توصیه سید مجید بنی فاطمه به اهل هیأت؛ بهره گیری از محتوای نشریه عین

05 مرداد 1401

توصیه سید مجید بنی فاطمه به اهل هیأت؛ بهره گیری از محتوای نشریه عین

آئین رونمایی از دومین شماره فصلنامه علمی تخصصی مطالعات آئینی "ع" در موضوع هیأت و رسانه با حضور سیدمجید بنی فاطمه و مهدی رسولی و با اجرای دکتر سیدبشیر حسینی به همت مرکز تخصصی احیاء امر در آستانه محرم الحرام 1444 هجری قمری برگزار شد.

توصیه سید مجید بنی فاطمه به اهل هیأت؛ بهره گیری از محتوای نشریه عین

آئین رونمایی از دومین شماره فصلنامه علمی تخصصی مطالعات آئینی "ع" در موضوع هیأت و رسانه با حضور سیدمجید بنی فاطمه و مهدی رسولی و با اجرای دکترسید بشیر حسینی به همت مرکز تخصصی احیاء امر در آستانه محرم الحرام 1444 هجری قمری برگزار شد.


در ابتدای این نشست سیدمجید بنی فاطمه هیأت را قلب تپنده رسانه شیعه معرفی کردند و ضمن اظهار خوشحالی از تدوین و انتشار این شماره از نشریه با موضوع هیأت و رسانه ، جای چنین محتوایی را تا امروز خالی دانستند. ایشان افزودند برخی جوانان هیأتی گلایه دارند که ما دسترسی به برخی بزرگان و اساتید نداریم برای اینکه در موضوعات مورد نیاز در هیأت مانند رسانه، خدمات اجتماعی، فعالیت های فرهنگی و ... آگاهی پیدا کنیم. خدا را شاکریم که نشریه «ع» به این امر مغفول مانده پرداخته است و امیدواریم روز به روز توانمند تر شود. و در پایان اظهار داشتند؛
«خوشحالم از اینکه این فصلنامه منتشر شده و از همه عزیزان می خواهم که آن را تهیه و مطالعه کنند و استفاده کنند و برای خودم هم خیلی قابل استفاده بود. ان شاء الله که همه به این نشریه دسترسی پیدا کنند تا بتوانند بهتر از پیش عرض ادب کنند و هیأت را با موفقیت بیشتر جلو ببرند.»
حاج مهدی رسولی نیز در این نشست خبری، هیأت را یک پدیده عمیق، قدسی، مؤثر و منحصر به فرد معرفی کردند و افزودند؛ اگرچه با چنین جریان وسیعی مواجهیم، متاسفانه هنوز این پدیده برای عموم جامعه مغفول باقی مانده است، حتی برای امثال بنده که در کانون آن قرار داریم بسیاری از ابعاد آن ناشناخته مانده است. لذا می طلبد یک نگاه علمی و تخصصی به هیأت داشته باشیم. اقدامات بزرگی که هیآت انجام داده اند، متاسفانه منطق پشتیبانش معرفی نشده و لذا برخی جاها مظلوم واقع شده است. مثلا در ساحت هنر، هیأت یکی از غنی ترین پدیده های هنری است ولی نخبگان و اهل هنر، چنین نگاهی به این پدیده نداشته اند و لذا لازم داریم منطق پشتیبان هیأت تدیون و در برابر نخبگان جامعه قرار گیرد و بعد به عموم جامعه معرفی شود. همچنین می¬بینیم برخی ظرفیت های بزرگ هیآت مورد توجه قرار نگرفته، مثلا ظرفیتی که هیأت ها  در ساحت حکمرانی داشته و دارند. به این دلیل می¬طلبد و ما نیازمند آنیم که یک نگاه علمی و تخصصی، منطق پشتیبان اقدامات هیآت در عرصه های مختلف را تدوین و معرفی کند. و امروز شاهد یکی از این چشمه های جوشان هستیم و انتظار هم همین است از مجموعه ای مثل دانشگاه امام صادق و مرکز احیاء امر. این خلا را این دوستان باید پر کنند و این کار روی زمین مانده را باید چنین دوستانی انجام دهند و خدا به کارهای روی زمین مانده برکت می دهد. امیدواریم این نشریه چشم و چراغ و دیده بان هیأت باشد و موشکافانه و دقیق و منصفانه هیأت را بررسی کند. در پایان نیز اظهار داشتند که کثرت و تنوع چنین نشریاتی مطلوب است و امیدواریم با نشریات و فصلنامه¬های تخصصی در موضوع هیأت مواجه بشویم و إن شاء الله که عین به عیون تبدیل شود.
دکتر سیدبشیر حسینی نیز با توجه به موضوع دومین شماره فصلنامه "ع" بیان داشتند؛ هیأت اصالتا عمیق ترین، اصیل ترین و جریان سازترین رسانه شیعی است. و امیدواریم فصلنامه "ع" بتواند پرچم عرفان هیأت را بالا برده و به معرفت افزایی در این عرصه منجر شود. ایشان افزودند؛ شور و حیاتی که در هیآت موج می زند تا امروز به نحو مدون و مکتوب ارائه نشده بود و فصلنامه عین میتواند فرصت ارائه این نعمات به جامعه باشد. نشریه ع هم چشم هست و هم چشمه و إن شاء الله پیشران هیأت باشد و بتوانیم این سرمایه هیأت را جهانی تر کنیم و مقدمه ظهور باشد.
فصلنامه عین در اولین شماره خود که در بهار امسال منتشر شد، به موضوع هیأت و فرهنگسازی پرداخت و در دومین شماره خود (تابستان 1400) به موضوع هیأت و رسانه پرداخته است و بزرگورانی همچون آیت الله میرباقری و حجت الاسلام پناهیان و همچنین برخی اساتید دانشگاه همچون دکتر خندان، دکتر باهنر، دکتر آشنا، دکتر خانی، دکتر غمامی و ... به ارائه دیدگاه های خود در این موضوع پرداخته اند. همچنین برخی فعالان عرصه رسانه هیأت همچون رضا صیادی (مدیر مسئول پایگاه عقیق) و حاج حسن پنجه شاهی (مسئول هیأت و مدیر رسانه هیأت رایه العباس چیذر) به بیان تجارب خود در این عرصه پرداخته اند. 
دومین شماره از فصلنامه "ع" که به بررسی تخصصی حوزه هیأت و رسانه پرداخته است را می توانید در سایت مرکز احیاءامر  (Ehyayeamr.ir)با ارسال رایگان به سراسر کشور، سفارش داده و نسخه دیجیتال این نشریه را از نرم افزار طاقچه دریافت کنید. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09196967320 تماس بگیرید.

نظرات


استانی
برگزیده ها
نهمین نشست صمیمانه جمعی از ستایشگران جوا...

نهمین نشست صمیمانه جمعی از ستایشگران جوان آستان اهل بیت(ع) در مشهد برگزار شد.

نشست الی الحبیب 9 در تاریخ 22 و 23 تیر ماه در مشهد برگزار شد.
25 تیر، 1401

الحیدری: امروز نیازمند موکب‌های با بصیرت...

الحیدری: امروز نیازمند موکب‌های با بصیرت هستیم

دبیرکل جنبش اسلامی عهدالله گفت: وضعیت و شرایط موکب‌ها در اربعین نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است اما امروز نیازمند موکب با بصیرت هستیم.
02 شهریور، 1401

حاج مهدی سلحشور: نزدیک ترین رفیق فرزندان...

حاج مهدی سلحشور: نزدیک ترین رفیق فرزندانم هستم

اگر از تمام فرزندانم سوال کنید که رابطه آنها با من چطور است بی شک می گویند نزدیکترین رفیق ما پدرمان است.
19 آذر، 1400

واکنش استاد ابوالقاسم علیدوست به اتفاقات...

واکنش استاد ابوالقاسم علیدوست به اتفاقات اخیر

این حرکات محکوم و هیچ تزلزلی در باور و کنش توده عظیم ایجاد نمی‌کند.
06 مهر، 1401

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولای...

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان: امام زمان(عج) در حکومت مهدوی نظام و سیستمی برای اداره عالم دارند.
27 اسفند، 1400

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد