حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

06 دی 1397

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم با اشاره به اینکه چالش‌های پیش‌روی هیأت رابطه این نهاد با مسجد و خانواده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی : ارتباط با مسجد و خانواده از چالش‌های پیش‌روی هیأت‌های مذهبی است

وی افزود:  هیأت جدای از مسجد در طولانی مدت نابود خواهد شد به همین علت هیأت باید به دنبال ارتباط با مسجد باشد و این موضوع نیز نمی‌تواند از بالا به پایین اجرایی شود.به گزارش جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی ظهر امروز در دهمین گردهمایی هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی(عج) قم طی سخنانی با اشاره به «نقش هیأت در معادلات جهانی» اظهار کرد: شاید برخی از هیأت‌ها نسبت به میزان تاثیرگذاری خود آگاه نباشند اما در حقیقت اعمال هیأتی‌ها در سطح جهانی بازتاب خواهد داشت و پاداش و اجر ویژه‌ای برای آن‌ها درنظر گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه برخی از افراد نسبت به ارتباطات جهانی ناآگاه هستند، اضافه کرد: در دورانی با مشاهده کردن شبکه‌های مجازی وحشت کردیم اما اکنون به دنبال حضور در این عرصه‌ها و نقش‌آفرینی در فضای مجازی هستیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم کارکرد اصلی هیأت را ایجاد ارتباط میان افراد و امام دانست و خاطرنشان کرد: اصل کار هیأت ایجاد رابطه ولایی مردم با امام است و کارکرد هیأت با امام گره خورده است چراکه اگر کسی میان خود و امام رابطه‌ای برقرار کند عالم را تغییر خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس معادلات نظام سلطه واقعه عاشورا هیچ ارزشی نداشته است، گفت: مهم‌ترین جنگ تاریخ از نظر اسلام عاشوراست و ما نیز این موضوع را باور داریم چراکه این جنگ توانسته رخ‌دادهای بزرگی را در عالم رقم بزند و هیأت نیز همانند عاشورا هر چند جمعیت کمی دارد اما می‌تواند عالم را تغییر دهد.
سوزنچی با تاکید بر اینکه هدف اصلی هیأت تقویت رابطه افراد با امام زمان(عج) و تحقق این هدف زمینه‌ساز ظهور است، تصریح کرد: ما هیأت سکولار نداریم چراکه اگر هیأتی هم از مباحث انقلابی دور باشد اما رابطه افراد را با امام زمان(عج) تقویت کند در حقیقت افراد را به سمت هدف نزدیک کرده است.
وی از محور شدن دوربین‌های فیلم‌برداری در برخی هیأت‌ها یاد کرد و گفت: فضای مجازی مورد پسند تمدن غرب است اما تمدن اسلامی به دنبال فضای حقیقی است، هر چند این موضوع هم به معنای بی‌توجهی نسبت به فضای مجازی نیست.
سوزنچی با تاکید بر اینکه تقویت رابطه ولایی افراد باید در فضای حقیقی دنبال شود، مطرح کرد: در مرحله نخست باید به دنبال استفاده مطلوب از فضاهای حقیقی خود باشیم و در مرحله بعدی در فضای مجازی به دنبال افراد دیگر برویم.
وی با اشاره به اینکه چالش‌های پیش‌روی هیأت رابطه این نهاد با مسجد و خانواده است، عنوان کرد: هیأت جدای از مسجد در طولانی مدت نابود خواهد شد به همین علت هیأت باید به دنبال ارتباط با مسجد باشد و این موضوع نیز نمی‌تواند از بالا به پایین اجرایی شود چراکه هیچ کاری از بالا به پایین در هیأت جواب نمی‌دهد.
سوزنچی بر لزوم ارتباط میان هیأت‌ها با نهاد خانواده تاکید کرد و یادآور شد: اکنون برخی از افراد به پرداختن غیرمتعارف به هیأت از خانواده‌های خود بازمانده‌اند درحالی‌که در هیأت‌های مذهبی نیازمند روابط عمیق انسانی هستیم و این روابط در خانواده رقم زده می‌شود؛ اگر فرزند یک مدیر هیأت، هیأتی نشود تلاش‌های آن فرد هیچ کاربردی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه رابطه ولایی اصیل با دو عنصر معرفت و احساس نسبت به امام توسط سخنران و مداح رقم زده خواهد شد، عنوان کرد: هیأت‌ها نقش مهمی در معادلات جهانی ایفا می‌کنند چراکه این مجموعه‌ها به دنبال یارگیری برای امام هستند؛ انقلاب به گسترش هیأت‌ها کمک کرد و به قول رهبر انقلاب اسلام هیأت سکولار نداریم.

نظرات


استانی
برگزیده ها
سومین اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر به...

سومین اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر به کار خود پایان داد.

آیین اختتامیه سومین اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر در قم برگزار شد.
15 تیر، 1398

نویسنده کتاب مثبت ۳: دشمن برای پیرشدن جم...

نویسنده کتاب مثبت ۳: دشمن برای پیرشدن جمعیت ایران دندان تیز کرده است

مراسم اختتامیه و قرعه‌کشی‌جوایز پویش‌ملی‌کتابخوانی مثبت۳ امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه در سینمافجر اسلامشهر برگزار شد.
01 خرداد، 1401

جلسه داوری ششمین سوگواره عاشورایی عکس هی...

جلسه داوری ششمین سوگواره عاشورایی عکس هیأت برگزار شد

به گزارش دبیرخانه سوگواره عاشورایی عکس هیأت، جلسه داوری این سوگواره در روز دوشنبه، ۲۰ آذر ماه در تهران برگزار شد.
22 آذر، 1396

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و...

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در این صنعت باید بدانیم در چه مرحله‌ای می‌خواهیم فعالیت کنیم و دانش لازم در این عرصه را کسب کنیم.
18 خرداد، 1402

برگزاری نشست هیأت‌پژوهی در مسجد مقدس جمک...

برگزاری نشست هیأت‌پژوهی در مسجد مقدس جمکران

راه‌کارهای الگوی تعامل بیشتر بین هیأت‌های مذهبی بررسی می‌شود.
24 فروردین، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد