استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

02 شهریور 1401

استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

استاد برجسته حوزه علمیه گفت: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم چراکه اگر درگیر بروکراسی‌های اداری و دولتی شود نتیجه‌های خوبی نخواهد داشت.

استادپناهیان: باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان ظهر چهارشنبه 2 شهریورماه در پنجمین نشست تخصصی دبیران ستادهای مردمی اربعین که در ساختمان 313 مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به اینکه مسئله اربعین امام حسین(ع) یک موضوع با اهمیت و عمیق است، اظهار کرد: خوشبختانه امروز شاهد حرکت امت و جامعه اسلامی به سوی زیارت امام حسین(ع) هستیم.


وی ادامه داد: زمانی که جامعه اسلامی این حرکت را انجام می‌دهد، لطف و عنایت ایشان شامل تمام اهالی جامعه می‌شود، در نتیجه حرکت در مسیر خدمت‌رسانی اربعین، حرکت در راستای تعالی جامعه است.
این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه حرکت خیابانی مردم در اربعین یکی از خودجوش‌ترین حرکات پس از انقلاب اسلامی بوده است، مطرح کرد: حرکت اربعین حرکت یک امت به سمت امام حسین(ع) است و قطعا تاریخ را تغییر خواهد داد.


وی با اشاره به اینکه باید زیارت اربعین به طور حداکثری دنبال شود، عنوان کرد: سازماندهی حرکت اربعین توسط یک نهاد مرکزی غیرممکن است و تنها با عنایت الهی رقم خواهد خورد.
پناهیان با بیان اینکه درکنار تمام سلیقه‌های مختلف، همه به دنبال پرشورتر کردن مراسم اربعین هستند، خاطرنشان کرد: حکمرانی در ابعاد مختلف باید مردمی شود و این موضوع در کشور درحال دنبال شدن است.


وی با اشاره به اینکه تمام فعالان مردمی فرهنگی باید موضوع اربعین را جدی بگیرند، تصریح کرد: هیأت‌ها یک محله و یک جمع محدود را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما موکب‌های اربعین هر شهر، تمام شهر را متاثر می‌کنند.

 این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه باید از مردمی بودن اربعین دفاع کنیم، یادآور شد: اگر این حرکت عظیم دچار بروکرسی‌های اداری شود، نابود خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه جنس اربعین از جنس تعظیم شعائر الهی است، بیان کرد: دشمن درحال نقشه ریزی برای برهم زدن نظم اربعین است و هدف ما خنثی کردن این نقشه‌ها است.
پناهیان با بیان اینکه باید برای استفاده از ظرفیت‌ بنرهای ورودی موکب‌ها نیز برنامه‌ریزی شود، ابراز کرد: باید حکمرانی اربعین را افزایش دهیم و برای این کار باید در مرحله نخست باید حکمرانی مردمی در موضوع اربعین تثبیت شود.


وی با اشاره به اینکه الگوی مردمی اربعین می‌تواند در موضوعات مختلف بکار گرفته شود، اظهار داشت: طبقه‌بندی، سطح‌بندی و تنظیم رفت و آمد زائرین اربعین باید توسط خود مردم انجام شود.
این استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه حرکت کاروانی در اربعین برکت زیادی دارد، عنوان کرد: فعالان مردمی فرهنگی باید مردم و زائرین را به این نوع حرکت تشویق کنند.


وی با اشاره به اینکه باید استقبال و بدرقه از زائرین اربعین جدی‌گرفته شود، مطرح کرد: اگر حکمرانی مردمی اربعین جدی‌تر گرفته شود می‌توانیم این حرکت‌ها را تقویت کنیم.
پناهیان با بیان اینکه نباید به اربعین حداقلی نگاه کنیم، خاطرنشان کرد: اگر این نگاه شکل بگیرد، حکومت خلاء‌ها را پر خواهد کرد و به تدریج جای‌گزین مردم خواهد شد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
استاد جاودان: باید در جریان هدایت مؤثر ب...

استاد جاودان: باید در جریان هدایت مؤثر باشیم

یکی از اساتید برجسته درس اخلاق حوزه با بیان اینکه جریان هدایت از زمان حضرت آدم تا ظهور حضرت حجت(ع) برقرار است، گفت: ما نیز می‌توانیم در این جریان هدایت سهمی داشته باشیم و اگر این وظیفه را به خوبی انجام دهیم، قطعا در تاریخ زنده خواهیم ماند.
19 آبان، 1402

پیام تسلیت جامعه ایمانی مشعر در پی شهادت...

پیام تسلیت جامعه ایمانی مشعر در پی شهادت شهید سیدحمیدرضا هاشمی

شهادت فرمانده جوان و هیأتی اطلاعات سپاه زاهدان سرهنگ پاسدار شهید سیدحمیدرضا هاشمی معروف به سیدعلی موسوی
09 مهر، 1401

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی حادثه مصیب...

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی حادثه مصیبت‌بار انفجار در مسجدی در استان قندوز افغانستان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی بر مجازات عاملان این جنایت بزرگ و جلوگیری از تکرار چنین فجایعی تأکید کردند.
17 مهر، 1400

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی: مسئولان دول...

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی: مسئولان دولتی درخواست مردم برای حضور در اربعین عراق را جدی بگیرند

دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین گفت: اکنون سفرهای بسیاری به کشورهای مختلف درحال انجام است اما متأسفانه نوبت زائران اربعین که می‌شود سفرها لغو می‌شود درحالی‌که یک جمعیت چندین میلیون نفری در ایران، خواستار حضور در اربعین عراق هستند.
13 شهریور، 1400 | قم

مدیر شبکه افق تاکید کرد : لزوم حرکت هیأت...

مدیر شبکه افق تاکید کرد : لزوم حرکت هیأت‌های مذهبی به سمت هویت‌سازی

رسانه نباید اقتضای خود را به هیأت تحمیل کند
24 خرداد، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد