حجت الاسلام والمسلمین قوامی: بدون هیأت به تمدن نمیرسیم

13 تیر 1398

حجت الاسلام والمسلمین قوامی: بدون هیأت به تمدن نمیرسیم

مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی: مدرسه، قرض الحسنه و خیریه سه ضلع حیاتی هیأت هستند

حجت الاسلام والمسلمین قوامی: بدون هیأت به تمدن نمیرسیم

مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی:
مدرسه، قرض الحسنه و خیریه سه ضلع حیاتی هیأت هستند/ بدون هیأت به تمدن نمیرسیم.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی بر لزوم اجرای طرح‌های هدفمند مدرسه، قرض الحسنه و خیریه در هیأتهای مذهبی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین سید صمصام الدین قوامی، امروز در دومین روز از سومین اجلاس رابطان جامعه ایمانی مشعر در مجتمع فرهنگی یاوران حضرت مهدی(عج) در قم با اشاره به آیات سوره کهف گفت: اصحاب کهف به دلیل نارضایتی فرهنگی و خودسازی و مقابله با این شرایط وارد غار شدند.
وی افزود: خداوند در خصوص این جوانان از واژه فتی استفاده کرده است که جوانان هدفمند و دغدغه مند بودند و این فتی که به معنی جوان است، در بردارنده عنصر تحسین هم می‌باشد.

استاد حوزه تصریح کرد: این جوانان زیر بار سلطه نرفتند و ربوبیت دقیانوس را نپذیرفتند و به خداوند و پروردگار خود التزام کرده و برای پناه بردن از این شرایط به کهف وارد شدند؛ کهف، در صلوات شعبانیه که از امام زین العابدین مطرح می شود به کهف حصین اشاره می‌کنند؛ یعنی اهل بیت(ع) کهفی که بسیار محکم و آرامش بخش است؛ لذا باید از این حوادث و دشمنان به کهف اهل بیت(ع) پناه برد؛ در ادامه قرآن کریم به بحث «تهیی»و هیئت اشاره میشود.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: هیئت ها بدون کهف حصین ایجاد نمی شوند؛ در این ماجرا اهل بیت(ع) دارای اهمیت هستند که کهف حصین هستند و کسانی که به این کهف پناه می برند، جوانانی هستند که از این فضای غبارآلود خسته شده اند که به دنبال آرامش گاه و امان گاه می گردند.
یکی از راه‌های مشارکت در شکل دهی حکومت جهانی اهل بیت(ع)، تشکیل و مشارکت در هیأت است
امام جمعه پردیسان یادآورشد: علامه طباطبایی میفرمایند که دعای اصحاب کهف بسیار زیبا است؛ وقتی این جوانان با این عزم و اراده حرکت کردند، خدا نیز برای آنها این امر را فراهم می کند؛ در ادامه هدایت و قوت قلب به این جوانان هدیه شد؛ اگر قیام کنیم قلب انسان نیز محکم میشود؛ در این میان امام خمینی(ره) یک مثال بسیار جالب توجه است.
استاد حوزه تصریح کرد: حرکت هیئتی باید با اهل بیت(ع) انجام شود و سپس باید به سمت هیئت پناه برد؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم حکومت الهی در سراسر زمین حاکم می شود؛ اگر در این امر شرکت کنیم، این حکومت محقق می شود و یکی از راههای مشارکت، همین هیآت است.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: هیئت نتیجه تهییه است و در این مسیر هدف، رسیدن به ایمان و هدایت و رشد است؛ واسطه این وصل به سمت قرب الهی، اهل بیت(ع) هستند؛ هر کاری نیازمند وسیله است؛ انسان کامل، وسیله ما است.
هیئت ها میتوان چهره های آینده انقلاب را بسازند
امام جمعه پردیسان یادآورشد: هیئت‌ها برای توسعه فعالیت های این جبهه باید با هم ائتلاف کنند؛ این هیئت های ائتلافی در سال 42 با مشارکت بزرگانی چون شهیدان مطهری و بهشتی و باهنر تشکیل شد؛ منافقان پس از ترور این شهیدان بیان کردند که چهره های آینده ساز رهبر نظام را گرفته ایم؛ پس هیئت‌ها میتوانند نیروهای انقلابی و انقلاب ساز تربیت کنند.


وی افزود: مرتبه و مرحله بعدی ایجاد مدرسه ای است که جوانان را بسازد؛ اولین اقدام این بزرگان، تاسیس مدرسه بود؛ گام دوم مرتبط به جوانان است؛ جوانان جز در هیأتها در جای دیگر سالم نمی مانند؛ خود هیئت یک مدرسه انسان سازی است.
استاد حوزه با اشاره به طرح اتحاد امامت و امارت در پردیسان تصریح کرد: هیئت باید از نظر مکانی بیرون مسجد ولی از نظر کاری زیر نظر مسجد باشد؛ محله یاران باید توسط امام جماعت نصب شوند؛ در گام اول، سرای محله ها دارای خطر بود ولی در گام دوم این محله یاران منصوب امام جماعت باشند و شهردار نیز باید این افراد را حمایت کند؛ یکی از فعالیت های هیئت در همین محله ها است.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: امام جماعت رهبر محل است و محله یار را نصب می کند و یکی از فعالیتهای محله یار نیز پیگیری امور هیآت است؛ یکی از فعالیتهای هیآتهای سال 42 فعالیت قرض الحسنه و خیریه بود.
امام جمعه پردیسان یادآورشد: گام دوم بیان می‌کند که همه چیز یک محل در اختیار امام جماعت است ولی همه چیز در مسجد قرار نمیگیرد بلکه زیر نظر مسجد است.
محوریت امام و مسجد
وی افزود: مدل پس از انقلاب تغییر کرده است و بذر هیئت باید جهانی و بین‌المللی شود؛ محوریت امام و مسجد، مایه بقا و تاثیرات هیآت است؛ یکی از ویژگی های هیئت‌های سه گانه 42 این بود که تحت نظر یک مجتهد فعالیت می کردند و به جای مضاربه و... کار قرض الحسنه میکردند؛ هیأت ها باید در کنار تاسیس مدرسه، صندوق قرضه الحسنه و خیریه راه اندازی کنند.
استاد حوزه تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب یک هیأتی اصیل است؛ مجالس مقام معظم رهبری و مراجع یادآور مجالس ائمه است؛ شهید رجایی  و شهید باهنر در همین هیأتهایی که به مدرسه نیز مبدل شد تربیتشدند و وزیر و رئیس جمهور شدند؛ نیروهای آن هیآت شهید شدند و جزو افتخارات نظام ما شدند.
مدرسه اسلامی، قرض الحسنه و خیریه، سه ضلع حیاتی هیآت هستند
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: کار هیأتی به معنی سازمان یافتگی است ولی وقتی زمان شروع و ختم و فعالیتها مشخص نباشد هر کار بی نظمی را فعالیت هیآتی می نامند.


جوانان را در گام دوم تحت هیأتها تجمیع کنیم
امام جمعه پردیسان یادآورشد: توجه داشته باشیم که با هیأت‌های زیر نظر روحانیت و تحت حمایت مسجد انقلاب کردیم؛ در گام دوم باید همه جوانان انقلابی را زیر نظر این هیآت تجمیع کنیم؛ حزب ها در کشورهای غربی نخست وزیر و وزرای فنی تربیت می کنند؛ این تربیت نیرو باید در حزب های ما انجام شود؛ شورای انقلاب به علاوه رهبر انقلاب اعضای همان کادرهای هیأتی بودند.
استاد حوزه تصریح کرد: اگر قرض الحسنه نباشد، مدرسه نیز ایجاد نمیشود؛ همچنین اگر مدرسه نباشد، خیریه ای نیز تاسیس نمیشود، این سه کار تیری در چشم دشمن است که به نابودی او می‌انجامد.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: هیأت‌ها ان جی او ترین ان جی او ها هستند؛ قطعا فعالیت‌های خیریه می تواند به جذب اقشار مختلف منجر شود؛ گاهی می‌توان با جذب سرمایه‌های کوچک و پاک، مشکلات بزرگ اقتصادی مردم را حل کرد.
بدون هیأت نمیتوانیم به تمدن برسیم/ گام دوم را با هیآت محکم‌تر بر میداریم
امام جمعه پردیسان با تحسین فعالیتهای گسترده قرارگاه خاتم الاوصیا و مشعر یادآورشد: اگر این قرارگاه به یک خیمه بزرگ مبدل شود، قطعا گام دوم را محکم تر بر می داریم؛ قطعا بدون هیآت نمیتوانیم به تمدن برسیم.
وی افزود: فرزندان ما در هیآت سلحشور بار می‌آیند؛ هیچ کسی در کربلا بدون نماینده نیست یعنی در هر قشر سنی شاهد بزرگانی هستند که در کربلا در پای امام جان دادند.
استاد حوزه تصریح کرد: عقاید و اخلاق و احکام در هیآت موتلفه مورد تاکید بود که جمع آنها به رکن دین ختم میشود؛ باید کاری کنیم که اساتید دانشگاه و طلاب و دانشمندان در آن حضور یابند.
مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی یادآورشد: هر محلی باید یک هیآت داشته باشد و این هیآت باید تحت نظر یک هیأت مرکزی فعالیت کنند؛ همچنین نباید ذره‌ای دنیا طلبی در کار هیآت وجود داشته باشد.

نظرات


استانی
برگزیده ها
ایمان رشیدی خبرداد؛ برپایی کارگاه تولید...

ایمان رشیدی خبرداد؛ برپایی کارگاه تولید آثار گرافیکی در قالب دهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت

مدیر روابط‌عمومی جامعه ایمانی مشعر از برگزاری کارگاه تولید آثار هنری با حضور ۲۵ هنرمند گرافیست خبرداد و گفت: در این کارگاه برای ترویج روضه‌های خانگی و معرفی این سنت دینی آثار هنری تولید و در سراسر کشور منعکس می‌شود.
23 شهریور، 1400

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ا...

توسط میثم مطیعی و مهدی رسولی تشریح شد؛ ابعاد مختلف سلوک فردی و اجتماعی مداحان

برگزاری میزگرد جریان و هویت انقلابی مداحی توسط حاج میثم مطیعی و حاج مهدی رسولی در سومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور
06 خرداد، 1402

آیت الله شب زنده دار: تبلیغ روحانیون در...

آیت الله شب زنده دار: تبلیغ روحانیون در راستای رضایت خداوند باشد

اگر در مقام تبلیغ تنها و تنها رضایت خداوند را مدنظر قراردهیم، خداوند متعال نیز اثربخشی را به کلام ما عنایت می‌کنند.
01 مرداد، 1401

سید ابوالحسن حسینی عنوان کرد؛ نشریه «عین...

سید ابوالحسن حسینی عنوان کرد؛ نشریه «عین»؛ فرصتی برای بررسی هیأت با نگاه‌های علمی

یکی از پژوهشگران عرصه هیأت با اشاره به چاپ نشریه «عین» با موضوعات مرتبط با هیأت گفت: این نشریه، نشریه هیأت‌های مذهبی است و فعالان و پژوهشگران هیأت می‌توانند در تامین محتوای نشریه مشارکت داشته باشند.
24 تیر، 1400 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد