سیاست‌های فعالیت هیآت در مقابله با ویروس منحوس کرونا

15 اسفند 1398 | قم

سیاست‌های فعالیت هیآت در مقابله با ویروس منحوس کرونا

با شیوع ویروس کرونا در کشور و بسیج شدن نیروهای مردمی برای کمک به سلامت جامعه، هیأت‌ها نیز مطابق وظایف اجتماعی خود، وارد میدان شده‌اند

سیاست‌های فعالیت هیآت در مقابله با ویروس منحوس کرونا

بارها گفته‌ایم و متذکر شده‌ایم که رسالت اصلی هیأت، احیای معارف و امر اهل‌بیت علیهم‌السلام است و قطعاً یکی از مصادیق آن کمک به شیعیان آل‌الله در اقصی نقاط عالم است. هیأتی که کارکرد خود را فقط منحصر به برگزاری مراسم کند، با شیوع این ویروس منحوس و با تبلیغات رسانه‌ای دشمن منفعلانه عمل می‌کند و منجر به تعطیلی می‌شود. اما هیأتی که کمک به سلامت جامعه را هم از وظایف خود می‌داند، با وجود این بلا و فتنه، احیاء می‌شود و به کمک آحاد جامعه می‌شتابد.
میاندار هیأت، امروز تبدیل به میاندار خدمت شده و هم‌بستگی اجتماعی خود را فعال می‌کند. آموخته‌های هیأت را با رفتار دینی و انسانی خود به سایرین می‌نمایاند و بار غم و غصه مردم را به تأسی از اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌کاهد. سیاست‌های زیر برآمده از ایده‌ها و تجربه‌های هیأت‌های کشور است که جهت مدل‌سازی و الگودهی عرضه شده است:

1. اعلام آمادگی هیآت برای کمک‌رسانی و انجام خدمات بهداشتی و درمانی به نهادهای متولی امر بهداشت و درمان.
این مهم باید در قالب یک بیانیه زیبا از طرف هیأت یا اجتماع هیأت‌های شهر و منطقه انجام شود. علاوه بر این، انتشار رسانه‌ای خوب و مکفی این بیانیه در تمام شبکه‌های اجتماعی هیأت و کانال‌های خبری سطح شهر و منطقه نیز در ترغیب دیگر هیأت‌ها به این کار، تأثیرگذار خواهد بود.

2. ضدعفونی کردن سطح شهر، معابر عمومی و محل‌های پرتردد نظیر فروشگاه‌ها، پارک‌بازی‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، عابربانک‌ها، خانه سالمندان و...

 3. خدمت‌رسانی هیأت به مراکز درمانی، کادر درمان و بیماران درگیر با این ویروس با همکاری نهادهای متولی امر بهداشت و درمان.

 

 

4. با توجه به توصیه نهادهای متولی امر بهداشت و درمان نسبت به عدم برگزاری تجمعات در شهرهای پرخطر؛ پیشنهاد می‌شود مراسم هیأت به‌صورت مجازی و همراه با پخش زنده در شبکه‌های اجتماعی و در صورت امکان پخش زنده از صدا و سیمای مراکز استانی برگزار شود.

 5. راه‌اندازی پویش نذر قرائت ادعیه وارده و توصیه شده نظیر دعای هفتم صحیفه سجادیه، زیارت عاشورا و حدیث کساء. نظم و انضباط بیشتر در اطلاع‌رسانی، ثبت اعضا و کار رسانه‌ای در این پویش، طبعاً تأثیرگذاری بهتری خواهد داشت.

 


6. ایجاد ایستگاه‌ها و پایگاه‌های سلامت با محوریت امر پیشگیری، مشاوره و آموزش در سطح شهر با عنوان‌های جایگزین همچون «شفاخانه اهل‌بیت»، «دارالشفاء» و... . پخش محتوایی توصیه‌های بهداشتی سفارش‌شده و ادعیه وارده (دعای هفتم صحیفه سجادیه، زیارت عاشورا و حدیث کساء)، از جمله اقدامات اساسی این ایستگاه‌ها است.


7. با توجه به کم‌یاب و گران شدن برخی از داروهای گیاهی مؤثر در درمان این بیماری نظیر زنجبیل و... هیأت می‌تواند به‌جهت در دسترس قرار دادن این داروها با قیمت مناسب، شبکه توزیع داروهای گیاهی مؤثر را در حد توان خود فعال کند. در این راستا انجمن تغذیه سالم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی که متشکل از 120 پزشک متخصص است، بسته پیشنهادی ناظر به این اقدام را تهیه کرده است.


8. راه‌اندازی پویش روضه خانوادگی و دعا برای دفع این بلیه از خانواده‌ها. اطلاع‌رسانی به موقع و هم‌چنین بازخورد رسانه‌ای آن، اثر مستقیمی بر تأثیرگذاری پویش دارد. خانواده‌های عضو این پویش می‌توانند عکس و فیلم این مراسمات را جهت جریان‌سازی این موضوع در شبکه‌های اجتماعی بارگزاری کنند.


9. جمع‌آوری کمک‌های مردمی مبتنی بر الگوی محله‌محوری و تمرکز کمک هر هیأت به محله و منطقه خود جهت خرید و توزیع ماسک و سایر اقلام ضدعفونی‌کننده درب منزل نیازمندان. با توجه به خطر شیوع این بیماری، رفت‌و‌آمد به سایر شهرها در این ایام توصیه نمی‌شود.


10. شناسایی افراد نیازمند و ناتوان جهت توزیع عادلانه اقلام بهداشتی خانه‌به‌خانه به ایشان. سازمان‌دهی و تقسیم‌بندی صحیح محله یا محلات مختلف شهر، به شناسایی دقیق‌تر این افراد کمک می‌کند.11. شناسایی خانواده‌های متوفی یا خانواده‌هایی که سرپرست خانوارشان درگیر این ویروس هستند و رفع نیازهای آنان در حد توان. این نیاز می‌تواند از تسلی دادن به ایشان تا تهیه برخی از اقلام مورد نیاز برای ایشان در ایام قرنطینه و محدودیت تردد باشد.


12. شناسایی سالمندان و ناتوانان برای تهیه و خرید اقلام ضروری و مورد نیاز ایشان. این مهم می‌تواند با راه‌اندازی اقدامات شبکه‌ای نظیر پیک موتوری هیأت برای رفع نیازهای محلی شکل بگیرد.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

برگزیده ها
انتخاب »این‌روزها دستی‌ به ‌سمت‌ ذوالفقا...

انتخاب »این‌روزها دستی‌ به ‌سمت‌ ذوالفقار است« به عنوان شعار فاطمی

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، باتوجه به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شعارها هدف و راه را به انسان نشان داده و مانند علامت‌های مشخص کننده مسیر سعادت برای انسان عمل می‌کنند تا مسیر اشتباه را انتخاب نکنیم، شعار مشترک هیآت فاطمی انتخاب شد.
09 دی، 1399

فراخوان انتخاب شعار محرم

فراخوان انتخاب شعار محرم

شعار محرم سال 91، «در عزای زینت دوش نبی» و شعار محرم­ سال­‌های92 و 93، «هیهات مناالذله» بوده ­است.
08 اردیبهشت، 1394

مهدی امین فروغی: امر اهل‌بیت(ع) نباید فد...

مهدی امین فروغی: امر اهل‌بیت(ع) نباید فدای دیده شدن افراد شود

یکی از هنرمندان و نویسندگان پیشکسوت با تاکید بر اینکه اصل مداحی احیای امر اهل‌بیت(ع) است، گفت: شعر، تاریخ، موسیقی و هر هنر دیگری باید در خدمت احیای امر این بزرگواران باشد
28 اسفند، 1399 | قم

حجت‌الاسلام مومنی: اربعین بهترین فرصت بر...

حجت‌الاسلام مومنی: اربعین بهترین فرصت برای توسعه جریان مهدویت است

روضه در هیأت‌های مذهبی پررنگ‌تر شود
28 شهریور، 1398 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین سید هاشم الحیدری:...

حجت‌الاسلام والمسلمین سید هاشم الحیدری: امروز بحث ولایت و مرد میدان ولایت است

حاج قاسم فرمود "والله والله والله یکی از شئون عاقبت بخیری سربازی ولایت است" و من در خدمت حاج قاسم بوده و از نزدیک شاهد بودم که شهید سلیمانی مرد میدان ولایت بود نه مرد میدان جهاد.
11 آذر، 1400

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد