روز جهانی مسجد

30 مرداد 1392

روز جهانی مسجد

از آن هنگام که ایرانیان دروازه دلهای خود را به روی آیین اسلام ناب محمدی گشودند ، هنرمندان این مرز و بوم بسیار کوشیدند تا متعالی ترین گونه هنر خود را درساخت بناهایی به کار گیرند که مأمن روح و دل و جان خسته آدمی است

روز جهانی مسجد

آنها با نهادن خشت بر روی  خشت و کاشی برروی کاشی  پله پله  راه را برای معراج دلها ی عاشق  به سوی معشوق گشودند . آبی عرش را بر روی کاشیها کشیدند و نقش و نگارها را به نشانه شجره های روضه رضوان و ریاحین آن که مأمن و  سرای پرهیزگاران درست کردار است ، ترسیم کردند  تا بهشتی کوچک بر روی زمین نقش بندد: بهشتی که  شاید نشان از دلتنگی اعقاب  آدم(علیه السلام) دارد: دلتنگی ناشی از تبعیدی از بهشت عدن که تنها با یک وسوسه رخ داد.  حال آنکه در این بهشت کوچک می توان تنها با یک دم یاد پروردگار دوباره به آن بهشت جاوید پیوست . می توان با محمل عبادت و دعا از ثری به ثریا پرکشید. و سرمست از باده وصل  ، سبک و خالی شد و باردیگر برای نبرد با مصائب زندگی  آماده ومهیا گردید.

 

مسجد پایگاه انسجام و یکپارچگی مسلمانان است و نماز جماعت و تشکیل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبی بیانگر هماهنگی و انسجامی است که حضور درمسجد فراهم می آورد. در اینجاست که افراد نمازگزار همچون قطره های آب  به یکدیگر می پیوندند تا دریایی از اتحاد را به نمایش در آورند. همه در کنار یکدیگر در برابر پروردگار یکتا روبه سوی یک قبله می کنند و لب به  حمد و ثنای آن یگانه نازنین می گشایند. و هماهنگ با یکدیگر  سرود توحید را زمزمه می کنند .

 

 به روایت تاریخ پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله و سلم) پایه گذار  اولین  مسجد است . او مکانی  را پایه گذاری نمود که علاوه بر عهده دار بودن نقش روحانی و معنوی، کانون فعالیتهای اجتماعی مسلمانان  نیز  به شمار می رفت . و به همین دلیل مسجد در طول تاریخ اسلام از ویژگی برجسته ای برخوردار بود. در گذشته همه امور مسلمین در ابعاد مختلف، ازجمله عقاید وفعالیت های فرهنگی ، عبادی ، سیاسی و اقتصادی ، در مساجد انجام می شد .

 

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خود می تواند مؤید نقش  فرهنگی والا و غنی مساجد باشد  چراکه در دوران ستمشاهی   مساجد جایگاه اولیه خود را باز یافته و محل تجمع مسلمین ،  تبادل اطلاعات ، انسجام گروهها ، ایجاد تشکل‌های اسلامی ، محل روشنگری واطلاع رسانی وهمچنین محل مبارزه با طاغوتیان در ابعاد مختلف بود . به این ترتیب می توان نتیجه این بهره گیری از محیط معنوی مساجد راپیروزی انقلاب اسلامی قلمداد نمود. چراکه  انقلاب ایران یک معجزه بود ، و بی تردید این عظمت و بزرگی ، به واسطه برخورداری و همچنین بهره گیری مناسب از محیط معنوی مساجد است .

 

گفتنی است ، بنا به در خواست جمهوری اسلامی ایران ، 21 آگوست (31 مرداد ماه ) از سوی سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شده است که متعاقب آن از این تاریخ  یک هفته ، هفته تکریم ، تجلیل ، اعزاز و اکرام مساجد است . 21 آگوست مصادف است با به آتش کشیدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها که با کشتار مردم در مسجد گوهر شاد توسط رضاخان ، همزمان شده است . هفته تکریم و تجلیل مساجد از 30 مرداد ماه تا 5 شهریورماه در کشور ایران به طور گسترده برگزار می شود .

نظرات


استانی
برگزیده ها
گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه...

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

وقتى انسان در ماه رمضان عادت مى‌کند که همه‌ی کارش براى خدا باشد، جامعۀ متشکل از افراد انسان در حقیقت راه خود را که راه خداست پیدا مى‌کند. در ماه رمضان خودخواهی‌ها باید از بین برود، به جاى خودخواهى خداخواهى بیاید.
08 مرداد، 1392

از مجاهد مجروح سیل پل دختر تجلیل شد

از مجاهد مجروح سیل پل دختر تجلیل شد

مراسم تجلیل از میلاد احسانی از مجاهدان جبهه انقلاب فرهنگی سیل و از حماسه‌سازان خدمت‌رسانی به سیل پل دختر در قم برگزار شد.
15 تیر، 1398

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مر...

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته، سیزدهم اسفندماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.
14 اسفند، 1400

صحبت‌های کربلایی سیدامیر حسینی درباره ات...

صحبت‌های کربلایی سیدامیر حسینی درباره اتفاقات اخیر

دعوا برای خانه خودمان است و ربطی به اجنبی ندارد.
10 مهر، 1401

پیام تسلیت درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا

پیام تسلیت درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا

پیام تسلیت جامعه ایمانی مشعر در پی درگذشت حضرت استاد فاطمی‌نیا
26 اردیبهشت، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد