دکتر بانکی‌پور فرد: هیآت مذهبی ظرفیت بسیار مناسبی برای تسهیل گری ازدواج جوانان دارند

17 مرداد 1398

دکتر بانکی‌پور فرد: هیآت مذهبی ظرفیت بسیار مناسبی برای تسهیل گری ازدواج جوانان دارند

باید از این ظرفیت بهره گیری مناسب شود

دکتر بانکی‌پور فرد: هیآت مذهبی ظرفیت بسیار مناسبی برای تسهیل گری ازدواج جوانان دارند

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، امیرحسین بانکی پور فرد در افتتاحیه یازدهمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور که در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد، عنوان کرد: در سال 91، یازده میلیون مجرد در سن ازدواج وجود داشت که در آن سال حدود 900هزار ازدواج ثبت شده بود که در آن زمان زنگ خطر به صدا در آمده بود.

وی افزود: از سال 91تاکنون شیب ازدواج کاهشی بوده است و در سال جاری 550هزار ازدواج ثبت شده است که نسبت به شش سال گذشته 30درصد کاهش داشته است، در حالیکه جمعیت رو به افزایش بوده است و آمار جوانان در سن ازدواج نیز کاهش پیدا نکرده است.

کارشناس مسائل خانواده بیان کرد: طبق آخرین سرشماری، یک میلیون و 400هزار دختر بالای سی سال در کشور وجود داشته است و همچنین 700هزار زن مطلقه زیر 50سال در کشور هستند که در معرض آسیب جدی هستند و مشکلات بسیاری دارند.

وی ادامه داد: سال 72درکشور معادل حدود هر 16ازدواج یک طلاق ثبت می‌شد ولی در وضعیت کنونی معادل هر 3ازدواج، یک طلاق ثبت می‌شود که نشان دهنده یک شیب افزایشی و وضعیت خطرناک است؛ البته این آمار بدین معنی نیست که 30درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود، آمار ازدواج برای سال جاری است ولی آمار طلاق ممکن است مربوط به ازدواج‌های سال‌های قبل باشد و  با این حساب تنها 3درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود و نباید پیام غلط به جامعه داد.

بانکی پور فرد تصریح کرد: خانواده سلول بنیادی جامعه است و اگر آسیب ببیند کل نظام اجتماعی صدمه خواهد خورد، بر همین اساس حفظ و استحکام خانواده بسیار با اهمیت و اثرگذار است.وی اضافه کرد: برای حل مسائل جامعه بهترین راهکار استفاده از مشارکت‌های مردمی است و مردمی ترین تشکیلات جامعه، هیأت است و بزرگترین شبکه در کشور هستند که می‌توانند به بهترین شکل سرمایه اجتماعی را برای حل معضلات اجتماعی جمع کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: هیچ تشکل مردمی به اندازه هیآت نمی‌توانند قدرت تاثیرگذاری داشته باشند و از همین جهت مقام معظم رهبری هیآت را مامور به توجه و آگاه سازی در حوزه خانواده کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اولین گام برای حل معضلات خانواده، ایجاد حساسیت است اجتماعی است و نیاز است در این خصوص فرهنگ سازی مناسب با استفاده از ظرفیت هیآت، انجام شود؛ جامعه تا حد زیادی با مصائب و فضائل اهل بیت آشناست و اکنون نیز است اخلاق اهل بیت برای جامعه تبیین شود و به این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

بانکی پور فرد تاکید کرد: عدم وجود اخلاق اهل بیت در جامعه باعث ایجاد مشکلات اجتماعی شده است؛ لازم است سخرانان و مداحان به نکات اخلاقی روایات و ادعیه توجه ویژه داشته باشند تا زندگی اهل بیت و روابط خانواده در این خاندان با عظمت، به عنوان یک الگو برای جامعه تبیین شود.

این استاد دانشگاه گفت: به دلیل فضای رسانه‌ و وضعیت کنونی، سن بلوغ جنسی در جوانان کاهش پیدا کرده است و تنها راهکار برای جلوگیری از ایجاد مشکلات مختلف برای جوانان، کاهش سن ازدواج است و لازمه کاهش سن ازدواج، کاهش سن بلوغ عقلی است و با آموزش دادن به نوجوانان و افزایش مسئولیت پذیری در آنان، سن بلوغ عقلی کاهش پیدا می‌کند و برای ازدواج در سن پایین آماده می‌شود.


وی افزود: همچنین باید به دنبال مدل‌هایی از ازدواج بود که ازدواج و تشکیل خانواده از هم تفکیک شود، جوان در سن پایین به دلیل مسائل مالی، شاید آمادگی برای تشکیل خانواده نداشته باشد، ولی برای ازدواج آمادگی دارد، جوانان می‌توانند در سن پایین ازدواج کنند و بعد از مدتی با ایجاد شرایط مناسب، تشکیل خانواده دهند.

بانکی پور فرد عنوان کرد: هیآت مذهبی در فرهنگ سازی برای پایین آمدن سن ازدواج، معرفی گزینه‌های مناسب به خانواده‌ها و تسهیل گری ازدواج می‌توانند اقدامات مناسبی را اجرایی کنند؛ خانواده‌ها و روابط فامیلی در جامعه کاهش پیدا کرده است و هیآت بهترین مکان برای روابط اجتماعی است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی ادامه داد: هیآت مذهبی ظرفیت بسیار مناسبی برای تسهیل گری ازدواج جوانان دارند و باید از این ظرفیت بهره گیری مناسب شود؛ نمونه‌هایی از تسهیل گری ازدواج در هیآت مذهبی ب طور موفق انجام شده است که باعث کاهش بسیار زیاد هزینه‌ها می‌شود و موانع ازدواج بسیاری از جوانان رتفع می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: توزیع محصولات فرهنگی و ارزنده در حوزه ازدواج و خانواده در هیآت مذهبی برای فرهنگ سازی مناسب، بسیار اثر گذار است؛ همچنین ایجاد غرفه‌هایی برای ارائه مشاوره‌های خانواده توسط متخصصان متعهد در هیآت مذهبی می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات خانواده‌ها، اثرگذار است.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد صندوق‌های قرض الحسنه برای ارائه وام‌های ازدواج جوانان در هیآت مذهبی اقدام بسیار مناسبی در جهت تسهیل گری ازدواج جوانان است.

نظرات


استانی
برگزیده ها
امام علی(ع) بزرگ ترین مجاهد عرصه تبیین

امام علی(ع) بزرگ ترین مجاهد عرصه تبیین

حجت الاسلام والمسلمین صرامی گفت: بزرگ ترین مجاهد عرصه تبیین، امیرالمومنین علیه السلام هستند که مهم ترین موضوع تبلیغ، یعنی رسالت نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه را تبلیغ و تبیین می کردند.
22 اردیبهشت، 1401

مدیر شبکه افق: ایده‌های هیأت‌های مذهبی د...

مدیر شبکه افق: ایده‌های هیأت‌های مذهبی در حوزه رسانه دنبال می‌شود

مدیر شبکه افق با بیان اینکه ایده‌های رسانه‌ای هیأت‌های مذهبی با محوریت شبکه افق و همکاری جامعه ایمانی مشعر دنبال می‌شود، گفت: شبکه افق در تلاش است تا بتواند از ظرفیت قابل توجه هیأت‌های مذهبی به شیوه مطلوب استفاده کند.
30 شهریور، 1398 | قم

نشست فوق‌العاده الی‌الحبیب ویژه ستایش‌گر...

نشست فوق‌العاده الی‌الحبیب ویژه ستایش‌گران جوان آستان اهل بیت(ع) برگزار شد

نشست فوق‌العاده الی الحبیب با حضور جمعی از ستایشگران اهل بیت کشور به همت جامعه ایمانی مشعر در قرارگاه کربلای خوزستان برگزار شد
05 مرداد، 1400 | اهواز

تولیت حوزه علمیه مروی: منبر پایگاه خوبی...

تولیت حوزه علمیه مروی: منبر پایگاه خوبی برای تبلیغ دین است

آیت الله تحریری گفت: منبر پایگاه خوبی برای تبلیغ دین است، اولین چیزی که در مقام تبلیغ باید بدانیم معرفت اولیای الهی است.
23 اردیبهشت، 1401

مصحف فاطمه چیست؟

مصحف فاطمه چیست؟

مصحف فاطمه(س) تحدیث‌های جبرئیل بوده و ایشان آنها را جمع‌آوری کرده‌ به صورت کتابی درآورده‌اند. این مصحف از مصادیق الهاماتی است که اختصاص به حضرت زهرا داشته و سرّ محدَّثه بودن ایشان هم همین است.
10 اردیبهشت، 1392

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد