رویداد ملی هنری «جان‌فدا» با خلق آثاری برای شهید سلیمانی خاتمه‌ یافت

03 دی 1401

رویداد ملی هنری «جان‌فدا» با خلق آثاری برای شهید سلیمانی خاتمه‌ یافت

تجمع 200 هنرمند هیأتی برای حاج قاسم معجزه انقلاب است...

رویداد ملی هنری «جان‌فدا» با خلق آثاری برای شهید سلیمانی خاتمه‌ یافت

دبیر جامعه ایمانی مشعر تجمع 200 هنرمند هیآت سراسر کشورمان برای خلق اثر درباره شهید سلیمانی به‌ عنوان یک اسطوره‌ی بی‌نظیر را یکی از معجزات انقلاب اسلامی دانست.


به گزارش ستاد خبری رویداد ملی جان‌فدا؛ رویداد ملی هنری «جان فدا» به روایتِ بخشی از ابعادِ شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با زبان هنر اختصاص داشت. این رویداد به مدت سه روز و با حضور 200 هنرمند از سراسر کشور در مشهد برگزار شد.
در مدتِ این سه روز، این هنرمندان گِرد هم آمدند و به خلق آثاری هنری با موضوعِ شهید حاج قاسم سلیمانی پرداختند. این آثار در رشته‌های نقاشی، نگارگری، خوشنویسی، پوستر، تبلیغات شهری، موشن‌گرافیک، تصویرسازی، کتیبه و پرچم، حروف‌نگاری و کاریکاتور خلق شده‌اند.
شب گذشته جمعه دوم دی 1401 مراسم اختتامیه این رویداد در مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.
آبفروش: هیئات کارکرد فراعزاداری دارد

نخستین سخنران این مراسم رحیم آبفروش «دبیر جامعه ایمانی مشعر» بود. او گفت: هنرمند مجهز به توانمندی هنری و استعداد خداوندی است لذا با هنرش حرف می‌زند و قرار نیست درعکس‌العمل نسبت به رخدادها بیانیه منتشر کند.او تاکید کرد: ابتدا قرار بود رویداد «جان‌فدا» در کرمان برگزار شود و الگوی هیأت برای آن طرح‌ریزی‌ شد. اما مشکلاتی به‌وجود آمد و در نهایت ستاد مردمیِ پاسداشت شهید سلیمانی پای کار آمد تا این جمعِ هنرمندان برای خلق اثر در جوار حرم امام رئوف معتکف هنری شوند.
دبیر جامعه ایمانی مشعر با اشاره به همکاری استادان دانشگاه فرشچیان در برگزاریِ رویداد «جان‌فدا» گفت: این استادان مردانه پای کار آمدند تا این فعالیت رونق بگیرد. استادان باعث شدند جنبه‌ی تعلیمی و آموزشی رویداد هم محفوظ باشد علیرغم اینکه می‌دانیم تحت فشار قرار خواهند گرفت. 
آبفروش در تشریح فعالیت‌های جامعه ایمانی مشعر تاکید کرد: ما در مشعر به‌دنبال تحقق یک اجتماع مومنانه و ایمانی هستیم که تکفیر کردن و کینه، تحریم و اذیت‌و‌آزار در آن ملاک نباشد بلکه «إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم» حاکم باشد و ملاکش برای مجاهدت و اجر و قرب پیدا کردن باشد. 

او ادامه داد: اجزا و ارکان هیئات در واژه مشعر خلاصه شده و ما با عده‌ای از بچه‌های هیأت غیرتی جمع شده‌ایم و امروز سابقه کارمان به بیش از ۱۰ سال می‌رسد لذا ما هیئات را صرفا یک مراسم و آیین نمی‌دانیم بلکه هیئات فوق‌آیین، مراسم و مناسک است. 
دبیر جامعه ایمانی مشعر هیئات را یک نهاد اجتماعی و مومنانه برای احیای امر اهل بیت علیهم‌السلام دانست و گفت: هئیات را یک نهاد اجتماعی می‌دانیم که کارکردهای فراعزاداری، فرامناسکی و فراآیینی متعدد دارد. 

تجمع 200 هنرمند هیأتی حول اسطوره‌ای بی‌نظیر اعجاز انقلاب اسلامی است

آبفروش در بخش دیگری از سخنانش گفت: در رویداد جان‌فدا فقط به‌دنبال تولید اثر نبودیم. نفس شکل‌گیری این اجتماع معجزه انقلاب اسلامی است که باید کمربندها را برای آن محکم کنیم و مردانه پای چیزی که اعتقاد داریم بایستیم. تجمع 200 هنرمند هیأت حول یک اسطوره‌ی بی‌نظیر به نام شهید سلیمانی اعجاز انقلاب اسلامی است لذا جمع شده‌ایم تا داشته‌های هنری را به قامت این اسطوره برسانیم.
هنرمندان به جزایر سه‌گانه می‌روند
دبیر جامعه ایمانی مشعر تاکید کرد: برنامه بعدی ما با موضوع و محوریت خلیج فارس، جزایر سه‌گانه‌ی همیشه ایرانی و رشادت‌های نیروی دریایی و مجاهدان منطقه خلیج فارس در هرمزگان خواهد بود؛ حضور هنرمندان و تولید هنری در این زمینه تودهنی به کسانی است که چشم طمع به این خاک و سرزمین دارند. 
وی ادامه داد: بچه‌های هنرمند هیأت در رویداد جان‌فدا تکثیر کننده روح حاج قاسم در فضا و سلول‌های جامعه جهانی خواهند بود.

اسطوره‌های ملی با هنر جاودانه می‌شوند.سخنران بعدیِ این مراسم، سجاد محمدی یارزاده رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان بود. او گفت: رسالت این دانشگاه تربیت هنرمند متعهد است. شما عزیزان با حضور در این رویداد تعهد در کارتان را نشان دادید. 
او تعهد را اصل و رسالت هنرمند معرفی و درباره تعهد به باورها در آثار استاد فرشچییان عنوان کرد: اگر نگاه تحلیلی به آثار استاد فرشچیان داشته باشیم این نگاه و تعهد در اثار او از ضامن آهو تا یتیم‌نوازی و ولایت‌مداری وجود دارد. 

رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان گفت: الهام‌گرفتن از اسطوره‌های تاریخی رمز موفقیت هنرمندان است. شما هنرمندانِ رویداد جان‌فدا این تعهد را نشان دادید و به اسطوره‌ای پرداختید که متعلق به وطن بود و یاد این اسطوره ملی را با هنر جاودانه کردید.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام قمی: برای فرزندآوری از خود م...

حجت الاسلام قمی: برای فرزندآوری از خود مردم کمک بخواهید

قمی با اشاره به اهمیت موضوع فرزندآوری گفت: یکی از دلایل با افتخار پیوستن من به این پویش ان شا الله پرشور و مردمی این است که باور دارم درست ترین راه این است که مسائلی که به مردم باز می گردد را باید با خود مردم طرح کرد.
20 آذر، 1400

پیام تسلیت درگذشت استاد محمدعلی کریمخانی

پیام تسلیت درگذشت استاد محمدعلی کریمخانی

پیام تسلیت جامعه ایمانی مشعر در پی درگذشت استاد محمدعلی کریمخانی
31 خرداد، 1401

تحلیل اساتید حوزه و دانشگاه از اقتصاد ار...

تحلیل اساتید حوزه و دانشگاه از اقتصاد اربعین(بخش چهارم)

برخی از اساتید حوزه و دانشگاه به بیان دیدگاه خود پیرامون «اقتصاد اربعین» پرداختند.
30 شهریور، 1401

حاج‌ قاسم‌ ساختن کار مداحان است / ما با...

حاج‌ قاسم‌ ساختن کار مداحان است / ما با قدرت نوکری می‌توانیم انقلابی در دنیا به پا کنیم

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، حاج منصور ارضی در نشست صمیمی جمعی از ستایش‌گران جوان آستان اهل‌بیت(ع) که در مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد
11 بهمن، 1399 | قم

اعلامیه درگذشت حجت‌الاسلام‌ هادی‌ابراهیم...

اعلامیه درگذشت حجت‌الاسلام‌ هادی‌ابراهیمی

پیام تسلیت جامعه‌ایمانی‌مشعر در پی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌ هادی‌ابراهیمی
08 مهر، 1400

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد