خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

07 دی 1398 | قم

خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

فرهنگ‌سازی کلید حل مشکل جمعیت است

خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

دکتری آینده‌پژوهی فرزندآوری را جهاد در راه خدا دانست و با تأکید بر اینکه این موج باید در جامعه نهادینه‌شده و گسترش یابد، گفت: انرژی، عشق و شور در آدمی باید موج بزند تا منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عچ) باشیم.به گزارش جامعه ایمانی مشعر، خانم اردبیلی در دومین همایش بانوان فعال در عرصه هیأت طی سخنانی با موضوع «تبیین اقدامات هیأت ها در حل مسئله جمعیت»، جمعیت شیعه ایران را مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عج) دانست و اظهار کرد: متأسفانه 18 سالی است که نرخ باروری زیر حد جایگزین رسیده است.
وی بیان کرد: جامعه‌ای که به لحاظ بالانس جمعیتی، نرخش به هم بخورد به سمت سالمندی می‌رود، پیر شدن جمعیت سبب تبعات فراوانی شده و باید وارد تدبیر شود.
این آینده‌پژوه ادامه داد: در همه کشورها اگر نرخ باروری زیر حد جایگزین رود به سمت سیاست‌های ابلاغی افزایش جمعیتی می‌روند اما متأسفانه در کشور اسلامیمان هنوز این قوانین و سیاست ها تصویب و ابلاغ نشده است، ما در یک بازه زمانی به نام فرصت پنجره جمعیتی هستیم که در این بازه زمانی می‌توانیم نرخ باروری را تعدیل کنیم و این فرصت تا 20 سال آینده بسته می‌شود.
اردبیلی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ارتباط با سالمندشدن جمعیت کشور و لزوم استفاده از فرصت پنجره جمعیتی ابراز کرد: تک‌تک ما باید در درجه نخست خودمان عامل بوده و اقدام به فرزندآوری کنیم و یا اطرافیان خود را تشویق به فرزند آوری کنیم.
این پژوهشگر عنوان کرد: زن امروز باید یک‌نهاد کامل باشد چراکه یک زن محور تربیتی و فرهنگی خانواده و جامعه است، زنی که مدیر فرهنگی نباشد در تراز نظام اسلامی نیست.
وی مدیریت و محوریت تربیتی و فرهنگی خانواده، نسل و تمدن جهانی اسلامی را زنان دانست و تأکید کرد: کلید حل جمعیت فرهنگ‌سازی بوده و فقط زنان می‌توانند این کار را انجام دهند، به همین دلیل است که می‌گوییم هر زن در متن و مرکز و خود یک نهاد است.
اردبیلی با اشاره به اینکه جامعه ایرانی یک جامعه دوستدار  کودک نیست، افزود: مادر باید احساس کند که خودش و فرزندش در جامعه خواستنی است، این مسئله باید در میان آحاد جامعه فرهنگ‌سازی شود، جامعه‌ای که در آن به کودک اهمیت داده شود این جامعه دوستدار کودک است.
دکتری آینده‌پژوهی خرافه‌پرستی و خرافه‌گرایی را یکی از مشکلات جامعه دانست و گفت: دختر و پسری که یک درک پایه‌ای از ازدواج پیدا کردند، با حمایت و پشتیبانی خانواده‌ها می‌توانند به سمت ازدواج بروند، اینکه بگوییم دختر و پسر می‌خواهند ادامه تحصیل دهند و از ازدواج خودداری ‌کنند عاملی برای بالا رفتن سن ازدواج می‌شود و نمونه‌ای از خرافه گرایی است.
اردبیلی ادامه داد: ادامه تحصیل، زیاد بودن فاصله بین دوران عقد و ازدواج، زیاد بودن فاصله بین فرزند اول و دوم، تک‌فرزندی و  غربال‌گری سن باروری تا بالای 35 سال نتایج رواج خرافه‌هایی هستند که سبب پایین آمدن فرزندآوری در کشور شده‌اند.
وی دولت را موظف به سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در شرایط پایین آمدن نرخ باروری در کشور دانست و تصریح کرد: باید موج اجتماعی در کشور برای مطالبه سیاست های افزایش جمعیت ایجاد شود.
دکتری آینده‌پژوهی سن باروری زنان را در آمار جهانی بین 15 الی 45 سال خواند و مطرح کرد: در کشور سن باروری زنان به دلایل مختلف به‌جای 15 تا 45 سال، به پنج تا ده سال کاهش‌یافته است.
اردبیلی فرزندآوری را جهاد در راه خدا دانست و با تأکید بر اینکه این موج باید در جامعه نهادینه‌شده و گسترش یابد، خاطرنشان کرد: انرژی، عشق و شور در انسان باید موج بزند تا منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عچ) باشیم.
وی هیأت را یکی از ظرفیت‌های درونی و ویژه برای ایجاد موج فرزندآوری برشمرد و تأکید کرد: تک تک ما باید از خداوند درخواست کنیم به ما بصیرت دهد و رزق و روزی ما را در داشتن اخلاص در راه خدا قرار دهد تا یک منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور باشیم.
خاطرنشان می‌شود، دومین همایش بانوان فعال در عرصه هیأت به مدت دو روز و به همت جامعه ایمانی مشعر در سالن وصال مجتمع یاوران مهدی(عج) برگزار شده است.

نظرات


استانی
برگزیده ها
حجت الاسلام جوشقانیان: امروز امیدآفرینی...

حجت الاسلام جوشقانیان: امروز امیدآفرینی مهم ترین مسئولیت هیآت است.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا اضافه کرد: امروز امیدآفرینی مهم ترین مسئولیت هیاتی ها بوده و یاس آفرینی مهم ترین کار اردوگاه ابلیس است.
08 تیر، 1401

صادق آهنگران: تلاش برای شهرت، مداح را از...

صادق آهنگران: تلاش برای شهرت، مداح را از نتیجه دور می‌کند

مداح جبهه‌های دفاع مقدس با تاکید بر اینکه پرداختن به مسائل مالی در مسیر مداحی برای اهل‌بیت(ع) چیزی جز خسران و ضرر به دنبال نخواهد داشت، گفت: هدف اصلی در این درگاه باید خدمت به اهل‌بیت(ع) باشد و اگر مسائلی همانند شهرت هدف قرار گیرد ما از نتیجه دور می‌کند.
08 خرداد، 1400 | قم

دبیر همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزی...

دبیر همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور: مدیران هیآت باید پدرانه، به استقبال مسائل حوزه خانواده بروند

دبیر همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور با اشاره به اینکه امیدواریم بحث خانواده در کشور به تجلی و تعالی برسد، گفت: جامعه ایمانی مشعر نیز تمام تلاش خود را با استفاده از ظرفیت‌های موجود بکار می‌گیرد تا این مهم هرچه زودتر تداعی شود.
04 دی، 1398 | قم

ترفند امام هادی(ع) برای حفظ فرزندش

ترفند امام هادی(ع) برای حفظ فرزندش

ماجرای سفر امام عسکری(ع) به ایران از بیانات حجت‌الاسلام مروجی طبسی
01 اسفند، 1391

تجلیل از برگزیدگان هفتمین سوگواره‌های عا...

تجلیل از برگزیدگان هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، در مراسم اختتامیه هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت، از برگزیدگان این سوگواره تجلیل بعمل آمد.
29 دی، 1397

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد