هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

29 دی 1397

هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

تغییر اصطلاح ها از راه های نفوذ است

هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

محمدعلی کشاورز عضو هیأت داوری هفتمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت از مشابه نبودن آثار، نوآوری، توجه به اصول و مبانی هنرهای تجسمی و رعایت ارزش‌های معنوی به‌عنوان نقاط قوت آثار برگزیده این سوگواره یاد کرد و گفت: هنرمندان به آداب طراحی اعلان یا پوستر در حوزه‌های دینی و مذهبی توجه کنند.
به گزارش جامعه ایمانی مشعر، محمدعلی کشاورز ظهر امروز در اختتامیه هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت که در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج برگزار شد، با اشاره به اینکه زنده نگه‌داشتن خون امام حسین علیه‌السلام به‌عنوان ثارالله، یکی از راه‌های رسیدن به حق است، عنوان کرد: رسیدن به نتیجه در این مسیر آدابی دارد، که با رعایت آن‌ها می‌توانیم به قله برسیم.

عضو هیأت داوری سوگواره عاشورایی پوستر هیأت با بیان اینکه متأسفانه اقبال افراد به پذیرش فرهنگ بیگانه کم نیست، اظهار کرد: رهبر انقلاب اسلامی در جلسات مختلف به هنرمندان توصیه کرده‌اند که این افراد اصطلاحات بیگانه را کمتر مورد استفاده قرار دهند و تا حد امکان به معادل‌های فارسی آن‌ها بپردازند.

*تغییر اصطلاح‌ها از راه‌های نفوذ دشمن است
وی مطرح کرد: یکی از راه‌های نفوذ دشمن تغییر اصطلاح‌هاست، به همین علت اگر به دنبال جلوگیری از نفوذ دشمن هستیم، باید از نفوذ اصطلاح‌های دشمن در جامعه جلوگیری کنیم.
کشاورز تاکید کرد: ما باید از کلماتی استفاده کنیم که بار معنوی بیشتری داشته و وابسته به زبان فارسی باشد تا درک و فهم آن نیز برای مردم راحت‌تر باشد؛ به جای کلمه پوستر می‌توانیم از واژه اعلان استفاده کنیم که گویاتر و صریح‌تر است و با زبان فارسی و عربی دینی ما تناسب دارد و مفاهیم آن با مفاهیم پوستر برابر است؛ تا زمانی که به نفوذ اصطلاح‌ها باور نداشته باشیم سیل واژگان و اصطلاح‌های خارجی بر سر ما آوار خواهد شد.
وی همچنین از گرافیک به‌عنوان ارتباط‌های تصویری و هنرهای چاپی و نگارش نام برد و گفت: این تعابیر با واقعیت گرافیک معنای نزدیک‌تری دارد اما این عبارت باید به یک اصطلاح تبدیل شود تا بتواند به جای گرافیک مورد استفاده قرار گیرد.
استاد کشاورز با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کارهای هنری برای انتقال پیام استفاده از اعلان‌هاست، تصریح کرد: اگر آداب و ادب طراحی پوستر را رعایت کنیم، می‌‌توانیم به اثرگذاری مورد نظر برسیم. به عنوان نمونه هنرمندان قدیم بدون وضو سرکار هنری خود نمی‌رفتند.
وی خاطرنشان کرد: اعلان‌ها ظرفیت‌های ویژه بسیاری دارند که با وجود بسترهای رسانه‌ای مختلف همچنان توانسته‌اند ارزش خود را حفظ کنند، در دوره‌ای برخی از پوسترها به علت ماهیت فرهنگی و هنری دست به دست شده و از دیوار کوچه و خیابان به دیوار منازل می‌رسیدند و اکنون نیز این امر در برخی نقاط مشاهده می‌شود.

*اعتقاد به فرهنگ دینی در تاثیرگذاری آثار طراحان مؤثر است.
این استاد هنر یادآور شد: یکی از ویژگی‌های اعلان، دلنشین بودن آن است که برای تحقق این ویژگی عوامل مختلف باید گردهم آیند، که شعار مناسب، تصویرگیرا، ترکیب‌بندی، رنگ، صفحه‌آرایی و موضوع از جمله این عوامل هستند که ذوق، سلیقه و پیشینه مخاطبان نیز مؤثر خواهد بود اما نقش اصلی بر عهده طراح است و به هر میزانی که اعتقاد طراح به فرهنگ دینی بالاتر باشد تاثیرگذاری اثر او نیز بیشتر خواهد بود.
وی افزود: کپی‌کاری و برداشت از آثار هنرمندان دیگر، رعایت نکردن برخی از موازین، انتخاب شعار نامناسب، ترکیب‌بندی ضعیف، کم‌توجهی به مفاهیم رنگ‌های استفاده شده، صفحه‌آرایی ضعیف، استفاده از نقوش مکمل، بی‌توجهی به فضاهای مدیریت نشده، استفاده از عبارت‌های ارزشی و نام‌های مقدس به صورت واژگون یا شیب ریزشی، ضعف در بهره‌مندی از مبانی هنرهای تجسمی و بکارگیری خطوط و سطوح کمکی از جمله نقاط ضعفی است، که رفع آن‌ها می‌تواند کیفیت آثار را افزایش دهد.

لازم به‌ذکر است که اختتامیه هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر روز جمعه در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج برگزار گردید.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه...

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه: هیأت‌های مذهبی قابلیت پیوستن به دولت انقلابی را دارند

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد گفت: هیأت‌های مذهبی قابلیت پیوستن به دولت انقلابی را دارند اما باید دید که دولت انقلابی هم می‌تواند بستر پیوستن و بهره‌مندی از ظرفیت هیأت انقلابی را فراهم سازد.
24 تیر، 1400 | قم

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ا...

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

برگزاری میزگرد جریان و هویت انقلابی مداحی توسط حاج میثم مطیعی و حاج مهدی رسولی در سومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور
06 خرداد، 1402

حاج حسین یکتا: دشمن، قدرت جهانی ما را می...

حاج حسین یکتا: دشمن، قدرت جهانی ما را می بینند و هر روز مایوس تر می شوند.

حاج حسین یکتا از راویان دفاع مقدس: دشمن، قدرت جهانی ما را می بینند و هر روز مایوس تر می شوند.
03 مرداد، 1401

رحیم آبفروش: ماموریت بزرگ مشعر، تجمیع اج...

رحیم آبفروش: ماموریت بزرگ مشعر، تجمیع اجتماعات مردمی هیأتی است

جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر، بزرگترین ماموریت این جامعه را تجمیع اجتماعات هیأتی و تبدیل مجموعه گلخانه ها به گلستان بزرگ در کشور دانست.
13 تیر، 1398

ایده‌های جشن و بزرگداشت «پیروزی مقاومت و...

ایده‌های جشن و بزرگداشت «پیروزی مقاومت و پایان داعش»

جهت برگزاری توسط هیأت‌های مذهبی و مجموعه‌های فرهنگیِ مؤمنِ انقلابیِ مردمیِ خودجوش
06 آذر، 1396

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد