تهدید رواج مداحی استودیویی در هیأت‌ها

21 اسفند 1400

تهدید رواج مداحی استودیویی در هیأت‌ها

حاج حسین هوشیار: اگر از مداحی سخن می گوییم منظور از مداحی‌ای است که در چارچوب هیأت اجرا می‌شود.

تهدید رواج مداحی استودیویی در هیأت‌ها

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، قسمت هشتم از فصل چهارم برنامه «روایت هیات» جمعه، ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ از ساعت ۲۰ با موضوع خوانندگی مذهبی یا مداحی استودیویی؟ روی آنتن شبکه افق رفت.

بنابر این گزارش، حاج حسین هوشیار، مداح و ذاکر اهل بیت علیهم السلام در این برنامه گفت: اگر از مداحی سخن می گوییم منظور از مداحی‌ای است که در چارچوب هیأت اجرا می‌شود؛ با این تعریف مداحی و ذاکری یعنی خواندن و بیان مناقب و مصائب اهل بیت علیهم السلام در مقابل مخاطبان هیأت .
وی افزود: آنچه در استودیو رخ می‌دهد در این چارچوب نمی گنجد بر همین اساس این نوع اجرا در استودیوها به عنوان خوانندگی مذهبی تعریف می شود. خوانندگی مذهبی می تواند توسط یک مداح انجام شود و این ایرادی ندارد اما برخی از آقایان مداح به دنبال قید شرعی این کار بودند.
هوشیار ابراز کرد: اینکه برخی از مداحان در استودیو به اجرای خوانندگی مذهبی می پردازند قطعاً این نوع خوانندگی با خوانندگی پاپ متفاوت است چرا که مخاطبان این نوع خوانندگی اهل هیأت و هیأتی ها هستند و تنظیم و تصنیف آنها با تنظیم و ملودی های موسیقی های پاپ متفاوت است. در این میان برخی از افراد با عجله وارد کارهای مداحی یا خوانندگی های استودیویی شدند که به علت ضعف در کار موجب شد تا به ساختار مداحی آسیب وارد شود، گرچه در این میان مداحی های استودیویی فاخر نیز تولید شد اما شاهد برخی از کارهای ضعیف هم بوده و هستیم.

این ذاکر اهل بیت(ع) تأکید کرد: ‌همانطور که می دانید عرصه هیأت‌داری و مداحی، میراث بزرگی است که از گذشتگان برای ما به ارث رسیده است و ما وظیفه و مسئولیت داریم تا این میراث ارزشمند را به آیندگان بسپاریم. گرچه در این میان برخی عقیده دارند که تکنولوژی و سرعت تغییرات آن موجب شده است که هر کس باید فرزند زمان خود باشد و بر اساس اقتضائات روز مداحی کند.
وی ادامه داد: اگرچه این سخن اشتباه نیست اما استدلالی برای ادعای ما محسوب نمی شود، چون ما بر این عقیده هستیم که مسائل فطری و قدسی غیرقابل تغییر است لذا ما نمی‌توانیم به بهانه آنکه فرزند زمان خود باشیم از اصول و عقاید دست برداریم؛ در هیأت ساحت قدسی اباعبدالله الحسین علیه السلام وجود دارد که نمی توانیم این ارزش بزرگ و لا یتناهی را کوچک به مخاطب عرضه کنیم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال اگر شخصی الماس گرانبهایی را به فروش بگذارد و مخاطبین و مشتریان توان خرید آن را نداشته باشند آیا آن الماس ارزشمند را قطعه قطعه کرده و به آنها عرضه می‌کند یا آنکه قدرت خرید مشتریان را افزایش داده و سطح توقع آنها را ارتقا می دهد؟ برخی از دوستان بدون قید و محدودیتی مداحی استودیویی را به بهانه جذابیت بیشتر به مخاطب عرضه می کنند اما متوجه نیستند که ناخودآگاه از رعایت شأن اهل بیت(ع) تنزل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رشد تکنولوژی ها و تغییر ذائقه مخاطبان، نیازمند ارائه فرم جدیدی از محتوا در هیآت مذهبی هستیم و ما مخالف تولید این نوع محتوا و مداحی نیستیم اما خطر و تهدید آنجا است که هوس آوردن این نوع خواندن ها را به هیأت داشته باشیم. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «هیأت باید هیآت بماند»


برچسب

روایت هیات ، هیات ، جامعه ایمانی مشعر ، شبکه افق ، حاج حسین هوشیار

نظرات


استانی
برگزیده ها
بدون همراهی مردم، اتفاقات حکومتی رقم زده...

بدون همراهی مردم، اتفاقات حکومتی رقم زده نخواهد شد

جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر با تأکید بر اینکه محوریت این همایش را متناسب با شرایط امروز جامعه، موضوع «هیأت، دولت، مردم» قرار دادیم تا بتوانیم به روابط و وظایف متقابل میان این سه بپردازیم‌.
24 تیر، 1400 | قم

سرلشکر جعفری: نقش‌آفرینی مردم در مسائل ا...

سرلشکر جعفری: نقش‌آفرینی مردم در مسائل اجتماعی دستاورد هیأت‌ها در گام دوم انقلاب باشد

فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله(عج) حرکت هیأت‌های مذهبی به سمت خدمات اجتماعی را اقدامی بزرگ و قابل تقدیری دانست
07 اردیبهشت، 1398

عصر امام خمینی رحمه‌الله

عصر امام خمینی رحمه‌الله

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی سالیان متمادی پس از رحلت حضرت امام خمینی رحمه‌الله، ضمن حضور در جمع مردم عزادار در سالگرد آن رهبر فقید مهم‌ترین و بنیادین‌ترین مسائل كلان انقلاب اسلامی را طی بیاناتی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.
13 خرداد، 1392

اعلامیه درگذشت حجت‌الاسلام‌ هادی‌ابراهیم...

اعلامیه درگذشت حجت‌الاسلام‌ هادی‌ابراهیمی

پیام تسلیت جامعه‌ایمانی‌مشعر در پی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌ هادی‌ابراهیمی
08 مهر، 1400

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی: مسئولان دول...

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی: مسئولان دولتی درخواست مردم برای حضور در اربعین عراق را جدی بگیرند

دبیر جامعه فعالان مردمی اربعین گفت: اکنون سفرهای بسیاری به کشورهای مختلف درحال انجام است اما متأسفانه نوبت زائران اربعین که می‌شود سفرها لغو می‌شود درحالی‌که یک جمعیت چندین میلیون نفری در ایران، خواستار حضور در اربعین عراق هستند.
13 شهریور، 1400 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد