گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

08 مرداد 1392

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

وقتى انسان در ماه رمضان عادت مى‌کند که همه‌ی کارش براى خدا باشد، جامعۀ متشکل از افراد انسان در حقیقت راه خود را که راه خداست پیدا مى‌کند. در ماه رمضان خودخواهی‌ها باید از بین برود، به جاى خودخواهى خداخواهى بیاید.

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

پیغمبر اکرم در جمعۀ آخر ماه شعبان خطاب به مردم دربارۀ ماه رمضان صحبت فرمودند؛ «قد اقبل الیکم شهراللَّه بالبرکة و الرّحمة و المغفرة». براى این‌که مردم آمادۀ ورود در بهشت رمضان باشند، در فضیلت ماه مبارک رمضان چنین فرمودند که اى مردم! ماه رمضان با سفرۀ گسترده‌اى از برکت و رحمت و مغفرت به سوى شما پیش آمد.

اى مردم! در ماه رمضان دعاى شما مستجاب مى‌شود و اطاعت شما قبول مى‌شود، حتى در ماه رمضان براى روزه‌دار و صائم، خواب هم که موجب تجدید قواى اوست نوعى عبادت است. ما هم امروز در همان جمعه قرار داریم، امروز جمعۀ آخر ماه شعبان است، باید خودمان را آماده کنیم تا بتوانیم از سرچشمۀ فیض ماه رمضان هر چه بیشتر بهره‌مند شویم.

ماه رمضان به یک اعتبار شهراللَّه است، ماه خداست، و به یک اعتبار شهر بندگان خداست؛

اما ماه خداست یعنى در این ماه باید همۀ بندگان خدا جهت زندگى خود را به سوى خدا قرار بدهند، تمرین کنند و عادت کنند که هر کارى را براى خدا انجام بدهند و هر تَرکى را، هر نکردنى را هم براى خدا و به یاد خدا مرتکب بشوند. در ماه رمضان انسان مسلمان، صائم است، روزه‌دار است. یعنى مقابل با شهوت‌ها و هواها و هوس‌هاى خود هست. جسم انسان از او غذا و آب مى‌خواهد، اما او با این‌که گرسنه و تشنه است به او غذا و آب نمى‌دهد. دل انسان از او ارتکاب شهوات را مى‌طلبد، انسان به دل خود این جواب را نمى‌دهد. ماه رمضان با واجب صیام – این فریضۀ بزرگ – تمرینى براى بیرون آمدن از دایرۀ هوس‌ها و هواهاست.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعا...

فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعار هیهات منا الذله

جامعه ایمانی مشعر اقدام به فراخوان مسابقه گرافیک محیطی با موضوع شعار «هیهات منا الذله» کرده است
14 تیر، 1394

علی انسانی: روز مباهله میان شیعیان مغفول...

علی انسانی: روز مباهله میان شیعیان مغفول مانده است

شاعر پیشکسوت آیینی بر لزوم بزرگداشت روز مباهله تاکید کرد و گفت: با استفاده از اسناد تاریخی مرتبط با این روز که از اعتبار بسیار برخوردار است می‌توانیم بار دیگر حقانیت اهل‌بیت(ع) را به جهانیان یادآور شویم.
12 مرداد، 1400 | تهران

روز دوم پانزدهمین همایش هیأت‌های محوری و...

روز دوم پانزدهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور پیش از ظهر جمعه در مجتمع یاوران مهدی قم برگزار شد.

امیرحسین خلجی در موضوع « حاضران به غایبان برسانند؛ ایده ها و طرح های غدیر» ما برای عید غدیر برگزاری جشن های خیابانی را در نظر گرفته ایم و لازم است شور و ولوله ای در خیابان ها به مناسبت غدیر به راه بیفتند.
10 تیر، 1401

برگزاری مجازی ششمین گردهمایی ملی «فعالان...

برگزاری مجازی ششمین گردهمایی ملی «فعالان اربعین»

مسئول دفتر همایش‌های جامعه ایمانی مشعر از برگزاری ششمین گردهمایی ملی «فعالان اربعین» به صورت مجازی برای موکب‌داران ایرانی و فعالان اربعین خبرداد.
11 شهریور، 1400 | قم

سی روز، سی گفتار

سی روز، سی گفتار

هجدهم: وعده‌ی الهی
05 مرداد، 1395

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد