استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

02 شهریور 1401

استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

استاد برجسته حوزه علمیه گفت: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم چراکه اگر درگیر بروکراسی‌های اداری و دولتی شود نتیجه‌های خوبی نخواهد داشت.

استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان ظهر چهارشنبه 2 شهریورماه در پنجمین نشست تخصصی دبیران ستادهای مردمی اربعین که در ساختمان 313 مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه مسئله اربعین امام حسین(ع) یک موضوع با اهمیت و عمیق است، اظهار کرد: خوشبختانه امروز شاهد حرکت امت و جامعه اسلامی به سوی زیارت امام حسین(ع) هستیم.


وی ادامه داد: زمانی که جامعه اسلامی این حرکت را انجام می‌دهد، لطف و عنایت ایشان شامل تمام اهالی جامعه می‌شود، در نتیجه حرکت در مسیر خدمت‌رسانی اربعین، حرکت در راستای تعالی جامعه است.
این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه حرکت خیابانی مردم در اربعین یکی از خودجوش‌ترین حرکات پس از انقلاب اسلامی بوده است، مطرح کرد: حرکت اربعین حرکت یک امت به سمت امام حسین(ع) است و قطعا تاریخ را تغییر خواهد داد.


وی با اشاره به اینکه باید زیارت اربعین به طور حداکثری دنبال شود، عنوان کرد: سازماندهی حرکت اربعین توسط یک نهاد مرکزی غیرممکن است و تنها با عنایت الهی رقم خواهد خورد.
پناهیان با بیان اینکه درکنار تمام سلیقه‌های مختلف، همه به دنبال پرشورتر کردن مراسم اربعین هستند، خاطرنشان کرد: حکمرانی در ابعاد مختلف باید مردمی شود و این موضوع در کشور درحال دنبال شدن است.


وی با اشاره به اینکه تمام فعالان مردمی فرهنگی باید موضوع اربعین را جدی بگیرند، تصریح کرد: هیأت‌ها یک محله و یک جمع محدود را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما موکب‌های اربعین هر شهر، تمام شهر را متاثر می‌کنند.

 این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم، یادآور شد: اگر این حرکت عظیم دچار بروکرسی‌های اداری شود، نابود خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه جنس اربعین از جنس تعظیم شعائر الهی است، بیان کرد: دشمن درحال نقشه ریزی برای برهم زدن نظم اربعین است و هدف ما خنثی کردن این نقشه‌ها است.
پناهیان با بیان اینکه باید برای استفاده از ظرفیت‌ بنرهای ورودی موکب‌ها نیز برنامه‌ریزی شود، ابراز کرد: باید حکمرانی اربعین را افزایش دهیم و برای این کار باید در مرحله نخست باید حکمرانی مردمی در موضوع اربعین تثبیت شود.


وی با اشاره به اینکه الگوی مردمی اربعین می‌تواند در موضوعات مختلف بکار گرفته شود، اظهار داشت: طبقه‌بندی، سطح‌بندی و تنظیم رفت و آمد زائرین اربعین باید توسط خود مردم انجام شود.
این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه حرکت کاروانی در اربعین برکت زیادی دارد، عنوان کرد: فعالان مردمی فرهنگی باید مردم و زائرین را به این نوع حرکت تشویق کنند.


وی با اشاره به اینکه باید استقبال و بدرقه از زائرین اربعین جدی‌گرفته شود، مطرح کرد: اگر حکمرانی مردمی اربعین جدی‌تر گرفته شود می‌توانیم این حرکت‌ها را تقویت کنیم.
پناهیان با بیان اینکه نباید به اربعین حداقلی نگاه کنیم، خاطرنشان کرد: اگر این نگاه شکل بگیرد، حکومت خلاء‌ها را پر خواهد کرد و به تدریج جای‌گزین مردم خواهد شد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام حسینی: قدرت مقاومت عراق درحا...

حجت‌الاسلام حسینی: قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است

هر کاری بدون ایران ابتر است
29 شهریور، 1398 | قم

جلسه داوری دهمین سوگواره عاشورایی پوستر...

جلسه داوری دهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت برگزار شد

داوری دهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت به همت دفتر هنرهیأت جامعه‌ایمانی‌مشعر
10 آبان، 1400

گزارش برگزاری سیزدهمین نشست هیأت‌پژوهی

گزارش برگزاری سیزدهمین نشست هیأت‌پژوهی

تعامل میان هیآت با نگاه سازمانی و دستوری امکان‌پذیر نیست/انجام امور اقتصادی و اجتماعی نشان از بلوغ هیأت است
27 فروردین، 1398

نمایشگاه «جامع نیازمندی‌های اربعین» برپا...

نمایشگاه «جامع نیازمندی‌های اربعین» برپا شد

سوی جامعه ایمانی مشعر نمایشگاه «جامع نیازمندی‌های اربعین» در قم برگزارکرد.
19 مهر، 1397

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد