محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

17 خرداد 1402

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در این صنعت باید بدانیم در چه مرحله‌ای می‌خواهیم فعالیت کنیم و دانش لازم در این عرصه را کسب کنیم.

محسن شنبه: صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، محسن شنبه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان در رویداد توانمندسازی کسب و کار که در سالن همایش‌های یاوران مهدی برگزار شد، اظهار کرد: در صنعت نساجی باید به دنبال بهره‌وری هرچه بیش‌تر از نیروهای انسانی باشیم.
وی با اشاره به اینکه باید به تولیدات داخلی اهمیت بیش‌تری داده شود، مطرح کرد: در مواردی فروشندگان مواد اولیه برای تعریف از کالایی آن را خارجی عنوان می‌کنند که این موضوع در کیفیت محصول تاثیری ندارد.عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر لزوم نوآوری در تولیدات، عنوان کرد: باتوجه به اینکه پوشاک به طور روزانه مورد مصرف قرار می‌گیرد، باید به‌روز بوده و به دنبال نوآوری و ظرافت باشیم.
وی با بیان اینکه نوآوری باید بر اساس اصول علمی باشد، خاطرنشان کرد: ورود به عرصه صادرات از فعالیت در داخل راحت‌تر است درنتیجه باید با برنامه‌ریزی بلند مدت از همین امروز به فکر آینده و توسعه فعالیت باشیم.
شنبه با اشاره به اینکه نساجی یک فعالیت جذاب و پرچالش است، تصریح کرد: یکی از مواد اولیه در این صنعت الیاف است که باتوجه به اینکه حجم الیاف طبیعی دنیا جوابگوی نیازها نیست بیش‌تر از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه در الیاف مصنوعی نیز پنبه بیش‌ترین استفاده را دارد، یادآور شد: همچنین الیاف ویسکوز که ازجمله الیاف بازیافتی است نیز باتوجه به استحکامی که دارد مورد استفاده‌های بسیاری قرار می‌گیرد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در مواردی برای کاهش هزینه تمام شده و کیفیت مطلوب‌تر از ترکیب الیافت‌های مختلف استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه پس از پنبه و ویسکوز، پلی استر الیاف مطلوب‌تر و مورد استفاده‌تر است، بیان کرد: تمام مواد اولیه درنهایت باید به پوشاک تبدیل شود و در این مسیر دچار تغییرات بسیاری می‌شود.
شنبه با بیان اینکه تبدیل الیاف به نخ، نخ به پارچه، رنگ‌رزی و دوخت محصول این فرآیند را شامل می‌شوند، ابراز کرد: هرکدام از این مراحل به طور ویژه‌ای در کیفیت محصول نهایی موثر هستند.
وی با اشاره به اینکه هرکدام از روش‌های ریسندگی خصوصیات ویژه‌ای به نخ می‌دهد، اظهار داشت: همچنین در تولید پارچه نیز روش‌های مختلفی ازجمله تاری پودی، حلقوی پودی و گرد بافت وجود دارد که هرکدام با ماشین‌های متفاوتی تولید می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: برای کار کردن با این ماشین‌ها نیز نیازمند دانش‌های ویژه‌ای هستیم، درنتیجه تحقق اهداف بدون دانش موضوع مختلف امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه هرکدام از پارچه‌ها خواص خود را دارند، مطرح کرد: پارچه‌های تاری پودی از کشسانی بهتر و برای تولید پیراهن، کت و ...  و پارچه‌های حلقوی پودی بیش‌تر برای تولید لباس‌های زمستانی، ورزشی، تی‌شرت، جوراب و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.
شنبه اضافه کرد: باتوجه به اینکه جنس الیاف و محصول دارای شیوه‌ها و ابزار مختلفی است، شیوه‌های نگهداری از آن نیز متفاوت است و اگر هرکدام از این شیوه‌ها به درستی رعایت شود، عمر محصول کاهش پیدا می‌کند. 
وی با اشاره به اینکه صنعت نساجی بسیار اشتغال‌زا و بهره‌ور است، خاطرنشان کرد: در این صنعت باید بدانیم در چه مرحله‌ای می‌خواهیم فعالیت کنیم و دانش لازم در این عرصه را کسب کنیم.

نظرات


استانی
برگزیده ها
سعید قاسمی: هیأت‌ها به سمت محرومیت‌زدایی...

سعید قاسمی: هیأت‌ها به سمت محرومیت‌زدایی حرکت کنند

هیأت‌ها به سمت محرومیت‌زدایی حرکت کنندآفت‌های فراروی مداحان بسیار پرمخاطره است
17 اسفند، 1397

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه...

ابتکار یک هنرمند در روایت حاج قاسم با سه نوع خطاطی

پورزارعی: زندگی حاج قاسم ابعاد مختلفی دارد لذا وقتی حاج قاسم در جنگ و میدان مبارزه است باید با خط ثلث ایشان را بنویسم؛ یا خط شکسته مخصوص زمان نمازشان است و معاشرت‌شان با کودکان را باید نستعلیق کرد.
02 دی، 1401

هیأت در میز اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت

هیأت در میز اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت

موضوع اقتصاد و هیأت با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمزه معلی مسئول دفتر اقتصاد جامعه ایمانی ‏مشعر در برنامه میزگرد اقتصاد از شبکه خبر مورد بررسی قرار گرفت.‏
16 مرداد، 1401

فراخوان سومین کنگره‌ مجازی شعر #وحدت_اسل...

فراخوان سومین کنگره‌ مجازی شعر #وحدت_اسلامی (ویژۀ شعر کلاسیک)

دفتر شعر جامعه ایمانی مشعر برگزار می‌کند:فراخوان سومین کنگره‌ مجازی شعر #وحدت_اسلامی(ویژۀ شعر کلاسیک)
23 تیر، 1397

روایت عبدالرضا هلالی از فعالیت "تکیه گاه...

روایت عبدالرضا هلالی از فعالیت "تکیه گاه آقا مرتضی علی(ع)"

هلالی گفت: این تکیه‌گاه به صورت مستمر و در مدت زمان ۵ ماه از افراد آسیب پذیر و کم بضاعت دعوت کرده تا در این مکان دور هم جمع شوند.
22 بهمن، 1400

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد