روز جهانی مسجد

29 مرداد 1392

روز جهانی مسجد

از آن هنگام که ایرانیان دروازه دلهای خود را به روی آیین اسلام ناب محمدی گشودند ، هنرمندان این مرز و بوم بسیار کوشیدند تا متعالی ترین گونه هنر خود را درساخت بناهایی به کار گیرند که مأمن روح و دل و جان خسته آدمی است

روز جهانی مسجد

آنها با نهادن خشت بر روی  خشت و کاشی برروی کاشی  پله پله  راه را برای معراج دلها ی عاشق  به سوی معشوق گشودند . آبی عرش را بر روی کاشیها کشیدند و نقش و نگارها را به نشانه شجره های روضه رضوان و ریاحین آن که مأمن و  سرای پرهیزگاران درست کردار است ، ترسیم کردند  تا بهشتی کوچک بر روی زمین نقش بندد: بهشتی که  شاید نشان از دلتنگی اعقاب  آدم(علیه السلام) دارد: دلتنگی ناشی از تبعیدی از بهشت عدن که تنها با یک وسوسه رخ داد.  حال آنکه در این بهشت کوچک می توان تنها با یک دم یاد پروردگار دوباره به آن بهشت جاوید پیوست . می توان با محمل عبادت و دعا از ثری به ثریا پرکشید. و سرمست از باده وصل  ، سبک و خالی شد و باردیگر برای نبرد با مصائب زندگی  آماده ومهیا گردید.

 

مسجد پایگاه انسجام و یکپارچگی مسلمانان است و نماز جماعت و تشکیل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبی بیانگر هماهنگی و انسجامی است که حضور درمسجد فراهم می آورد. در اینجاست که افراد نمازگزار همچون قطره های آب  به یکدیگر می پیوندند تا دریایی از اتحاد را به نمایش در آورند. همه در کنار یکدیگر در برابر پروردگار یکتا روبه سوی یک قبله می کنند و لب به  حمد و ثنای آن یگانه نازنین می گشایند. و هماهنگ با یکدیگر  سرود توحید را زمزمه می کنند .

 

 به روایت تاریخ پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله و سلم) پایه گذار  اولین  مسجد است . او مکانی  را پایه گذاری نمود که علاوه بر عهده دار بودن نقش روحانی و معنوی، کانون فعالیتهای اجتماعی مسلمانان  نیز  به شمار می رفت . و به همین دلیل مسجد در طول تاریخ اسلام از ویژگی برجسته ای برخوردار بود. در گذشته همه امور مسلمین در ابعاد مختلف، ازجمله عقاید وفعالیت های فرهنگی ، عبادی ، سیاسی و اقتصادی ، در مساجد انجام می شد .

 

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خود می تواند مؤید نقش  فرهنگی والا و غنی مساجد باشد  چراکه در دوران ستمشاهی   مساجد جایگاه اولیه خود را باز یافته و محل تجمع مسلمین ،  تبادل اطلاعات ، انسجام گروهها ، ایجاد تشکل‌های اسلامی ، محل روشنگری واطلاع رسانی وهمچنین محل مبارزه با طاغوتیان در ابعاد مختلف بود . به این ترتیب می توان نتیجه این بهره گیری از محیط معنوی مساجد راپیروزی انقلاب اسلامی قلمداد نمود. چراکه  انقلاب ایران یک معجزه بود ، و بی تردید این عظمت و بزرگی ، به واسطه برخورداری و همچنین بهره گیری مناسب از محیط معنوی مساجد است .

 

گفتنی است ، بنا به در خواست جمهوری اسلامی ایران ، 21 آگوست (31 مرداد ماه ) از سوی سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شده است که متعاقب آن از این تاریخ  یک هفته ، هفته تکریم ، تجلیل ، اعزاز و اکرام مساجد است . 21 آگوست مصادف است با به آتش کشیدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها که با کشتار مردم در مسجد گوهر شاد توسط رضاخان ، همزمان شده است . هفته تکریم و تجلیل مساجد از 30 مرداد ماه تا 5 شهریورماه در کشور ایران به طور گسترده برگزار می شود .

نظرات


استانی
برگزیده ها
گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی سمنان برگ...

گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی سمنان برگزار می‌شود

گردهمایی فعالان هیئت‌های مذهبی با محوریت سلسله نشست‌های معرفتی هیئت‌های استان سمنان به میزبانی شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.
23 آبان، 1397

به همت جامعه ایمانی مشعر؛ ستایشگران جوان...

به همت جامعه ایمانی مشعر؛ ستایشگران جوان اهل‌بیت(ع) در تهران گردهم آمدند

جمعی از ستایشگران جوان اهل‌بیت(ع) طی نشستی با عنوان «الی‌الحبیب» به میزبانی جامعه ایمانی مشعر و با حضور برخی از پیشکسوتان مداحی در مورد راهکارهای تحقق مطالبات رهبری از مداحان به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
08 بهمن، 1400

آغاز ثبت نام چهارمین دوره ملی کارگاه کار...

آغاز ثبت نام چهارمین دوره ملی کارگاه کاربردی خط در گرافیک با حضور استاد نجابتی و اساتید مطرح کشور

در این دوره که به منظور ارتقای سطح هنری هنرمندان برگزار می گردد، اساتید مسلم گرافیک کشور نظیر استاد مسعود نجابتی و استاد مهدی حاجی فریمانی با روش کارگاهی به انتقال تجربیات خود به هنرآموزان حاضر در دوره می پردازند.
05 مرداد، 1397

حجت الاسلام تراشیون تشریح کرد؛ تاثیر نظا...

حجت الاسلام تراشیون تشریح کرد؛ تاثیر نظام سلطه در مباحث تربیتی

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروز نظام سلطه به مباحث تربیتی نیز ورود پیدا کرده است و کارکرد مراکز تربیتی را کاهش داده است.
01 تیر، 1402

در آستانه ماه محرم؛ نشست خبری هشتمین سوگ...

در آستانه ماه محرم؛ نشست خبری هشتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار شد .

فراخوان هشتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار شد.
04 شهریور، 1398 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد