محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

18 خرداد 1402

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در این صنعت باید بدانیم در چه مرحله‌ای می‌خواهیم فعالیت کنیم و دانش لازم در این عرصه را کسب کنیم.

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، محسن شنبه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان در رویداد توانمندسازی کسب و کار که در سالن همایش‌های یاوران مهدی برگزار شد، اظهار کرد: در صنعت نساجی باید به دنبال بهره‌وری هرچه بیش‌تر از نیروهای انسانی باشیم.
وی با اشاره به اینکه باید به تولیدات داخلی اهمیت بیش‌تری داده شود، مطرح کرد: در مواردی فروشندگان مواد اولیه برای تعریف از کالایی آن را خارجی عنوان می‌کنند که این موضوع در کیفیت محصول تاثیری ندارد.عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر لزوم نوآوری در تولیدات، عنوان کرد: باتوجه به اینکه پوشاک به طور روزانه مورد مصرف قرار می‌گیرد، باید به‌روز بوده و به دنبال نوآوری و ظرافت باشیم.
وی با بیان اینکه نوآوری باید بر اساس اصول علمی باشد، خاطرنشان کرد: ورود به عرصه صادرات از فعالیت در داخل راحت‌تر است درنتیجه باید با برنامه‌ریزی بلند مدت از همین امروز به فکر آینده و توسعه فعالیت باشیم.
شنبه با اشاره به اینکه نساجی یک فعالیت جذاب و پرچالش است، تصریح کرد: یکی از مواد اولیه در این صنعت الیاف است که باتوجه به اینکه حجم الیاف طبیعی دنیا جوابگوی نیازها نیست بیش‌تر از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه در الیاف مصنوعی نیز پنبه بیش‌ترین استفاده را دارد، یادآور شد: همچنین الیاف ویسکوز که ازجمله الیاف بازیافتی است نیز باتوجه به استحکامی که دارد مورد استفاده‌های بسیاری قرار می‌گیرد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در مواردی برای کاهش هزینه تمام شده و کیفیت مطلوب‌تر از ترکیب الیافت‌های مختلف استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه پس از پنبه و ویسکوز، پلی استر الیاف مطلوب‌تر و مورد استفاده‌تر است، بیان کرد: تمام مواد اولیه درنهایت باید به پوشاک تبدیل شود و در این مسیر دچار تغییرات بسیاری می‌شود.
شنبه با بیان اینکه تبدیل الیاف به نخ، نخ به پارچه، رنگ‌رزی و دوخت محصول این فرآیند را شامل می‌شوند، ابراز کرد: هرکدام از این مراحل به طور ویژه‌ای در کیفیت محصول نهایی موثر هستند.
وی با اشاره به اینکه هرکدام از روش‌های ریسندگی خصوصیات ویژه‌ای به نخ می‌دهد، اظهار داشت: همچنین در تولید پارچه نیز روش‌های مختلفی ازجمله تاری پودی، حلقوی پودی و گرد بافت وجود دارد که هرکدام با ماشین‌های متفاوتی تولید می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: برای کار کردن با این ماشین‌ها نیز نیازمند دانش‌های ویژه‌ای هستیم، درنتیجه تحقق اهداف بدون دانش موضوع مختلف امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه هرکدام از پارچه‌ها خواص خود را دارند، مطرح کرد: پارچه‌های تاری پودی از کشسانی بهتر و برای تولید پیراهن، کت و ...  و پارچه‌های حلقوی پودی بیش‌تر برای تولید لباس‌های زمستانی، ورزشی، تی‌شرت، جوراب و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.
شنبه اضافه کرد: باتوجه به اینکه جنس الیاف و محصول دارای شیوه‌ها و ابزار مختلفی است، شیوه‌های نگهداری از آن نیز متفاوت است و اگر هرکدام از این شیوه‌ها به درستی رعایت شود، عمر محصول کاهش پیدا می‌کند. 
وی با اشاره به اینکه صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است، خاطرنشان کرد: در این صنعت باید بدانیم در چه مرحله‌ای می‌خواهیم فعالیت کنیم و دانش لازم در این عرصه را کسب کنیم.

نظرات


استانی
برگزیده ها
توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ا...

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

برگزاری میزگرد جریان و هویت انقلابی مداحی توسط حاج میثم مطیعی و حاج مهدی رسولی در سومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور
06 خرداد، 1402

سعید قاسمی از تنگه مرصاد تا دارالمومنین...

سعید قاسمی از تنگه مرصاد تا دارالمومنین خوی

لشکر رزمندگان دفاع مقدس اینبار در خوی
14 بهمن، 1401

حجت‌الاسلام راجی: ملت جاهل بازیچه دست دش...

حجت‌الاسلام راجی: ملت جاهل بازیچه دست دشمن خواهد شد

خطاب بایدها در بیانیه گام دوم خانواده‌ها هستند
07 دی، 1398 | قم

رحیم‌پور ازغدی: اتفاقات امروز در سطح جها...

رحیم‌پور ازغدی: اتفاقات امروز در سطح جهانی بی‌سابقه بوده است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اتفاقاتی که در سطح جهانی درحال رقم خوردن است، کم سابقه و بی‌سابقه است.
19 آبان، 1402

یادداشت آقای مهدی قربانی از تبریز

یادداشت آقای مهدی قربانی از تبریز

1روز مانده تا دیدار ستایشگران اهل‌بیت(ع) با رهبر‌معظم‌انقلاب
21 دی، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد