چاپ

پانزدهمین بسـته معرفتی ستایشگران هیأت‌/ محرم الحرام 1439، تابستان 1396

. Posted in بسته‌های ستایشگران

 

مروری سریع بر محتوای پانزدهمین بسـته معرفتی ارتقای توانمندی ستایشگران اهل‌بیتعلیهم‌السلام
محرم الحرام 1439، تابستان 1396

دریافت فایل PDF راهنما بسته

تصویر نشانک عنوان  توضیحات دریافت(دانلود)
  کتاب
آغاز نهضت تحلیلی از دوران حضور امام حسین علیه السلام در مکه
استاد شیخ نجم الدین طبسی

امام حسین علیه السلام  آغاز نهضت تحلیلی پس از مرگ معاویه و در پی اعلام خودداری از بیعت با یزید، از مدینه منوره به مکه مکرمه هجرت نمود و از روز سوم شعبان تا هشتم ذی حجه در آن شهر اقامت گزید. این برهه در مقایسه با دوران قیام مبارک حسینی دوران کوتاهی نیست، ولی با وجود این، نسبت به دیگر برهه ها ناشناخته به شمار می آید.

کتاب آغاز نهضت، بررسی و تحلیلی است از رفتار و گفتار امام حسین علیه السلام در اقامت 125 روزه‌ای که در مکه داشته‌اند. این کتاب به قلم استاد گرانقدر، شیخ نجم الدین طبسی به رشته تألیف در آمده است.

***
کتاب
وحدت اسلامی در نگاه اهل بیت علیهم السلام
آیت الله شیخ حسین الراضی
مســأله اختلاف شیعه و سنی و وحدت امت اسلامی از مسائلی است که از دیرباز مورد توجه بسیاری از بزرگان و علمای شــیعه بوده است. آیت الله شیخ حسین الراضی از علمای سرشناس و مبارز عربستان و امام جماعت مسجد رسول اعظم شهر العمران عربستان هستند. ایشان در این کتاب به بررسی برخی عوامل اختلاف در امت پرداخته و سپس به نقش رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در ایجاد وحدت و نقش اهل بیت علیهم السلام در تداوم این وحدت پرداخته‌اند. در فصول پایانی کتاب نیز به نقش و فعالیت علمای شیعه برای ایجاد وحدت در جهان اسلام پرداخته شده است.
***
کتاب
گزیده تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهدا علیه السلام
گروهی از تاریخ پژوهان موسسه امام خمینی رضوان الله زیر نظر حجت الاسلام و المسلمین استاد مهدی پیشوایی

یکی از رسالت های مهم اندیشمندان شیعه در عصر حاضر، عرضه گزارشی صحیح و معتبر از قیام عاشوراست. بر این اساس، گروهی از تاریخ پژوهان حوزه علمیه قم، پس از سال ها مطالعه و تحقیق و بررسی همه مقاتل کهن و متأخر و مهم ترین مقاتل جدید اعم از عربی و فارســی، واقعه عاشورا و به ویژه گزارش شهادت امام حسین و اصحاب آن حضرت را بر پایه منابع معتبر متقدم تاریخی و حدیثی بازسازی و گزارش کرده اند.

کتاب «گزیده تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشــهداء علیه السلام» علاوه بر خلاصه بودن، عبارت عربی مقتل را نیز نقل کرده است و منبع مفیدی برای ســخنرانان و مداحان هیأت ها است که ایشان را از منابع دیگر بی نیاز خواهد کرد.

***

کتاب
شهادت نامه
گزیده شعر در ستایش اصحاب آخر الزمانی سیدالشهداء علیه السلام

«گاهی زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهید، از خود شهادت کمتر نیست. رنج سی‌ساله امام سجّاد علیه الصلاه و السلام و رنج چندین ساله زینب کبری سلام الله علیها از این قبیل است... امروز، ما چنین وظیفه‌ای داریم.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا 1376/02/17

امروز اگر پرچم عزت در آسمان ایران اسلامی در اهتزاز است، به برکت خون شهیدان ماست که به فرموده امام امت، امتداد خون پاک شهیدان کربلاست. زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت و یاد شهیدان، رسالتی ست مهم و فراموش ناشدنی که امسال با تقارن دهه اول محرم و هفته دفاع مقدس، بیش از پیش اهمیت می یابد. امید است ستایشگران ارجمند با استفاده از کتاب «شهادت نامه: گزیده شعر در ستایش اصحاب آخر الزمانی سیدالشهداء علیه السلام  بتوانند به این رسالت عاشورایی خود عمل کنند.

***

کتاب
الی الغریب
گزیده ای از مراثی عاشورا 

«إلی الغریب» گزیده‌ای است از مراثی عاشورا که در قالب 33 فراز از متن مقاتل معتبر، متناسب با شب اول تا یازدهم محرم سامان یافته است. در این اثر تلاش شده، با ارائه برداشــت های متفاوت ذیل هر عبارت، در عمق بخشی به محتوای مورد نیاز مرثیه خوانان گرامی، گامی هرچند کوچک برداشته شود.
***

آفتاب
ربط عاشقی
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
19 آبان 95 عده‌ای از دوستان به نمایندگی از همه فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، محضر رهبر معظم انقلاب مشرف شدند. بیانات این دیدار، همانقدر که راه گشــا و نشان دهنده آینده ای روشن است، حامل بیان بی واسطه مطالبات ولی امر مسلمین جهان از تک تک ما اهالی این جبهه است. امید است تا پس از آشنایی دقیق با ابعاد مختلف مطالبات ایشان از هیأت های مذهبی، لبیک و آمادگی خود را در عمل به رهبر آزاده مان نشان دهیم.

آفتاب 13
گفتمان‌سازی دینی، وظیه ستایشگران اهل‌بیت علیهم السلام
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم السلام
یکی از رســالت های جامعه مداحی تولید فکر و گفتمان در جامعه است. این وظیفه مهم به دلیل قابلیت های هنری و محتوایی ستایشگران اهل بیت علیهم اسلام به ایشان سپرده شده است. رهبر معظم انقلاب به رسم هر ساله در دیدار جمعه مداحی کشور، در سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها به بیان دغدغه‌های خود در باب ستایشگری و هیأت می‌پردازند.

 فانوس 36
اسلام رحمانی، نه اسلام است، نه رحمانی
مروری بر شاخصه های اسلام رحمانی و ضرورت شناخت آن
یکی از اصطلاحاتی که در سال های اخیر وارد گفتمان دینی و سیاسی شده است، اسلام رحمانی است. انگیزه اصلی صاحب نظران این تفکر، حذف حاکمیت فقه و شریعت از دین و به طبع آن حکومت اسلامی و ارائه نسخه پوســیده اسلام سکولار و لیبرال است. تقابل اصلی این جریان با اسلام انقلابی و سیاسی است و چه بستری برای ترویج ویژگی های این جریان بهتر از هیأت های مذهبی وجود دارد؟ حجت الاسلام حمید ملکی در این مورد با ما به گفت وگو نشسته اند.

فانوس 38
بازشناسی یک انحراف بازشناسی جریان انحرافی «ع.ی»
یکی از جریان های باطلی که سال هاست به صورت پیدا و پنهان در شئون مختلف ذیل موضوع مهدویت و آخرالزمان نفوذ کرده و گسترش یافته است، جریان موسوم به «ع.ی» است. آنچه در این منشور خواهید خواند گفت وشنودی است با دو تن از کارشناسان مهدویت که بصورت تخصصی در زمینه فرقه های انحرافی فعالیت می کنند.

فانوس 39
گوینده نباشیم، بلندگو باشیم

سبک نوکری اهل‌بیت علیهم‌السلام

ورود به بحث نوکری اهل‌بیت علیهم‌السلام مقدمات و ضرورت‌هایی را می‌طلبد که رعایت آن ها برای واعظان، ستایشگران و شاعران اهل‌بیت علیهم‌السلام لازم و ضروری است. در این شماره از فانوس پای صحبت های آیت الله محمد کاظم صدیقی در همایش نخبگان سازمان بسیج مداحان می نشینیم تا سبک نوکری اهل‌بیت علیهم‌السلام را بیاموزیم.

فانوس 40
بی دردی و بی مسألگی، مشکل اصلی بچه های انقلاب
اگر همه فعالیت های هیأت های مذهبی به عنوان مهم ترین تشکل فرهنگی عمیق و تأثیرگذار جامعه، محصور به جلسه عزاداری شود و هیچ ارتباطی با مسائل و مشکلات عینی مردم پیدا نکند، اثرگذاری آن کاهش پیدا می کند. امروز اگر به دردهای جامعه هم اشاره می کنیم در عمل به آن ها باور نداریم. در این شماره فانوس به آسیب شناسی فعالیت های تشکل های فرهنگی در گفتاری از استاد حسن رحیم پور ازغدی می پردازیم.

فانوس 41
حسین علیه‌السلام یعنی عقل
لزوم تغییر ادبیات هیأت، برای گسترش جهانی پیام امام حسین علیه السلام
نخستین اجلاس ملی رابطان جامعه ایمانی مشعر در تیرماه سال 96 در شهر مقدس قم برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در این همایش، مخاطب سنجی و همه جانبه بودن در رساندن پیام عاشورا، استفاده از انواع ادبیات در شناساندن امام حسین علیه‌السلام لزوم توجه و نگاه نو به مفهوم ولایت در روضه ها، لزوم آسیب شناسی هیأتی نبودن برخی از مردم و ... را از لوازم جهانی شدن پیام سیدالشهدا خواندند و عدم توجه به این موارد را از موانع پیشرفت این جریان دانستند.

صحیفه 23
وحدت اسلامی 6
از وحدت فعال تا وحدت منفعل
بررسی راهبرد آگاهانه انقلاب اسلامی در حوزه وحدت اسلامی

موضوع وحدت یکی از بحث هایی اســت که ضرورت آن در سال های اخیر بیش از پیش مطرح شده است. به خصوص این که برخی جریان های انحرافی در شیعه و در اهل سنت با دامن زدن به تفرقه افکنی و عصبیت های مذهبی مسیر رسیدن به وحدت در جهان اسلام را با مشکل مواجه کرده اند. در این بین برای تبیین بهتر موضوع «وحدت» با حجت الاســــلام والمسلمین محمدرضا زائری استاد دانشگاه و سردبیر ماهنامه خیمه به گفتگو نشسته‌ایم. متنِ پیشِ‌رو مشروح مصاحبه خبرگزاری مهر با این کارشناس دینی است.

صحیفه 24
تاریخ 2
چرا باید تاریخ بخوانیم
نگاهی به جایگاه تاریخ و ثمرات آگاهی نسبت به آن در اندیشها مام خامنه ای مدظله العالی
توصیــه به مطالعه تاریخ و عبرت گرفتن از حوادث تاریخــی یکی از پرکاربردترین توصیه های رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی در دیدارهای عمومی می باشد. در این شماره از صحیفه، جایگاه «تاریخ» و بهره برداری از آن در اندیشه  حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی بررسی شده است تا چراغ راهی برای هدایت ما در عبور از فتنه های روزگار باشد.

صحیفه 25
تاریخ 3
عاشورا و یهود
تحلیلی از نقش یهود در واقعه عاشورا

عاشورا، یکی از مهمترین مؤلفه های شیعه است که همه فرق اسلامی و حتی سایر ادیان را نیز با خود مرتبط کرده است و به امری فرافرقه ای و فرادینی تبدیل شده است. در این منشور مختصر قصد داریم تاریخ عاشورا و نقش یهود در نوشتاری از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن محمدی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

شعار 5
کرامتناالشهاده
تبیین شعار کرامتنا الشهادة در ششمین همایش هیأت های محوری وب رگزیده کشور
از میان کلمات امام سجاد علیه السلام در مقابل دستگاه ظلم یزیدی، عبارت شریف «کرامتناالشهاده» است که بر اساس پیشنهاد هیأت های سراسر کشور، انتخاب و به عنوان شعار محوری ماه محرم به تأیید و تصویب رسید. استفاده از این شعار و مفاهیم آن مستلزم تولید و پرورش گفتمان «شهادت طلبی»، «عزت و اقتدار» و «نرفتن زیر بار ظلم» و سپس جریان سازی و ترویج آن در فضاهای رسانه ای هیأت است.

آیینه 18
معرفی مجموعه کتب برنا
برنامه جامع هیأت های علمی تربیتی و نخبه پرو

امروز بعد از گذشت 35 سال از تابش حقیقت انقلاب جواب گفتن به مسئله نحوه ظهور انسان تراز انقلاب اسلامی بیش ازپیش ضروری جلوه می نماید؛ چراکه تنها چنین افرادی هستند که می توانند در کسوت کادر انقلاب، مسئولیت به دوش کشیدن بار این حرکت را به عهده بگیرند. لذا پرسش اساسی آن است که «در کدام طرح و با چه برنامه ای می توان به انتظار ظهور چنین انسان هایی بود؟»

در این شماره آیینه، مجموعه 7 جلدی «برنا» معرفی شده است؛ برنامه جامع مجموعه‌های علمی-تربیتی نخبه‌پرور است که با نگاهی کاملا علمی و کاربردی، راهبردها و راهکارهای تربیتی را فراهم نموده.

راهنما 28
کانال شعر هیأت
ناب ترین اشعار آیینی

انتخاب شعر خوب، استوار و سالم، تأثیرگذار و روشن گرانه همواره دغدغه ذاکران و مرثیه خوانان اهل معرفت و شناخت بوده است. کانال «شعر هیأت» قدمی کوچک در راستای تحقق این رسالت بزرگ است. از آنجا که در کانال شعر هیأت، انتخاب اشعار با معیارهای کارشناسی صورت می پذیرد نه به واسطه نام شاعران، سعی بر آن است که اشعار شاعران متعدد با سلایق مختلف ارائه گردد.

راهنما 28، معرفی گوشه ای از تلاش های دوستان دفتر شعر جامعه ایمانی مشعر در راه اندازی «کانال شعر هیأت» است.

راهنما 33
خیمه‌گاه
شبکه اجتماعی و پورتال اختصاصی محافل و هیأت های مذهبی کشور
خلأ حضور رســانه ای کاربرمحور در فضای مجازی که به طور اختصاصی به نشر محتوای تولید شده محافل و هیأت های کشــور بپردازد، محسوس بود. خیمه گاه، اولین و بزرگترین شبکه اجتماعی و پورتال اختصاصی محافل و هیأت های مذهبی کشور است. رسانه ای که علاوه بر انتشار اختصاصی محتوای مذهبی، بستری را جهت تعامل بیش از پیش مابین هیأت ها و همچنین فعالان این حوزه فراهم آورده است. راهنما در این شماره به معرفی این شبکه اجتماعی اختصاصی هیأت ها و محافل مذهبی کشور می پردازد.

ویژه‌نامه

دومین کنگره شعر وحدت اسلامی

نقش شاعران در گسترش اندیشه وحدت اسلامی، نقشی کم نظیر و رسالتی بی بدیل است. این مهم باعث شد که زمینه برپایی دو کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی توسط جامعه ایمانی مشعر ایجاد گردد. استقبال کم نظیر شاعران کشورمان و ارسال آثار فاخر آنان به دبیرخانه، نشان از باور عمیق و اهتمام شایسته ایشان به مسأله وحدت اسلامی دارد. ویژه نامه پیش رو گزارشی از این کنگره و نمایشگر بخشی از تلاش هنرمندانه شاعران کشورمان در این موضوع خطیر است.

مطالب مرتبط:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید