در میزگرد بزرگداشت حاج علی خورشیدی مطرح شد: احساس بی‌نیازی از اساتید آفت بزرگی برای مداحی است

09 خرداد 1400 | قم

در میزگرد بزرگداشت حاج علی خورشیدی مطرح شد: احساس بی‌نیازی از اساتید آفت بزرگی برای مداحی است

حجت‌الاسلام صادقی واعظ در میزگرد بزرگداشت مرحوم حاج علی خورشیدی گفت: امروز یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های مداحی احساس بی‌نیازی از اساتید و پیشکسوتان است

در میزگرد بزرگداشت حاج علی خورشیدی مطرح شد: احساس بی‌نیازی از اساتید آفت بزرگی برای مداحی است

و درادامه: درحالی‌که مداحی فقط مباحث فنی و تخصصی نیست و ما برخی از آموزه‌های مداحی را فقط می‌توانیم از زانو زدن در محضر استاد فرا بگیریم. به گزارش جامعه ایمانی مشعر، میزگرد بزرگداشت مرحوم حاج علی خورشیدی به‌عنوان یکی از برنامه‌های نخستین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور ظهر امروز به همت جامعه ایمانی مشعر در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی(عج) در نزدیکی مسجد مقدس جمکران برگزار و در این میزگرد از خانواده حاج علی خورشیدی تجلیل شد.

حجت‌الاسلام صادقی واعظ از سخنرانان مذهبی کشور با بیان اینکه وقتی به تاریخ ستایشگری در درگاه معصومین(ع) نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که ستایشگران همیشه مورد توجه این بزرگواران بوده‌اند، اظهار کرد: هیچ شاعر و روضه‌خوانی نداریم که خدمت ائمه اطهار(ع) رسیده باشند اما از او در مورد سرودن از امام حسین(ع) سئوال نشده باشد.

وی اضافه کرد: امروز یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های مداحی احساس بی‌نیازی از اساتید و پیشکسوتان است درحالی‌که ما برای موفقیت باید مقابل افرادی که یک عمر تجربه کسب کرده‌اند زانو زده و کسب تجربه کنیم؛ مداحی فقط مباحث فنی و تخصصی نیست و ما برخی از آموزه‌های مداحی را فقط می‌توانیم از زانو زدن در محضر استاد فرا بگیریم.

این سخنران مذهبی خاطرنشان کرد: عمری که صرف امام حسین(ع) شده باشد برای انسان باقی می‌ماند؛ اگر ما به دور از خواسته‌های دنیایی برای اهل‌بیت(ع) روضه‌خوانی کردیم آن روضه برای ما در دنیا و آخرت کاربرد خواهد داشت اما اگر در روضه به دنبال هدف دیگری باشیم به بیراهه رفته‌ایم.

وی ادامه داد: ما نسبت به پیرغلامان بی‌احترامی نمی‌کنیم اما توجه لازم را هم به این بزرگواران نداریم و این موضوع گلایه درست و پذیرفته شده است که مطرح می‌شود و باید رفع شود.


*مداح هیچگاه نباید بدقولی کند

همچنین، فلاح از مداحان پیشکسوت استان قم در این میزگرد با بیان اینکه مداحان باید نسبت به وعده‌هایی که برای حضور در هیأت‌ها و مجالس عزاداری می‌دهند اهتمام جدی داشته باشند، عنوان کرد: یک مداح نه فقط باید خوش‌قول باشد و از بدقولی پرهیز کند بلکه قبل از آغاز زمان مداحی باید در مجلس حضور یافته و از سخنان سخنران هم بهره‌مند شود.

وی از اهدای هدایایی توسط ائمه اطهار(ع) به مداحان یاد کرد و افزود: تنها هدف مداح باید رضای معصومین(ع) باشد و در این صورت است که مداحی و روضه به دل مخاطب می‌نشیند و به عمق جان‌ها نفوذ می‌کند.

سید احمدرضا شمس از دیگر مداحان اهل‌بیت(ع) با تاکید بر اینکه ما باید از حرف به عمل برسیم، عنوان کرد: همایش‌ها و گردهمایی‌های مختلف در سطح کشور برگزار می‌شود اما بررسی خروجی این برنامه‌ها از اهمیت بسیاری برخودار است.

خاطرنشان می‌شود، نخستین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور صبح امروز پنجم خردادماه در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم آغاز به‌کار کرده و تا فردا ظهر ادامه خواهد داشت.

 

وی از فعال شدن هیأت‌های مذهبی در عرصه خدمات اجتماعی یاد کرد و گفت: بخش کوچکی از توانایی‌های هیأت‌های مذهبی در جریان خدمات اجتماعی به نمایش گذاشته شد و برای ما اثبات شد که اگر ظرفیت‌های نهفته در هیأت فعال‌سازی شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

آبفروش هدف برگزاری این همایش را هم‌افزایی میان ستایشگران دانست و عنوان کرد: تلاش کرده‌ایم تا با برنامه‌های مختلف بتوانیم طی این دو روز محتواهای مطلوبی به ستایشگران جوان را ارائه دهیم.

در ادامه برنامه‌های روز نخست همایش حجت‌الاسلام والمسلمین میرزامحمدی با موضوع «هنرمندی در بیان کیفیت واقعه» به ایراد سخن خواهد پرداخت.

میزگرد بزرگداشت مرحوم حاج علی خورشیدی، سخنرانی اکبر شیخی با موضوع جایگاه نغمات موسیقی در ستایشگری و سخنرانی سید مهدی حسینی با موضوع تعامل مداح و شاعر از دیگر برنامه‌های نخستین روز برگزاری این همایش است.

عصر امروز نیز کمیسیون‌های تخصصی پیرامون تجربه‌های مانا در حوزه ستایشگری با حضور میثم مطیعی، ابوذر بیوکافی، سید رضا نریمانی، سعید کرمعلی، مهدی رسولی و یونس سبزی برگزار می‌شود.

این همایش در دومین روز برگزاری نیز میزبان سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان با محوریت تحلیل وضعیت روز و سخنرانی منصور ارضی با موضوع ادب نوکری خواهد بود و کار خود را با تجلیل از صادق آهنگران به پایان خواهد رساند.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان ه...

دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور در قم آغاز برگزار شد.

به همت جامعه ایمانی مشعر؛ دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور در قم با عنوان الی الحبیب2 در سالن جلسات غدیر مجتمع یاوران مهدی مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
14 خرداد، 1401

حجّت‌الاسلام عابدینی: هیأت و خانواده به‌...

حجّت‌الاسلام عابدینی: هیأت و خانواده به‌شکل تنگاتنگی ‌یکدیگر را تقویت می‌کنند

افزایش سن ازدواج، یعنی پشت کردن به نظام خانواده
26 مرداد، 1398 | قم

هیأت زنانه‌ای که خیاط تربیت می‌کند

هیأت زنانه‌ای که خیاط تربیت می‌کند

هیأت فاروق اصفهان، هیأت زنانه‌ای است که در بخش اشتغال‌زایی خود، توانسته با آموزش زنان سرپرست خانوار کارگاه خیاطی راه‌اندازی و در مجموع 33 نفر را شاغل کند.
19 خرداد، 1401

فراخوان دومین سوگواره‌های‌ بین‌المللی عا...

فراخوان دومین سوگواره‌های‌ بین‌المللی عاشورایی عکس و پوستر هیأت

همزمان با ایام عزای سید و سالار شهیدان، فراخوان دومین سوگواره بین‌المللی عاشورایی پوستر و عکس هیأت، اعلام شد.
06 آذر، 1392

مدیران هیأت های محوری و برگزیده کشور در...

مدیران هیأت های محوری و برگزیده کشور در قم گرد هم می آیند.

پانزدهمین همایش مدیران هیأت های محوری و برگزیده کشور ۹ و ۱۰ تیر ماه به همت جامعه ایمانی مشعر در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.
07 تیر، 1401

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد