هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

28 اسفند 1400

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان: امام زمان(عج) در حکومت مهدوی نظام و سیستمی برای اداره عالم دارند.

هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی در تمدن عظیم اسلامی است

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان درنهمین قسمت از فصل چهارم برنامه روایت هیأت که از شبکه افق به صورت زنده پخش شد، گفت: امام زمان(عج) در حکومت مهدوی نظام و سیستمی برای اداره عالم دارند.

وی افزود: اهل‌بیت(ع) برای شیوه اداره جامعه طرح دارند. برخی به امیرالمومنین(ع) گفتند که شما ساده و زودباور هستید نمی‌توانید مدیریت و حکومت داشته باشید. برای ظهور مردم باید شیوه و مدل حکومت اهل‌بیت(ع) را باور کنند. احیای مدل حکومتی اهل‌بیت(ع) یک مساله عقیدتی نیست بلکه یک مساله اجتماعی، مدیریتی و چالشی در مدل اداره جامعه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان ادامه داد: اخیراً رهبر معظم انقلاب ۱۹ دی به هیئت‌دولت فرمودند برای میزان مشارکت مردم در تصمیم گیری، نظارت و کارهایی که دولت به دست آنها می‌سپارد، متفکران مدل استخراج کنند. اینجا مساله اخلاق و ایمان نیست بهترین یاران حضرت امیرمومنان امام علی(ع) در جریان خوارج از دست رفتند زیرا آنها دنیا طلب و منافق نبودند بلکه حتی زاهد و مجاهد بودند اما مدل خلافت امام را قبول نداشتند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هیأت یک نمونه کوچک برای مدل حکمرانی ولایی است که در تمدن عظیم اسلامی آن را مشاهده خواهید کرد. اظهار کرد: این مدلی است توسط بسیاری از هیأتی ها هم جدی گرفته نشده و بسیاری از مسئولان هم آن را بدون برنامه می‌دانند و یک نگاه حداقلی و معنوی به آن دارند. مدل حکمرانی رسول خدا(ص) مدل حکمرانی امام زمان(عج) است اما چون درک نشده است ظهور نمی‌کنند.

وی بیان کرد: معنای اصیل هیأت این است که اعضای آن جمعی را تشکیل دادند که مشکلات یکدیگر را حل ‌کنند. هیات به شیوه دموکراتیک مسئول ندارد مسئولان هیات که مردمی‌ترین مسئولان هستند با رای‌گیری انتخاب نمی شوند. بر اثر ارتباط وسیع بین اعضای هیات کسی که قویتر است خود به خود بالا می آید و نظارت مردمی در هیات مهمتر از هر قانونی کار می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه هیچ قانونی بر اربعین و هیأت نظارت ندارد و بسیاری از مذهبی‌ها باور نمی‌کنند  مدل اربعین و هیأت‌ها یک نوع مدل حکمرانی است. گفت: رهبر معظم انقلاب به این دولت نفرمودند که عدالت‌خواه باشید، زیاد کار کنید، مجاهدت یا مدیریت جهادی داشته باشید چرا که همه این موارد را انجام می‌دهند تنها توصیه‌ای که به دولت داشتند این بود که مشارکت مردم را افزایش دهند و کار را به دست آنها بسپارند و مدل‌های نظارت و مشارکت مردم را استخراج کنند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اصطلاح قرآنی هیأت همان امر به معروف و نهی از منکر است، ابراز کرد: در تجمع هیأت افراد بر محور اهل بیت(ع) با یکدیگر ارتباط عمیق پیدا می‌کنند. برای هیاتی‌ها امر به معروف یعنی اینکه هیأت را برگزار کنند در حالی که کسی به آنها دستور نمی‌دهد. امام حسین(ع) شب عاشورا امر را از یاران خود برداشتند و آنها اطاعت نکردند چرا که ماندن با امام حسین(ع) برای آنها معروف و ترک امام منکر بود و خود می‌فهمیدند که باید امام حسین(ع) را یاری کنند.

وی افزود: برخی فکر می‌کنند که معروف یعنی اینکه امام را اطاعت کنند در حالی که صرفاً اطاعت نیست و چراکه برخی اطاعت می‌کنند بلکه احیاء امر امام تشخیص حرکت جمعی برای یاری امام است که همه در هیأت دیده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه مدل اداره هیأت در مقابل بروکراسی قرار دارد، اظهار کرد: بسیج مردمی نرم‌افزار انقلاب بود که بزرگترین تروریست تاریخی جهان را نابود و سوریه را نجات داد تا جایی که کشورهای دیگر هم با دیدن آن احساس قدرت کردند. نرم افزار بسیج مدنی برگرفته از هیأت بود که در جبهه بزرگترین جنگ تحمیلی را برطرف کرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نقطه مقابل هیأت مافیا هستند، گفت: امروز آمریکا با مافیا اداره می‌شود و ما مقابل آنها هستیم در مافیا منافقان پشت پرده به فریب مردم دنیا می‌پردازند اما هیأت با کمال شفافیت، برادری و خدمت همه افراد دنبال رفع مشکلات یکدیگر هستند.


برچسب

پناهیان ، علیرضا پناهیان ، روایت هیات ، جامعه ایمانی مشعر ، شبکه افق

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
اختتامیه سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس...

اختتامیه سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار می شود

سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت که از محرم سال گذشته آغاز به کار کرده بود در تاریخ 25 اردیبهشت کار خورد را پایان می دهد. اختتامیه این سوگواره ها در شهر مقدس قم در عصر روز جمعه 25 اردیبهشت با تقدیر از هنرمندان برتر و هیأت هایشان برگزار می شود.
01 اردیبهشت، 1394

جایگاه (دکور) ویژه شب‌های قدر

جایگاه (دکور) ویژه شب‌های قدر

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، با توجه به استقبالی که هیأت‌ها محرم سال گذشته از بخش جایگاه (دکور) سایت داشتند واحد تولیدات رسانه‌ای مشعر بر آن شد تا این بخش سایت را تقویت کنند
12 تیر، 1394

در ادامه همایش الی الحبیب2؛ میزگرد تعامل...

در ادامه همایش الی الحبیب2؛ میزگرد تعامل شاعر و مداح برگزار شد

میزگرد تعامل شاعر و مداح در ادامه دومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور برگزار شد.
14 خرداد، 1401

حاج غلامرضا سازگار: سرنوشت مداحی کشور در...

حاج غلامرضا سازگار: سرنوشت مداحی کشور در دست ستایش‌گران جوان است

آفت‌هایی که مداحان باید از آن‌ها دوری جویند
26 مرداد، 1398 | قم

اختتامیه سومین سوگواره‌های عکس و پوستر ه...

اختتامیه سومین سوگواره‌های عکس و پوستر هیات

سومین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت که از محرم سال گذشته آغاز به کار کرده بود در تاریخ 25 اردیبهشت کار خود را پایان داد.
25 اردیبهشت، 1394

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد