مدیران حقوق یک ماهشان را به اربعین اختصاص دهند

19 مهر 1397

مدیران حقوق یک ماهشان را به اربعین اختصاص دهند

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان اربعین را محور همه فعالیت‌های فرهنگی و امتحانی بزرگ برای همه شیعیان دانست و عنوان کرد: اربعین برای تفریح نیست بلکه یک حماسه عظیم و یک وظیفه است که همیشه با سختی همراه است

مدیران حقوق یک ماهشان را به اربعین اختصاص دهند

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، حجت الاسلام والمسلمین پناهیان صبح امروز در مراسم اختتامیه گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی که در مسجد جمکران برگزار شد، گفت: ولایت، مهمترین اجزای دین است و مومنین با مساله ولایت امتحان می شوند.

وی افزود: دلایل و شواهد نشان می‌دهند که به عصر ظهور نزدیک می‌شویم ولی پیش از ظهور با یک آزمون بزرگ مواجه شدیم که همان تجمع اربعین است؛ این تجمع بزرگ چند میلیونی یک امتحان بزرگ برای محبین اهل بیت(ع) است.

پناهیان اظهارکرد: مومنین، عملا به یک همایش بزرگ جهانی دعوت شده اند و باید نقش خود را در این همایش بزرگ جهانی به انجام برسانیم؛ اصلا بعید نیست که این امتحان اربعین، پیش درآمد آزمون بزرگ ظهور باشد؛ اگر مومنین از این امتحان سربلند بیرون آمدند می توان روی آنها حساب کرد که در آزمون ظهور نیز سربلند بیرون می‌آیند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: هزینه ای که اربعین از ما می برد یک هزینه مالی و وقتی مختصر است، در این هنگام نباید این عرصه را از دست بدهیم، رزمندگان ما در جنگ، جنگ را یک امتحان می دانستند و به همین جهت این عرصه را رها نمی کردند.

وی گفت: در کربلا همیشه پای عشق به میان نبود، بلکه همین خشیت که مبادا از حسین(ع) کم بگذاریم و در قیامت در مقابل پیامبر روسیاه بشویم باعث شد که این یاران در کنار حضرت بمانند، در کنار این خشیت، عشق هم طلوع کرده بود و فضا را مترنم می‌کرد.

وی افزود: امروزه درخصوص اربعین، احساس مسئولیت می‌کنیم و نه صرفا محبت؛ این مجلس، مجلس جهانی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است و باید پررونق‌تر از سال‌های قبل برگزار کنیم قطعا با مانع تراشی‌های دشمنان نیز مواجه خواهد شد که باید با آنها مقابله کنیم.

پناهیان اظهارکرد: همان ابلیسی که سرویس های جاسوسی را اداره می کند، اندیشه یک مدیر بی ایمان را نیز مدیریت می کند؛ این گونه موانع در مقابل ما است ولی نباید پشت این موانع بمانیم، باید به موضوع اربعین و امر تعظیم شعائر الهی و ولایی و حماسه بزرگ جهانی امامت و ولایت، به عنوان یک امتحان نگاه کنیم و با خشیت نگران نتیجه هم باشیم.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: بدون تردید، اربعین یک جلوه بسیار مهم در عرصه ولایت است و خداوند از ما سوال می‌پرسد که با نعمت اربعین چه کردید؟ احساس خشیت و نگرانی داریم در این رابطه که مبادا برای امام حسین(ع) کم بگذاریم.

وی گفت: اگر هرسال رونق بیشتری به حماسه اربعین ندهیم در روز قیامت چه پاسخی به سوالات و محاسبه الهی خواهیم داشت؟ اگر با سختی ها و موانع حماسه اربعین تلاش بیشترین نکنیم چه پاسخی خواهیم داشت؟ اربعین مثل یک هیأت شخصی نیست که بتوان در میزان پذیرایی آن تغییر ایجاد کنیم.

وی افزود: اگر کسی بخواهد از زیاده مال خود برای اربعین هزینه کند هنر نکرده است بلکه هنر واقعی آن است که یک فرد از زندگی عادی خود بزند و خرج اربعین کند؛ با امر ولایت و آنچه مرتبط به نعمت ولایت است باید درست برخورد کند.

پناهیان با اشاره به وظیفه مسوولان در خدمت به اربعین گفت: اگر مدیران ما حقوق یک ماه خود را به اربعین اختصاص دهند مشکلات مالی اربعین حل می‌شود؛ امام حسین(ع) است که این مملکت را حفظ کرده و خواهد کرد و این فرصت را برای این مدیران ایجاد کرده است.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: اگر مدیران ما اهمیت اربعین را درک نکنند بیچاره می‌شویم؛ اگر این مطلب را درک کنند با شرایط بودجه‌ای نیز می‌توانند از حقوق خود بزنند و به این مساله کمک کنیم، نمایندگان مجلس قطعا از این مساله استقبال می‌کنند؛ نمایندگان مجلس از صدقه سر امام حسین(ع) نماینده هستند.

وی گفت: حماسه اربعین برای همه ما تکلیف ایجاد کرده است، نمی توانیم نسبت به این مساله بی اعتنا و بی‌تفاوت باشیم، باید از همه مسئولان و ذی نفوذان سوال شود که برای اربعین امسال که با دشواری‌هایی همراه بوده است چه کردید؛ هر امام جمعه و استاندار و وزیر و وکیل و مدیرکلی باید وظیفه خود را در این زمینه اعلام کند؛ مساله اربعین مساله حاشیه ای و سلیقه ای نیست، مگر می شود 20 میلیون در کنار هم تجمیع شوند و خداوند به دعای آنها ترتیب اثر ندهد.

وی افزود: کسانی که به زیارت اربعین مشرف می شوند باید به شکل کاروانی حرکت کنند، در این حماسه نباید تک‌نفره شرکت کنیم بلکه باید تشکل های مردمی را در این حماسه حمایت کنیم، هیأت‌های مذهبی بهترین تشکل برای حضور در این حماسه هستند، در حماسه اربعین باید تشکیلاتی عمل کنیم.

پناهیان اظهارکرد: خدمت‌رسانی در مسیر اربعین از مهمترین کارهایی است که باید در این حماسه روی آن تمرکز داشت؛ پاداش حضور کاروانی در زیارت به حدی زیاد است که درک نمی کنیم که چرا برخی به تنهایی به این سفر می روند.

کارشناس مذهبی بیان کرد: قطعا حضور کاروانی می‌تواند شکوه این مراسم را افزون کند، قطعا حمایت از افراد در این کاروان‌ها دو چندان خواهد شد، مجالس بین راهی اربعین زیباترین و معنوی ترین محافل است.

وی گفت: برخی هیأت ها به جای اینکه هیأت باشند، برگزارکننده مراسم هستند، اهل هیأت با هم همدلی دارند و در خیر و شر هم حضور دارند، هیأت نباید به برگزارکننده مراسم مبدل شود، مسجد نیز باید چنین باشد، فرق مسجد با نماز جمعه آن است که مردم در مسجد صمیمی‌تر هستند و باید رفیق باشند، اهل مسجد باید با هم در مسیر اربعین حضور یابند.

وی افزود: همه مسایل فرهنگی ما باید حول محور اربعین باشد، می توانیم فینال مسابقات قرآنی و فرهنگی و هنری خود را به مسیر اربعین منتقل کنیم، اربعین کاری در کنار کارهای دیگر نیست بلکه باید اولویت و محور همه کارها باشد، هر کاری در ارتباط با حضرت امام حسین(ع) قرار گیرد بابرکت می شود و حافظ و احیا کننده قرآن و احکام دین است.

پناهیان اظهارکرد: اربعین برای تفریح نیست بلکه یک حماسه عظیم و یک وظیفه است که همیشه با سختی همراه است؛ کار ما هنوز به سختی شب های عملیات نرسیده است ولی باید خود را برای سختی های دیگر آماده باشیم.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
فاطمیه فرصتی برای روشنگری درباره شرایط آ...

فاطمیه فرصتی برای روشنگری درباره شرایط آن زمان مدینه است/ مهدوی ارفع: فاطمیه خرج انتخابات نشود

همایش ملی منبری‌های جوان هیأت‌های کشور به همت جامعه ایمانی مشعر روز گذشته یکشنبه ۲۱ دی‌ماه به صورت وبیناری با موضوعات تبیین شعار منتخب هیأت‌های کشور در ایام فاطمیه «این روزها دستی به سمت ذوالفقار است»
11 بهمن، 1399 | قم

حجت‌الاسلام حسینی: قدرت مقاومت عراق درحا...

حجت‌الاسلام حسینی: قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است

هر کاری بدون ایران ابتر است
29 شهریور، 1398 | قم

سی روز، سی گفتار

سی روز، سی گفتار

هشت: ماه فرصت‌ها
26 تیر، 1392

حجت الاسلام بهرامی: فرزند‌آوری با اصلاح...

حجت الاسلام بهرامی: فرزند‌آوری با اصلاح نگرش درباره معیشت و تاکید بر رزاقیت خداوند

حجت الاسلام بهرامی گفت: راهبرد قرآن برای فرزندآوری اصلاح نگرش نسبت به مشکلات مادی و معیشتی با تاکید بر رزاقیت خداوند است.
22 آبان، 1400

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی وافی عنوان ک...

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی وافی عنوان کرد؛ نیازهای اصلی هیأت‌های مذهبی برای رسیدن به تحول

سخنران هیأت‌های مذهبی ارتباط با مسجد، حوزه و مدرسه، ارزیابی دقیق، پرداختن به مقتل‌خوانی صحیح و مستند را عامل تحول هیأت دانست و گفت: درب حوزه‌های علمیه و آموزش و پروش باید به سوی هیأت‌های مذهبی باز باشد.
24 تیر، 1400 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد