حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

06 دی 1397

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم با اشاره به اینکه چالش‌های پیش‌روی هیأت رابطه این نهاد با مسجد و خانواده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

وی افزود:  هیأت جدای از مسجد در طولانی مدت نابود خواهد شد به همین علت هیأت باید به دنبال ارتباط با مسجد باشد و این موضوع نیز نمی‌تواند از بالا به پایین اجرایی شود.به گزارش جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی ظهر امروز در دهمین گردهمایی هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی(عج) قم طی سخنانی با اشاره به «نقش هیأت در معادلات جهانی» اظهار کرد: شاید برخی از هیأت‌ها نسبت به میزان تاثیرگذاری خود آگاه نباشند اما در حقیقت اعمال هیأتی‌ها در سطح جهانی بازتاب خواهد داشت و پاداش و اجر ویژه‌ای برای آن‌ها درنظر گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه برخی از افراد نسبت به ارتباطات جهانی ناآگاه هستند، اضافه کرد: در دورانی با مشاهده کردن شبکه‌های مجازی وحشت کردیم اما اکنون به دنبال حضور در این عرصه‌ها و نقش‌آفرینی در فضای مجازی هستیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم کارکرد اصلی هیأت را ایجاد ارتباط میان افراد و امام دانست و خاطرنشان کرد: اصل کار هیأت ایجاد رابطه ولایی مردم با امام است و کارکرد هیأت با امام گره خورده است چراکه اگر کسی میان خود و امام رابطه‌ای برقرار کند عالم را تغییر خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس معادلات نظام سلطه واقعه عاشورا هیچ ارزشی نداشته است، گفت: مهم‌ترین جنگ تاریخ از نظر اسلام عاشوراست و ما نیز این موضوع را باور داریم چراکه این جنگ توانسته رخ‌دادهای بزرگی را در عالم رقم بزند و هیأت نیز همانند عاشورا هر چند جمعیت کمی دارد اما می‌تواند عالم را تغییر دهد.
سوزنچی با تاکید بر اینکه هدف اصلی هیأت تقویت رابطه افراد با امام زمان(عج) و تحقق این هدف زمینه‌ساز ظهور است، تصریح کرد: ما هیأت سکولار نداریم چراکه اگر هیأتی هم از مباحث انقلابی دور باشد اما رابطه افراد را با امام زمان(عج) تقویت کند در حقیقت افراد را به سمت هدف نزدیک کرده است.
وی از محور شدن دوربین‌های فیلم‌برداری در برخی هیأت‌ها یاد کرد و گفت: فضای مجازی مورد پسند تمدن غرب است اما تمدن اسلامی به دنبال فضای حقیقی است، هر چند این موضوع هم به معنای بی‌توجهی نسبت به فضای مجازی نیست.
سوزنچی با تاکید بر اینکه تقویت رابطه ولایی افراد باید در فضای حقیقی دنبال شود، مطرح کرد: در مرحله نخست باید به دنبال استفاده مطلوب از فضاهای حقیقی خود باشیم و در مرحله بعدی در فضای مجازی به دنبال افراد دیگر برویم.
وی با اشاره به اینکه چالش‌های پیش‌روی هیأت رابطه این نهاد با مسجد و خانواده است، عنوان کرد: هیأت جدای از مسجد در طولانی مدت نابود خواهد شد به همین علت هیأت باید به دنبال ارتباط با مسجد باشد و این موضوع نیز نمی‌تواند از بالا به پایین اجرایی شود چراکه هیچ کاری از بالا به پایین در هیأت جواب نمی‌دهد.
سوزنچی بر لزوم ارتباط میان هیأت‌ها با نهاد خانواده تاکید کرد و یادآور شد: اکنون برخی از افراد به پرداختن غیرمتعارف به هیأت از خانواده‌های خود بازمانده‌اند درحالی‌که در هیأت‌های مذهبی نیازمند روابط عمیق انسانی هستیم و این روابط در خانواده رقم زده می‌شود؛ اگر فرزند یک مدیر هیأت، هیأتی نشود تلاش‌های آن فرد هیچ کاربردی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه رابطه ولایی اصیل با دو عنصر معرفت و احساس نسبت به امام توسط سخنران و مداح رقم زده خواهد شد، عنوان کرد: هیأت‌ها نقش مهمی در معادلات جهانی ایفا می‌کنند چراکه این مجموعه‌ها به دنبال یارگیری برای امام هستند؛ انقلاب به گسترش هیأت‌ها کمک کرد و به قول رهبر انقلاب اسلام هیأت سکولار نداریم.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

برگزیده ها
قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌...

قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌خوانی مشاهده می‌شود از نوع مداحی است

اگر بخواهیم ادعا کنیم که از لحاظ فقهی، خواندن مطلق مداحی در استودیو حرام است چنین چیزی وجود ندارد اما آنجایی که استخدام ادوات موسیقی صورت بگیرد جای تأمل دارد.
21 اسفند، 1400

نقد و بررسی کتاب "هیأت‌های عزاداری در جا...

نقد و بررسی کتاب "هیأت‌های عزاداری در جامعه ایران" صورت می‌گیرد

حضورحجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر اسلامی تنها و دکتر جبار رحمانی مولف کتاب، نقد و بررسی کتاب "هیأت‌های عزاداری در جامعه ایران" در قالب دوازدهمین "نشست هیأت‌پژوهی" برگزار می‌شود.
09 بهمن، 1397

مراتب ششگانه استغفار از زبان امام علی(ع)...

مراتب ششگانه استغفار از زبان امام علی(ع) ا

باید دانست که استغفار غیر توبه است، زیرا توبه عبارت از پشیمانی است، البته با تصمیم بر ترک و برگشت نکردن به گناه، اما استغفار طلب مغفرت است.
03 مرداد، 1392

سی روز، سی گفتار

سی روز، سی گفتار

شانزدهم: دعا و خواستن
03 مرداد، 1392

السلام علیک یا سید الکریم(علیه السلام)

السلام علیک یا سید الکریم(علیه السلام)

اهمیّت زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السلام
31 مرداد، 1392

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد