قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌خوانی مشاهده می‌شود از نوع مداحی است

21 اسفند 1400

قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌خوانی مشاهده می‌شود از نوع مداحی است

اگر بخواهیم ادعا کنیم که از لحاظ فقهی، خواندن مطلق مداحی در استودیو حرام است چنین چیزی وجود ندارد اما آنجایی که استخدام ادوات موسیقی صورت بگیرد جای تأمل دارد.

قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌خوانی مشاهده می‌شود از نوع مداحی است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، همزمان با پخش قسمت هشتم از فصل چهارم روایت هیأت از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مورخ ۲۰ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ با موضوع خوانندگی مذهبی یا مداحی استودیویی سید جواد پرئی، نوحه سرا و شاعر اهل بیت علیهم السلام گفت: با توجه به اینکه موضوع برنامه پیرامون خوانندگی مذهبی یا مداحی استودیویی است شایسته است در همین ابتدای بحث انتقادی به انتخاب عنوان برنامه داشته باشند و آن که باید در انتخاب واژگان دقت بیش از پیش داشته باشیم.


وی افزود: مداحی به ما هو مداحی معنایی ندارد چرا که در لغت به معنای ستایشگری است و تنها تمایز ستایشگری یا مداحی در هیأت و استودیو تغییر در مکان اجرای آن است، علیرغم وجود برخی از کارهای فاخر در مداحی های استودیویی برخی از افراد برای اظهار وجود، رشد و معروف شدن ضمن تمسک به فرم قالب استودیویی، کارهای ضعیف ارائه دادند که فضای این نوع خواندن را تنزیل داد.

 

این شاعر و مدیحه‌سرای اهل بیت علیهم السلام تصریح کرد: رهبر انقلاب در دیدار با جامعه مداحان و شاعران اهل بیت علیهم السلام که هم‌زمان با میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها برگزار شد به نکته‌ای بسیار مهم توجه دادند و آن این است که مداحی موسیقی پاپ نیست. سوال اینجاست که آیا از این سخن می توان چنین برداشت کرد که مداحی موسیقی سنتی است؟ قطعا پاسخ منفی است در واقع ایشان اشاره کردند که مداحی موسیقی و موزیک نیست چه برسد که از نوع پاپ یا سنتی باشد.


وی عنوان کرد: قاطبه محصولات مداحی که از جریان استودیو‌خوانی مشاهده می‌شود از نوع مداحی است اما زمانی این نوع خواندن به انحراف کشیده می شود که خدای ناکرده مداح ، خواندن خود را با ادوات موسیقی همراه کند.
اگر بخواهیم ادعا کنیم که از لحاظ فقهی، خواندن مطلق مداحی در استودیو حرام است چنین چیزی وجود ندارد اما آنجایی که استخدام ادوات موسیقی صورت بگیرد جای تأمل دارد.


پرئی خاطرنشان کرد: در این وادی جناب آقای پویانفر از جمله مداحانی هستند که خواندن مداحی در استودیو را حیات دوباره بخشیدند. کارهایی که مانند آن را در زمان جنگ تحمیلی به عنوان سروده ها و خواندن های حماسی مشاهده می کردیم.اما این نوع خواندن ها در آن زمان محکوم به شکست شد چرا که ملاحظات از این دست رعایت نشد و مداحان عزیز توجه به ساحت قدسی مداحی و استفاده از ادوات موسیقی نکردند.


برچسب

سیدجواد پرئی ، مداحی استودیویی ، روایت هیأت ، شبکه افق ، جامعه ایمانی مشعر

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام قمی: برای فرزندآوری از خود م...

حجت الاسلام قمی: برای فرزندآوری از خود مردم کمک بخواهید

قمی با اشاره به اهمیت موضوع فرزندآوری گفت: یکی از دلایل با افتخار پیوستن من به این پویش ان شا الله پرشور و مردمی این است که باور دارم درست ترین راه این است که مسائلی که به مردم باز می گردد را باید با خود مردم طرح کرد.
20 آذر، 1400

حاج‌ قاسم‌ ساختن کار مداحان است / ما با...

حاج‌ قاسم‌ ساختن کار مداحان است / ما با قدرت نوکری می‌توانیم انقلابی در دنیا به پا کنیم

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، حاج منصور ارضی در نشست صمیمی جمعی از ستایش‌گران جوان آستان اهل‌بیت(ع) که در مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد
11 بهمن، 1399 | قم

فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای...

فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌ درآمد اعضای هیأت‌های مذهبی تبیین شد.

در سال رونق تولید، کارگاه بررسی «فرصت‌های کارآفرینی و افزایش‌درآمد» ویژه هیأتی‌ها با عنوان مسیر طلایی برگزار شد.
11 خرداد، 1398

حسین شریعتمداری: هیآت باید با عملیات جنگ...

حسین شریعتمداری: هیآت باید با عملیات جنگ روانی آشنا شوند

مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی کیهان بر لزوم افزایش سطح آگاهی هیآت‌ در زمینه عملیات جنگ روانی برای شناسایی حق از باطل در هر دوره ای تاکید کرد.
12 تیر، 1398

بررسی الگوی فرهنگ محرم و هیأت در موضوع م...

بررسی الگوی فرهنگ محرم و هیأت در موضوع مردمی‌سازی ‏

الگوی فرهنگ محرم و هیأت در موضوع مردمی‌سازی با حضور سید احمد عبودتیان دستیار رئیس ‏جمهور در امر مردمی‌سازی و حجت الاسلام والمسلمین حمزه معلی مسئول دفتر اقتصاد جامعه ایمانی ‏مشعر در برنامه میزگرد اقتصاد که از شبکه خبر پخش شد، مورد بررسی قرار گرفت.‏
16 مرداد، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد