هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

29 دی 1397

هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

تغییر اصطلاح ها از راه های نفوذ است

هنرمندان به آداب طراحی پوسترهای مذهبی توجه کنند

محمدعلی کشاورز عضو هیأت داوری هفتمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت از مشابه نبودن آثار، نوآوری، توجه به اصول و مبانی هنرهای تجسمی و رعایت ارزش‌های معنوی به‌عنوان نقاط قوت آثار برگزیده این سوگواره یاد کرد و گفت: هنرمندان به آداب طراحی اعلان یا پوستر در حوزه‌های دینی و مذهبی توجه کنند.
به گزارش جامعه ایمانی مشعر، محمدعلی کشاورز ظهر امروز در اختتامیه هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت که در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج برگزار شد، با اشاره به اینکه زنده نگه‌داشتن خون امام حسین علیه‌السلام به‌عنوان ثارالله، یکی از راه‌های رسیدن به حق است، عنوان کرد: رسیدن به نتیجه در این مسیر آدابی دارد، که با رعایت آن‌ها می‌توانیم به قله برسیم.

عضو هیأت داوری سوگواره عاشورایی پوستر هیأت با بیان اینکه متأسفانه اقبال افراد به پذیرش فرهنگ بیگانه کم نیست، اظهار کرد: رهبر انقلاب اسلامی در جلسات مختلف به هنرمندان توصیه کرده‌اند که این افراد اصطلاحات بیگانه را کمتر مورد استفاده قرار دهند و تا حد امکان به معادل‌های فارسی آن‌ها بپردازند.

*تغییر اصطلاح‌ها از راه‌های نفوذ دشمن است
وی مطرح کرد: یکی از راه‌های نفوذ دشمن تغییر اصطلاح‌هاست، به همین علت اگر به دنبال جلوگیری از نفوذ دشمن هستیم، باید از نفوذ اصطلاح‌های دشمن در جامعه جلوگیری کنیم.
کشاورز تاکید کرد: ما باید از کلماتی استفاده کنیم که بار معنوی بیشتری داشته و وابسته به زبان فارسی باشد تا درک و فهم آن نیز برای مردم راحت‌تر باشد؛ به جای کلمه پوستر می‌توانیم از واژه اعلان استفاده کنیم که گویاتر و صریح‌تر است و با زبان فارسی و عربی دینی ما تناسب دارد و مفاهیم آن با مفاهیم پوستر برابر است؛ تا زمانی که به نفوذ اصطلاح‌ها باور نداشته باشیم سیل واژگان و اصطلاح‌های خارجی بر سر ما آوار خواهد شد.
وی همچنین از گرافیک به‌عنوان ارتباط‌های تصویری و هنرهای چاپی و نگارش نام برد و گفت: این تعابیر با واقعیت گرافیک معنای نزدیک‌تری دارد اما این عبارت باید به یک اصطلاح تبدیل شود تا بتواند به جای گرافیک مورد استفاده قرار گیرد.
استاد کشاورز با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کارهای هنری برای انتقال پیام استفاده از اعلان‌هاست، تصریح کرد: اگر آداب و ادب طراحی پوستر را رعایت کنیم، می‌‌توانیم به اثرگذاری مورد نظر برسیم. به عنوان نمونه هنرمندان قدیم بدون وضو سرکار هنری خود نمی‌رفتند.
وی خاطرنشان کرد: اعلان‌ها ظرفیت‌های ویژه بسیاری دارند که با وجود بسترهای رسانه‌ای مختلف همچنان توانسته‌اند ارزش خود را حفظ کنند، در دوره‌ای برخی از پوسترها به علت ماهیت فرهنگی و هنری دست به دست شده و از دیوار کوچه و خیابان به دیوار منازل می‌رسیدند و اکنون نیز این امر در برخی نقاط مشاهده می‌شود.

*اعتقاد به فرهنگ دینی در تاثیرگذاری آثار طراحان مؤثر است.
این استاد هنر یادآور شد: یکی از ویژگی‌های اعلان، دلنشین بودن آن است که برای تحقق این ویژگی عوامل مختلف باید گردهم آیند، که شعار مناسب، تصویرگیرا، ترکیب‌بندی، رنگ، صفحه‌آرایی و موضوع از جمله این عوامل هستند که ذوق، سلیقه و پیشینه مخاطبان نیز مؤثر خواهد بود اما نقش اصلی بر عهده طراح است و به هر میزانی که اعتقاد طراح به فرهنگ دینی بالاتر باشد تاثیرگذاری اثر او نیز بیشتر خواهد بود.
وی افزود: کپی‌کاری و برداشت از آثار هنرمندان دیگر، رعایت نکردن برخی از موازین، انتخاب شعار نامناسب، ترکیب‌بندی ضعیف، کم‌توجهی به مفاهیم رنگ‌های استفاده شده، صفحه‌آرایی ضعیف، استفاده از نقوش مکمل، بی‌توجهی به فضاهای مدیریت نشده، استفاده از عبارت‌های ارزشی و نام‌های مقدس به صورت واژگون یا شیب ریزشی، ضعف در بهره‌مندی از مبانی هنرهای تجسمی و بکارگیری خطوط و سطوح کمکی از جمله نقاط ضعفی است، که رفع آن‌ها می‌تواند کیفیت آثار را افزایش دهد.

لازم به‌ذکر است که اختتامیه هفتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر روز جمعه در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج برگزار گردید.

نظرات


استانی
یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

یازدهمین مراسم وداع با ماه مبارک رمضان

شب وداع ۱۱
08 اردیبهشت، 1401 | قزوین

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌...

دومین نشست‌ صمیمانه ستایشگران‌ جوان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان برگزار شد

دومین نشست‌ صمیمانه جمعی از ستایشگران‌جوان آستان اهل‌بیت(ع) استان‌خوزستان به همت جامعه ایمانی مشعر در این استان برگزار شد.
10 اسفند، 1400 | اهواز

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها...

حسین یکتا تاکید کرد؛ لزوم آمادگی هیأت‌ها برای گرامیداشت با شکوه اربعین در ایران

دبیر جمعیت امام رضایی‌ها گفت: هر چند همچنان نباید از اربعین عراق غافل شویم اما در صورتی که حضور در عراق شدنی نباشد باید آماده باشیم تا یک اتفاق بزرگ‌تر و جدی‌تر را در داخل کشور رقم بزنیم و برنامه‌های اربعینی خود را در ایران دنبال کنیم.
13 شهریور، 1400 | قم

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای...

رحیم آبفروش: شرط تزریق دو دز واکسن برای سفر اربعین برداشته شود

دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: حماسه اربعین بر پایه حضور جوانان شور گرفته است و اینکه بخواهیم این قشر را از اربعین جدا کنیم درست نیست. یا باید بستر واکسیناسیون این افراد فراهم یا همانند دیگر سفرها فقط به گرفتن تست کرونا اکتفا شود.
13 شهریور، 1400 | قم

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زم...

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ابعاد تمدنی، روان‌شناختی، جامع‌شناختی و معنوی اربعین باید تبیین و تبلیغ شود، گفت: برخی از اربعینی‌ها و نیروهای انقلابی درک درستی از اربعین ندارند؛ اربعین زمینه‌ساز یک تمدن جهانی است و یک بعد فرادینی دارد.
13 شهریور، 1400 | قم

برگزیده ها
امروز یکی از مهم‌ترین تهدیدهای شعر هیأت...

امروز یکی از مهم‌ترین تهدیدهای شعر هیأت عوام‌زدگی است.

برنامه زنده روایت هیأت شب گذشته، ششم اسفندماه از شبکه افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بنا بر روال هر هفته به موضوع چالش‌ها و مشکلات هیآت مذهبی و لزوم تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در این حوزه پرداخت.
07 اسفند، 1400

دومین کنگره فصلی شعر کوتاه برگزار می‌شود

دومین کنگره فصلی شعر کوتاه برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، فصل دوم کنگره فصلی شعر کوتاه تحت عنوان انصار الحسین علیه السلام به همت دفتر شعر جامعه ایمانی مشعر برگزار می‌شود.
07 مرداد، 1396

پنجمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کش...

پنجمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کشور در قم برگزار شد

روضه امام حسین (ع) می‌تواند سطح تحلیل سیاسی در جامعه را افزایش دهد
02 مهر، 1394

سردار سعید قاسمی: شهید سلیمانی و یارانش...

سردار سعید قاسمی: شهید سلیمانی و یارانش در سال‌های گذشته حماسه آفریدند و جاودانه شدند

وی با بیان اینکه برای کمک به زلزله زدگان به اندیکا رفتم گفت: در این منطقه ده‌ها روستا وجود دارد که شبیه انسان‌های اولیه زندگی می‌کنند، با این فرق که مردم در این منطقه تلفن همراه دارند.
12 آذر، 1400

حاج مهدی سلحشور: امروز جمع گسترده مداحان...

حاج مهدی سلحشور: امروز جمع گسترده مداحان جوان باید تبديل به جماعت شوند

این گونه جلسات باید بیش از پیش از برگزار شود تا انس و ملاطفت این جمع نورانی بیش‌تر گردد.
11 بهمن، 1399 | قم

copyright

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ است و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد