گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

08 مرداد 1392

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

وقتى انسان در ماه رمضان عادت مى‌کند که همه‌ی کارش براى خدا باشد، جامعۀ متشکل از افراد انسان در حقیقت راه خود را که راه خداست پیدا مى‌کند. در ماه رمضان خودخواهی‌ها باید از بین برود، به جاى خودخواهى خداخواهى بیاید.

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

پیغمبر اکرم در جمعۀ آخر ماه شعبان خطاب به مردم دربارۀ ماه رمضان صحبت فرمودند؛ «قد اقبل الیکم شهراللَّه بالبرکة و الرّحمة و المغفرة». براى این‌که مردم آمادۀ ورود در بهشت رمضان باشند، در فضیلت ماه مبارک رمضان چنین فرمودند که اى مردم! ماه رمضان با سفرۀ گسترده‌اى از برکت و رحمت و مغفرت به سوى شما پیش آمد.

اى مردم! در ماه رمضان دعاى شما مستجاب مى‌شود و اطاعت شما قبول مى‌شود، حتى در ماه رمضان براى روزه‌دار و صائم، خواب هم که موجب تجدید قواى اوست نوعى عبادت است. ما هم امروز در همان جمعه قرار داریم، امروز جمعۀ آخر ماه شعبان است، باید خودمان را آماده کنیم تا بتوانیم از سرچشمۀ فیض ماه رمضان هر چه بیشتر بهره‌مند شویم.

ماه رمضان به یک اعتبار شهراللَّه است، ماه خداست، و به یک اعتبار شهر بندگان خداست؛

اما ماه خداست یعنى در این ماه باید همۀ بندگان خدا جهت زندگى خود را به سوى خدا قرار بدهند، تمرین کنند و عادت کنند که هر کارى را براى خدا انجام بدهند و هر تَرکى را، هر نکردنى را هم براى خدا و به یاد خدا مرتکب بشوند. در ماه رمضان انسان مسلمان، صائم است، روزه‌دار است. یعنى مقابل با شهوت‌ها و هواها و هوس‌هاى خود هست. جسم انسان از او غذا و آب مى‌خواهد، اما او با این‌که گرسنه و تشنه است به او غذا و آب نمى‌دهد. دل انسان از او ارتکاب شهوات را مى‌طلبد، انسان به دل خود این جواب را نمى‌دهد. ماه رمضان با واجب صیام – این فریضۀ بزرگ – تمرینى براى بیرون آمدن از دایرۀ هوس‌ها و هواهاست.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام راجی: کشور ایران بالاترین رش...

حجت الاسلام راجی: کشور ایران بالاترین رشد امید به زندگی بانوان را داراست

استاد و پژوهشگر حوزه گفت: به گزارش بهداشت جهانی، کشور ایران بالاترین رشد امید به زندگی بانوان را داراست.
03 مرداد، 1401

پخش مستند ستایشگران خورشید از رسانه ملی

پخش مستند ستایشگران خورشید از رسانه ملی

روایتی از زندگی پیرغلام اهل‌بیت(ع)، زنده‌یاد حاج علی خورشیدی
30 فروردین، 1401

گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی سمنان برگ...

گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی سمنان برگزار می‌شود

گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی با محوریت سلسله نشست‌های معرفتی هیئت‌های استان سمنان به میزبانی شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.
24 آبان، 1397

هیأتی‌ها وارد چرخه تولید شدند تا جوانان...

هیأتی‌ها وارد چرخه تولید شدند تا جوانان کارمند نشوند!

مسئولین هیأت محبین خمسه طیبه در استان اصفهان، همواره تلاش دارند تا با راهنمایی جوانان آنان را به سمت تولید سوق دهند و مانع کارمندی آنان شوند تا اینکه خودشان دست به کار شدند و کارگاه تولیدی به راه انداختند.
24 اردیبهشت، 1401

حجت الاسلام مومنی: انقلاب امام حسین(ع) ی...

حجت الاسلام مومنی: انقلاب امام حسین(ع) یک انقلاب سیاسی بود

استاد حوزه علمیه گفت: انقلاب امام حسین(ع) یک انقلاب سیاسی بود و اگر هیأتی‌ها نسبت به این موضوع حساسیت نداشته باشند در انقلاب اسلامی نیز موفق نخواهند بود.
02 تیر، 1402

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد