چاپ

چهاردهمین بسـته معرفتی سخنرانان هیأت‌/ محرم الحرام 1438، پاییز 1395

. Posted in بسته‌های سخنرانان

مروری سریع بر محتوای چهاردهمین بسـته معرفتی سخنرانان هیأت‌های کشور
محرم الحرام 1438، پاییز 1395

تصویر نشانک عنوان  توضیحات دریافت(دانلود)
  کتاب
روش تحلیل سیاسی
مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) درباره مهارت‌ها و فنون تحلیل سیاسی
اگر ملتی قدرت تحلیل خودش را از دست بدهد، فریب و شکست خواهد خورد. (7/1/26)
آن‌چه پیش رو دارید، تلاشی است مبتنی بر منظومه فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با هدف ارائه روشی منسجم و منطقی برای تحلیل مسائل و پدیده‌ها در چهارچوب تحلیلی انقلاب اسلامی. عنصر «روش» در تحلیل سیاسی از آن جهت اهمیّت می‌یابد که افراد را از نخستین گام تحلیل- یعنی حساسیّت نسبت به مسائل و جمع‌آوری اطّلاعات لازم درباره ابعاد آنها- تا جمع‌بندی و استنتاج از اطّلاعات گرد‌آوری شده یاری می‌کند و ذهن آنها را انسجام می‌بخشد. کتاب، از مقدمه‌ای در ضرورت تحلیل سیاسی به قلم دکتر عباس‌علی رهبر، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز می‌شود. پس از آن کل متن خلاصه می‌شود در دو گفتار؛ گفتار اول، مقدمات لازم برای تحلیل سیاسی و گفتار دوم، مهارت‌ها و فنون تحلیل سیاسی است. در انتهای کتاب هم دو تمرین برای به‌کاربستن روش تحلیل سیاسی آمده است؛ یکی درباره مذاکره با آمریکا و دوم تحلیل کلان انقلاب اسلامی.
***
کتاب
تحلیل سیاسی تربیت سیاسی
اصول هدایت و تربیت سیاسی در عرصه نوجوان و جوان
حجت الاسلام حمید
 مشهدی آقایی
تربیت صحیح و منطبق بر ارزش‌ها و آرمان‌ها، برای نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی از اولویت‌های چشم‌انداز نظام اسلامی محسوب می‌شود. نسلی که سربازان جبهه‌های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، نظامی و اقتصادی خواهند بود.
نوجوانی و جوانی دوره‌ای از زندگی است که در آن شخصیت و تفکر انسان شکل می‌گیرد. دورانی که نوجوان و جوان هر موضوعی را به چالش کشیده و در پی آن است که برای سوالات و ابهامات خود پاسخ‌های درخور و اغناءکننده‌ای پیدا کند. دشمن نیز با درک صحیح از ویژگی‌های روحی و روانی این دوران پرمخاطره و نیز اهمیت فعالیت در دو جبهه فرهنگی و سیاسی، در راستای استراتژی براندازی نرم خویش، برنامه‌های خود را روی این قشر و در این دو جبهه متمرکز ساخته است. در این میان مبلغین و روحانیون می‌توانند به عنوان یک مربی امین مأمن مناسبی برای تربیت سیاسی و فرهنگی نسل‌های سوم و چهارم انقلاب باشند. در همین راستا معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد کتاب آموزشی حاضر را که تبیین‌کننده اصول هدایت و تربیت سیاسی در عرصه نوجوانان و جوانان است، ارائه کرده است. این کتاب سخنرانی حجت‌الاسلام حمید مشهدی آقایی است که در سال 48 ایراد شده است.
کتاب
عبرت‌های عاشورا
جستاری در موضوع علل و عبرت‌های عاشورا در کلام
 رهبر معظم انقلاب
عاشورا یک صحنه عبرت است. انسان باید به این صحنه نگاه کند تا عبرت بگیرد. یعنی چه عبرت بگیرد؟یعنی خود را با آن وضعیت مقایسه کند و بفهمد در چه حال و در چه وضعیتی است؛ چه چیزی او را تهدید می‌کند؛ چه چیزی برای او لازم است؟ این را می‌گویند «عبرت».(22/4/71)
مجموعه حاضر، رهنمودهای ارزشمند حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در موضوع عبرت‌های عاشوراست، که با نمایه‌زنی، تیتربندی و چکیده‌نگاری مطالب، در اختیار مخاطبین محترم قرار می‌گیرد.این کتاب یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج شده است.
***


کتاب
سیر مطالعاتی تاریخ اسلام
جمعی از اساتید
 زیر نظر استاد مهدی پیشوایی

تاریخ همچون هر علم دیگر، نیازمند استاد و آموزش است و کسی بدون طی دوره آموزشی و استفاده از محضر استادان این علم نمی‌تواند به مرحله تخصص برسد. اما چنان‌که روشن است شرکت در دوره‌های و کلاس‌های حوزه‌های علمیه جهت تحصیل در این رشته، برای همه مقدور نیست. در حالی که بسیاری علاقه‌مند هستند از طریق مطالعه آزاد با تاریخ اسلام و تشیع آشنا شوند و به نظر می‌رسد که در این حد نیز لازم است از تجارب و راهنمایی‌های استادان فن بهره‌مند شوند.
از این رو معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه با استفاده از نظر گروهی از استادان تاریخ در حوزه علمیه، سیر مطالعاتی پیشنهادی در تاریخ اسلام(و شاخه‌های مرتبط) را به صورت آسان به مشکل و از عمومی به تخصصی در این کتاب ارائه کرده است.
***
کتاب
اسلام حسینی، اسلام یزیدی
نمونه فیش سخنرانی
ماه محرم‌الحرام 
عاشورا تجلی تقابل همیشگی حق و باطل و تابلوی درخشان ارزش‌ها و شعائر و عصاره عشق و عرفان و معنویت است. عاشورا زمینه‌ساز خودباوری و الهام‌بخش انقلابیون و آزادی‌خواهان در تمام دنیا و در طول تاریخ بشر است.
کتاب حاضر ضمن بیان روش‌های مختلف خطابه، معارف ناب عاشورا و درس‌های کاربردی آن را به عنوان دستمایه‌های تبلیغی در اختیار شما قرار می‌دهد. مباحث این کتاب در ده جلسه با محوریت ترجمان اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی است. این کتاب به همت حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری تهیه گردیده است.
***
خورشید 1
تشکیلات، ضرورت
حکومت اسلامی
بررسی کار تشکیلاتی
در قرآن و حدیث
هیأت تراز انقلاب اسلامی، همان قله‌ای است که باید به سویش حرکت کنیم؛ در «خورشید»، به منبع بی‌انتهای ثقلین تمسک می‌جوییم و تلاش می‌کنیم آداب و ابعاد مختلف هیأت تراز انقلاب اسلامی را در پرتو قرآن و عترت نشانه‌یابی کنیم.
در نخستین شماره منشور «خورشید» به بحث مهم «ضرورت تأسیس تشکل» پرداخته‌ایم. در این منشور، ادله قرآنی، حدیثی، عقلی و تجربی یک تشکل مطلوب ارائه شده است. این متن در سال‌های ابتدایی پیروزیِ انقلاب اسلامی توسط «واحد انتشارات حزب جمهوری اسلامی ایران» تولید و منتشر شده است.
 فانوس 29
هیأت، سنگر مقابله با نفوذ
ویژگی‌ها، کارکردها و
 آفت‌های هیأت
«هیأت» را می‌توان قدیمی‌ترین تشکل دینی و سیاسی در جامعه ایران دانست. نقش هیأت‌ها در مبارزه علیه رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی، و پس از آن تا به امروز در عرصه‌های مختلف دینی و فرهنگی و سیاسی بر کسی پوشیده نیست. رهبر انقلاب، هیأت‌ را به مثابه «کلاس درس» دانسته و معتقدند: « هیأت‌های مذهبی باید کلاس درس باشند؛ یعنی اگر کسی ده جلسه یا یک دهه رفت پای منبری نشست، آخر دهه احساس کند یک مطلب را فهمیده است... این جزء نقص‌های کنونی کشور ماست.» متن مصاحبه با حاج مهدی سلحشور، مداح اهل‌بیت b درباره ویژگی‌های هیأت، کارکردهای آن، آفت‌های کنونی آن، و همچنین اهمیت نقش هیأت‌ها در مبارزه با نفوذ فرهنگی دشمن در این منشور تقدیم می‌گردد.
 فانوس 30
جذب حداکثری و دفع حداقلی در اربعین
کیفیت حضور هیأت‌های ایرانی در پیاده‌روی اربعین
یکی از آفات و آسیب‌های اربعین، سفر و فعالیت در منطقه‌ای است که هیچ شناختی از آداب و رسوم مردمانش نداریم. از آن بدتر، این است که فکر می‌کنیم همه رسوم و عقاید و دیدگاه‌های مردمِ عراق، همانند مردمِ شهرِ خودمان است. حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری، از علما و رهبران جبهه مقاومتِ عراق، قدم‌رنجه کردند و در نشست ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین، نکات مهمی را درباره شناخت عراق و نحوه ارتباط‌گیری با مردم عراق، متذکر شدند. سی‌مین فانوس با «جذب حداکثری و دفع حداقلی در اربعین» روشن شده است.
فانوس 31
نقش طلایی هیأت در اربعین
درنگی در جایگاه بی‌بدیل اردو و اربعین در ارتقای هیأت
«هیأت‌ها نباید زیارت اربعین را ذوقی تلقی کنند؛ باید احساس وظیفه کرده، به این نکته توجه کنند که اساساً هر هیأتی باید دارای یک بخش عملیات میدانی باشد...»
حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان با نگاه راقّی که به دو مقوله «هیأت» و «اربعین» دارند، در این منشور روابط متقابل این دو را به خوبی تبیین کرده‌اند. هم پیاده‌رویِ اربعین را در نظام و برنامه‌های هیأت، جایگاه‌یابی کرده‌اند؛ هم نقشِ بی‌بدیل هیأت را در پیاده‌روی اربعین تشریح کرده‌اند.
فانوس 34
رکن فراموش‌شده هیأت
درآمدی بر ضرورت
 بیان احکام در هیأت
«منبر احکام» بخشی فراموش شده در مجالس اهل بیت است که در گذشته رواج فراوان داشته است. امام راحل(ره) می‌فرمایند: «فقه تئوری واقعی و کامل اداره انسان و اجتماع از گهواره تا گور است.» (صحیفه نور، جلد21، ص98) اگر بخواهیم زندگی‌مان همواره در مسیر بندگی باشد، تنها راهش یادگیری احکام شرعی و عمل به آن‌ها است. امیدواریم این منشور، در کنار مجموعه کتب احکام ارسالی در بسته‌های گذشته، کمکی باشد برای احیای «رکن فراموش شده» هیأت.
این مسأله از جایی اهمیت بیشتر می‌یابد که بدانیم نفی فقه و جایگزینی آن با اخلاق و عرفان، حذف مناسک، عدم پایبندی به مبانی اجتهاد و قواعد دین‌شناسی؛ برخی از اصول و مؤلفه های «اسلام رحمانی» است که از قضا در برخی هیأت‌های مذهبی هم وجود دارد. یکی از مهم‌ترین راهبردهای مقابله با این قرائت اشتباه و انحرافی، ترویج «فقه‌محوری در هیأت» و احیای «منبر احکام» در هیأت است.
تاریخ 1
هیأت، قلب نهضت
 امام خمینی(ره)
گزارشی درباره نقش هیأت‌های تهران در پیروزی انقلاب اسلامی
یکی از عوامل مؤثر در پیروزی نهضت اسلامی در ایران، نقش‌آفرینی هیأت‌های مذهبی در آن بود. هیأت‌های مذهبی که حامل پیام عاشورا بودند در مقاطع مختلف توانستند رژیم شاهنشاهی را به چالش کشیده و وادار به تسلیم کنند. این کارکرد هیئات نشان از حقیقت پیام نهضت حسینی و ظرفیت این نهضت برای الهام‌بخشی حرکت‌های اسلامی و نقش‌آفرینی در حوادث روز دارد. رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «یکی از چیزهایی که بنده نگران آن هستم، این است که این نسل جوانِ بالنده ما که هم آگاه و با بصیرت است، هم دارای انگیزه است، آماده به‌کار است، وسط میدان است، انقلابی است، بتدریج این حوادث مهم را، این عبرت‌های بزرگ دوران معاصر را از یاد ببرد.» (18/6/1394) امیدواریم این منشور و سایر منشورات تاریخی که در آینده منتشر خواهد شد، کمکی باشد برای تقویت هویت هیأت‌های سراسر کشور.
  لوح فشرده
از تبار نور2
درس‌گفتارهای حجت‌الاسلام واضحی آشتیانی
مجموعه از تبار نور تلاشی است جهت ارائه محتوایی کاربردی برای مادحین و ذاکرین اهل‌بیت علیهم السلام. این مجموعه درس‌گفتار که بخش دوم از تبار نور است، توسط استاد گرانقدر حجت‌الاسلام جعفر واضحی آشتیانی بیان شده و و شامل گوشه‌هایی است از مراثی و روضه‌های معتبر جهت استفاده در مناسبت‌های دهه اول محرم‌الحرام که به استناد منابع روایی حضورتان تقدیم می‌گردد. مباحث این لوح فشرده در دو بخش ارائه شده است. بخش آموزشی مبلغین و مداحان و بخش مرثیه و مقتل. ***

مطالب مرتبط:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید