگاه تجربه مانا بررسی شد هیأت‌ها چگ...

در کارگاه تجربه مانا بررسی شد هیأت‌ها چگونه از ظرفیت بانوان بهره‌مند شوند؟

خادمان هیأت‌های انصار ولایت و میثاق با شهدا در کارگاه تجربه مانا دوازدهمین همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور به بیان تجربیات خود در راستای استفاده از ظرفیت بانوان در عرصه هیأت پرداختند.
06 دی، 1398 | قم

حاج مهدی سلحشور: نزدیک ترین رفیق فرزندان...

حاج مهدی سلحشور: نزدیک ترین رفیق فرزندانم هستم

اگر از تمام فرزندانم سوال کنید که رابطه آنها با من چطور است بی شک می گویند نزدیکترین رفیق ما پدرمان است.
19 آذر، 1400

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد