خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

08 دی 1398 | قم

خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

فرهنگ‌سازی کلید حل مشکل جمعیت است

خانم اردبیلی: فرزندآوری جهادی در راه خداست

دکتری آینده‌پژوهی فرزندآوری را جهاد در راه خدا دانست و با تأکید بر اینکه این موج باید در جامعه نهادینه‌شده و گسترش یابد، گفت: انرژی، عشق و شور در آدمی باید موج بزند تا منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عچ) باشیم.به گزارش جامعه ایمانی مشعر، خانم اردبیلی در دومین همایش بانوان فعال در عرصه هیأت طی سخنانی با موضوع «تبیین اقدامات هیأت ها در حل مسئله جمعیت»، جمعیت شیعه ایران را مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عج) دانست و اظهار کرد: متأسفانه 18 سالی است که نرخ باروری زیر حد جایگزین رسیده است.
وی بیان کرد: جامعه‌ای که به لحاظ بالانس جمعیتی، نرخش به هم بخورد به سمت سالمندی می‌رود، پیر شدن جمعیت سبب تبعات فراوانی شده و باید وارد تدبیر شود.
این آینده‌پژوه ادامه داد: در همه کشورها اگر نرخ باروری زیر حد جایگزین رود به سمت سیاست‌های ابلاغی افزایش جمعیتی می‌روند اما متأسفانه در کشور اسلامیمان هنوز این قوانین و سیاست ها تصویب و ابلاغ نشده است، ما در یک بازه زمانی به نام فرصت پنجره جمعیتی هستیم که در این بازه زمانی می‌توانیم نرخ باروری را تعدیل کنیم و این فرصت تا 20 سال آینده بسته می‌شود.
اردبیلی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ارتباط با سالمندشدن جمعیت کشور و لزوم استفاده از فرصت پنجره جمعیتی ابراز کرد: تک‌تک ما باید در درجه نخست خودمان عامل بوده و اقدام به فرزندآوری کنیم و یا اطرافیان خود را تشویق به فرزند آوری کنیم.
این پژوهشگر عنوان کرد: زن امروز باید یک‌نهاد کامل باشد چراکه یک زن محور تربیتی و فرهنگی خانواده و جامعه است، زنی که مدیر فرهنگی نباشد در تراز نظام اسلامی نیست.
وی مدیریت و محوریت تربیتی و فرهنگی خانواده، نسل و تمدن جهانی اسلامی را زنان دانست و تأکید کرد: کلید حل جمعیت فرهنگ‌سازی بوده و فقط زنان می‌توانند این کار را انجام دهند، به همین دلیل است که می‌گوییم هر زن در متن و مرکز و خود یک نهاد است.
اردبیلی با اشاره به اینکه جامعه ایرانی یک جامعه دوستدار  کودک نیست، افزود: مادر باید احساس کند که خودش و فرزندش در جامعه خواستنی است، این مسئله باید در میان آحاد جامعه فرهنگ‌سازی شود، جامعه‌ای که در آن به کودک اهمیت داده شود این جامعه دوستدار کودک است.
دکتری آینده‌پژوهی خرافه‌پرستی و خرافه‌گرایی را یکی از مشکلات جامعه دانست و گفت: دختر و پسری که یک درک پایه‌ای از ازدواج پیدا کردند، با حمایت و پشتیبانی خانواده‌ها می‌توانند به سمت ازدواج بروند، اینکه بگوییم دختر و پسر می‌خواهند ادامه تحصیل دهند و از ازدواج خودداری ‌کنند عاملی برای بالا رفتن سن ازدواج می‌شود و نمونه‌ای از خرافه گرایی است.
اردبیلی ادامه داد: ادامه تحصیل، زیاد بودن فاصله بین دوران عقد و ازدواج، زیاد بودن فاصله بین فرزند اول و دوم، تک‌فرزندی و  غربال‌گری سن باروری تا بالای 35 سال نتایج رواج خرافه‌هایی هستند که سبب پایین آمدن فرزندآوری در کشور شده‌اند.
وی دولت را موظف به سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در شرایط پایین آمدن نرخ باروری در کشور دانست و تصریح کرد: باید موج اجتماعی در کشور برای مطالبه سیاست های افزایش جمعیت ایجاد شود.
دکتری آینده‌پژوهی سن باروری زنان را در آمار جهانی بین 15 الی 45 سال خواند و مطرح کرد: در کشور سن باروری زنان به دلایل مختلف به‌جای 15 تا 45 سال، به پنج تا ده سال کاهش‌یافته است.
اردبیلی فرزندآوری را جهاد در راه خدا دانست و با تأکید بر اینکه این موج باید در جامعه نهادینه‌شده و گسترش یابد، خاطرنشان کرد: انرژی، عشق و شور در انسان باید موج بزند تا منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور امام زمان(عچ) باشیم.
وی هیأت را یکی از ظرفیت‌های درونی و ویژه برای ایجاد موج فرزندآوری برشمرد و تأکید کرد: تک تک ما باید از خداوند درخواست کنیم به ما بصیرت دهد و رزق و روزی ما را در داشتن اخلاص در راه خدا قرار دهد تا یک منتظر واقعی بوده و مقدمه‌ساز ظهور باشیم.
خاطرنشان می‌شود، دومین همایش بانوان فعال در عرصه هیأت به مدت دو روز و به همت جامعه ایمانی مشعر در سالن وصال مجتمع یاوران مهدی(عج) برگزار شده است.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
سرلشکر جعفری: نقش‌آفرینی مردم در مسائل ا...

سرلشکر جعفری: نقش‌آفرینی مردم در مسائل اجتماعی دستاورد هیأت‌ها در گام دوم انقلاب باشد

فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله(عج) حرکت هیأت‌های مذهبی به سمت خدمات اجتماعی را اقدامی بزرگ و قابل تقدیری دانست
07 اردیبهشت، 1398

بزرگداشت طراح پوسترهای «ما می‌توانیم» در...

بزرگداشت طراح پوسترهای «ما می‌توانیم» در اختتامیه سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیات

مراسم بزرگداشت مرحوم احمدی‌سخا با حضور خانواده آن مرحوم در اختتامیه سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار خواهدشد.
22 اردیبهشت، 1394

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه...

گفتاری از مقام معظم رهبری؛ ماه خدا، ماه بندگان خدا

وقتى انسان در ماه رمضان عادت مى‌کند که همه‌ی کارش براى خدا باشد، جامعۀ متشکل از افراد انسان در حقیقت راه خود را که راه خداست پیدا مى‌کند. در ماه رمضان خودخواهی‌ها باید از بین برود، به جاى خودخواهى خداخواهى بیاید.
08 مرداد، 1392

حجت‌الاسلام سیدحسین آقامیری: در حرکت جام...

حجت‌الاسلام سیدحسین آقامیری: در حرکت جامعه توحیدی به سمت ظهور هیچ ابهام و مجهولی وجود ندارد

نگاهی که امروز ما در هیأت‌هایمان داریم، ما را حتی یک قدم هم به جلو نمی‌برد چرا که یک نگاه منفعلانه است.
12 آذر، 1400

سخنرانی حاج آقا ابوترابی

سخنرانی حاج آقا ابوترابی

متن سخنرانى حاج آقا سيدعلى اكبر ابوترابى (ره) در دوران اسارت در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 68
27 مرداد، 1392

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد