نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

14 اسفند 1400

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته، سیزدهم اسفندماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.

نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر؛ برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته سیزدهم اسفند ماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته پخش و به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت.

حسین هوشیار، یکی از مداحان مشهور کشور و از ذاکران اهل بیت علیهم السلام به بررسی، توضیح و تشریح چالش‌های این حوزه در بخش حکمرانی و بدنه انقلاب اسلامی پرداخت.

بنابراین گزارش هوشیار با اشاره به ماندگاری جریان هیأت های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام در ادوار گذشته تاریخ تا به امروز گفت: یکی از با ثبات‌ترین جریان‌های فرهنگی و اجتماعی کشور هیآت مذهبی و جلسات عزای امام حسین علیه السلام است. این مهم در راستای آموزه‌های هیأت‌های حسینی است که به خاطر ساحت مقدس و والای آن حفظ شده است.

وی افزود: در مورد حکمرانی و حکومت در جمهوری اسلامی ما بر این عقیده هستیم که مبانی انقلاب طی سالیان اخیر تغییر نکرده است چرا که انقلاب اسلامی مرهون هیأت‌های مذهبی است و امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سخن معروف خود می فرماید محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است.

این مداح و ذاکر اهل بیت تصریح کرد: اما دولت‌های ۴ ساله که در طول نظام با برکت جمهوری اسلامی ایران بر سر کار آمده‌اند با سلایق و تفسیر های خود از مبانی انقلاب فعالیت کردند و این نگرانی وجود دارد که مبادا جریان سازی های تحت تاثیر سلایق دولتهای گذرا در هیأت‌ها منشاء اثر قرار بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: بی شک هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام با جریان سیاسی و یا جناح سیاسی تقویت و تضعیف نمی‌شوند و هیأت‌هایی که بر این اساس شکل گرفته باشند در تراز انقلاب اسلامی نیستند. مداح انقلابی متأثر از ارزش های ثابت و بنیان‌های تغییر نیافته انقلاب اسلامی فعالیت می کند.

هوشیار در بخشی از سخنان خود با اشاره به چالش مداحی استودیویی که به عنوان طرح موضوع بخشی از برنامه مطرح شد گفت: نگاه به مداحی استودیویی کار صفر و صدی نیست یعنی نمی‌توان مطلق آن را منع و یا مطلق آن را پذیرفت اما علی رغم وجود برخی از کارهای مناسب در استودیو نباید افراد به دنبال خوانندگی مذهبی بروند.

این مداح و ذاکر اهل بیت خاطر نشان کرد: نفوذ اجتماعی هیأت‌ها به عنوان یک تشکل مردم نهاد که پیوست قدسی و معنوی دارد بر کسی پوشیده نیست . مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام به مسئولیت اجتماعی خود در بحران های مختلف به ویژه ایام شیوع ویروس کرونا عمل کرده‌اند.
امروز یکی از لازمه های رسیدن به حداکثر تاثیرگذاری هیأت‌ها در جامعه جذب حداکثری است لذا هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام نباید بهانه‌ای برای طرد مخاطبین داشته باشند.

بنابرگزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد، پیر غلام عرصه هیأت در برنامه روایت هیأت این هفته به موضوع هیأت و ارتباط آن با حکمرانی پرداخت و با اشاره به کارکرد جلسات معظم مذهبی از سالیان گذشته تاکنون در میان آحاد جامعه گفت:
در طول تاریخ برگزاری جلسات اباعبدالله الحسین علیه السلام، تا دهه های ۴۰ و ۵۰ هجری شمسی هیأت‌های مذهبی تنها به مناسبت های خاص همچون دهه‌های محرم و صفر خلاصه می‌شد.

وی افزود: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس در برابر دشمنان، هیأت‌های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام را تبدیل به یک مجلس سیاسی مذهبی که نسبت به تحولات جامعه حساس است کرد. این کارکرد در دهه‌های ابتدایی انقلاب اگر چه با افت مواجه شد اما تاکنون ادامه یافته است.

حجت الاسلام انجوی نژاد عنوان کرد: امروز مردم ما عمل می خواهند؛ برگزاری جلسات موعظه و سخن در هیأت‌های مذهبی خوب است اما این هیأت را کامل نخواهد کرد.
در همین راستا برای ارتباط میان هیأت با حاکمیت باید به چند بخش توجه کنیم اما در مجموع این ارتباط به خوبی مشخص نیست.

وی افزود: یکی از مهمترین ویژگی‌های هیأت های مذهبی و جلسات امام حسین علیه السلام این است که اگر یک هیأت ۳۰ سال به رویه خود ادامه دهد، با تغییرات افراد بنیان‌ها و رویه های پیشین از بین نخواهد رفت و در همان بستر ادامه خواهد یافت اما این رویه در دولت موقت وجود ندارد به گونه ای که هر ۴ سال یکبار با تغییرات افراد گویی تمام مسائل از صفر شروع می شود.

 

حجت الاسلام انجوی نژاد تصریح کرد: همچنین مبانی در مورد هیأت و حتی انقلاب اسلامی قابل تفسیر است در واقع هر مسئول و وزیری که سر کار می آید تفسیر خود و نظر خود را از مبانی انقلاب اسلامی مطرح می کند به عنوان مثال در مورد استکبار ستیزی برخی افراد عقیده دارند که بگویید مرگ بر آمریکا و برخی چنین اعتقادی ندارند،
یا هر وزیر و مسئولی که بر کار می آید کل تلاش ها و رویه های گذشته را بر زمین می زند و از صفر شروع می‌کند.

وی افزود: این گله‌مندی از قوه عقلانی حکومت وجود دارد که چرا حکمرانی در آن برقرار نشده است.
اگر می‌خواهیم تصمیم اقتصادی و اجتماعی بگیریم باید از ظرفیت های هیأت که به حکمرانی قائل است استفاده شود. امروز هیأت ها به حاشیه می رود و اگر یک تحصیل کرده یا یک دانشجوی نخبه در جایی با رزومه خود اعلام کند که اهل هیأت است او را تحویل نمی گیرند.

این پیرغلام مجالس امام حسین علیه السلام تصریح کرد: شاید برخی از سخنان من بوی ناامیدی احساس کنند اما امید کاذب نیز خوب نیست.
اینها همه باعث تلنگر می شود. هرجا در کشور ما کاری درست انجام شده است از این مدل استفاده می شود فرض کنید اگر صنعت موشکی ما به دست یک دولت چهار ساله بود هیچگاه به این نقطه نمیرسید.
همه چیز دست دولت‌ها است اما هیچکدام حکمرانی نمیکنند.
هیأت‌ها باید جدی گرفته شود اما به شرط آنکه خود هیأتی ها نیز خود را جدی بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه مشکلات و چالشهای هیأت واژه‌سازی نکنیم. اگر از ساحت هیأت حمایت می‌شود اولویت‌بندی شده و ده آسیب مهم آن شناخته شود اما بی شک موضوع مداحی استودیویی جز ۱۰ مشکل اصلی و اول هیئت‌های مذهبی نیست.


برچسب

روایت هیأت ، انجوی نژاد ، حسین هوشیار ، جامعه ایمانی مشعر ، شبکه افق

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
حجت‌الاسلام قمی: هیأت‌های حسینی پرچم‌دار...

حجت‌الاسلام قمی: هیأت‌های حسینی پرچم‌دار جهاد تبیین هستند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هیأت‌های حسینی کانون و پرچم‌دار جهاد تبیین هستند که می‌توانند از ظرفیت بالای اثرگذاری مجلس عزاداری سیدالشهدا(ع) در این راستا استفاده کنند.
14 خرداد، 1401

شورای عالی ستایش‌گران شکل می‌گیرد

شورای عالی ستایش‌گران شکل می‌گیرد

به گزارش جامعه ایمانی مشعر، احمد واعظی در ششمین نشست صمیمی جمعی از ستایش‌گران جوان آستان اهل‌بیت(ع) که در سرچشمه تهران برگزار شد
11 بهمن، 1399 | قم

فراخوان هیأت‌های مذهبی برای آب‌رسانی به...

فراخوان هیأت‌های مذهبی برای آب‌رسانی به روستاهای بحران‌زده‌ي آبادان

بحران کم‌آبی که مدتهاست شهرها و روستاهای خوزستان را در برگرفته، در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است. آب مصرفی مردم، قابل شرب نیست.
26 تیر، 1397

حجت الاسلام دكتر رفيعي

حجت الاسلام دكتر رفيعي

خطبه متقین بهترین الگوی سبک زندگی
10 فروردین، 1400

دیرینه‌ترین تشکیلات از نظر زمانی، هیأت ا...

دیرینه‌ترین تشکیلات از نظر زمانی، هیأت است

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی: دیرینه ترین تشکیلاتی از نظر زمانی، هیات است.
13 تیر، 1398

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد