چاپ

محتوای چهاردهمین بسته معرفتی ارتقای توانمندی ستایشگران/ محرم الحرام 1438، پاییز 1395

. Posted in بسته‌های ستایشگران

مروری سریع بر محتوای چهاردهمین بسته معرفتی ارتقای توانمندی ستایشگران اهل‌بیت علیهم السلام
محرم الحرام 1438، پاییز 1395

تصویر نشانک عنوان توضیحات دریافت(دانلود)
کتاب
روش تحلیل سیاسی
مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) درباره مهارت‌ها و فنون تحلیل سیاسی
اگر ملتی قدرت تحلیل خودش را از دست بدهد، فریب و شکست خواهد خورد. (62/7/1)
آن‌چه پیش رو دارید، تلاشی است مبتنی بر منظومه فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با هدف ارائه روشی منسجم و منطقی برای تحلیل مسائل و پدیده‌ها در چهارچوب تحلیلی انقلاب اسلامی. عنصر «روش» در تحلیل سیاسی از آن جهت اهمیّت می‌یابد که افراد را از نخستین گام تحلیل- یعنی حساسیّت نسبت به مسائل و جمع‌آوری اطّلاعات لازم درباره ابعاد آنها- تا جمع‌بندی و استنتاج از اطّلاعات گرد‌آوری شده یاری می‌کند و ذهن آنها را انسجام می‌بخشد. کتاب، از مقدمه‌ای در ضرورت تحلیل سیاسی به قلم دکتر عباس‌علی رهبر، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز می‌شود. پس از آن کل متن خلاصه می‌شود در دو گفتار؛ گفتار اول، مقدمات لازم برای تحلیل سیاسی و گفتار دوم، مهارت‌ها و فنون تحلیل سیاسی است. در انتهای کتاب هم دو تمرین برای به‌کاربستن روش تحلیل سیاسی آمده است؛ یکی درباره مذاکره با آمریکا و دوم تحلیل کلان انقلاب اسلامی.
***

کتاب
نجوا‌های عاشورایی
جستاری در موضوع ادعیه اباعبدالله علیه السلام در کلام
رهبر معظم انقلاب

این دعاها درس زندگی است. در همین دعاهایی که به حسب ظاهر، حضرت با گردن کج نشسته‌اند، گریه کرده‌اند و خوانده‌اند، منش سیاسی یک آدم سیاستمدار در دنیای امروز فهمیده می‌شود. این دعاها همان هویت لازم یک انسان والای باشخصیت قویِّ فعالِ پیشرو را -که چنین آدمی در همه زمینه‌ها می‌تواند پیش برود؛ در علم، در سیاست، در صنعت، در جنگ، در همه‌چیز- به انسان می‌بخشد.(79/10/27)
مجموعه حاضر، رهنمودهای ارزشمند حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در موضوع نجواهای عاشورایی‌ست، که با نمایه‌زنی، تیتربندی و چکیده‌نگاری مطالب، در اختیار مخاطبین محترم قرار می‌گیرد.این کتاب یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج شده است.
***
کتاب شعر
مرثیه باشکوه
فرازی از شعر شکوهمند عاشورا
شاعر داغ کربلا باید در جهت تقویت ذوق و مهارت خود در حدّ اعلا بکوشد. شعر عاشورا نباید در هنرمندی و بلاغت هیچ کم از اشعار عاشقانه و زمینی داشته باشد، بلکه باید رشک و حسرت شاعران و ادیبان را موجب شود. مرثیه‌سرایان حسینی در کنار اهتمام به روشن ماندن مشعل اشک باید به عیار اشک نیز بیندیشند. این‌که دل‌های آماده بر کدام مصیبت سیدالشهدا و بر مصیبت کدام سیدالشهدا (با چه شأن و منزلتی) اشک بریزند، نباید از توجه دور بماند. در زیارت قدسی عاشورا این مصیبت به عظمت یاد شده است، آن‌گونه که هیچ مصیبتی به عظمت آن نمی‌رسد. این عظمت هم به موجب بزرگی خودِ مصیبت است و هم به موجب عظمت کسی‌ست که مصیبت بر او نازل شده. مرثیه‌سرای عاشورا نیز نباید در کنار ذکر مصیبت و روایت عاشورا از نشان دادن عظمت امام عاشورا غافل باشد.
شاعر عاشورایی در تابلویی که از عاشورا به تصویر می‌کشد، نباید بر هیچ یک از جزئیات و شاخصه‌های این مصیبت عظیم چشم بپوشد. مظلومیت را باید در کنار اقتدار، ماتم را توأمان با حماسه و غربت را عجین شده با شکوه به نمایش بگذارد. ما اسم این مرثیه را «مرثیۀ با شکوه» گذاشته‌ایم.
 در این مجموعه، سعی شده از بین مراثی فراوان، آن‌ها که به زعم ما به چنین تعریفی از مرثیه نزدیک‌تر بوده‌اند، تحت یک عنوان یعنی «مرثیۀ با شکوه» گردآوری شوند.
***

کتاب شعر

فلیرحل معنا

اشعار و نوحه های اربعین

این کاروان امام عاشوراست که صدای قدم‌هایش در جاده تاریخ طنین‌انداز است. کاروانی که هزاران دل را با خود همراه کرده و به مقصد قبله‌گاه عشاق، قدم برمی‌دارد.
اگر گوش جان فرا دهی، هنوز این نوا به گوش می‌رسد:
مَـنْ كَانَ بَاذِلاً فِـينَا مُهْجَـتَهُ وَ مُوَطِّناً عَلَى لِقَاءِ الله نَفْسَهُ فَليَرحَل مَعَنَا
کتاب «فَليَرحَل مَعَنَا» مجموعه اشعار و نوحه‌های اربعین، آماده شده است برای هم‌دل و هم‌نوا شدن خیل آزادگان و دلدادگانی که برای پیوستن به دریای بی‌کران عشق و آزادگی خود را از هر جای جهان به جاده نجف - کربلا رسانده‌اند.
خورشید 1
تشکیلات، ضرورت
حکومت اسلامی
بررسی کار تشکیلاتی
در قرآن و حدیث
هیأت تراز انقلاب اسلامی، همان قله‌ای است که باید به سویش حرکت کنیم؛ در «خورشید»، به منبع بی‌انتهای ثقلین تمسک می‌جوییم و تلاش می‌کنیم آداب و ابعاد مختلف هیأت تراز انقلاب اسلامی را در پرتو قرآن و عترت نشانه‌یابی کنیم.
در نخستین شماره منشور «خورشید» به بحث مهم «ضرورت تأسیس تشکل» پرداخته‌ایم. در این منشور، ادله قرآنی، حدیثی، عقلی و تجربی یک تشکل مطلوب ارائه شده است. این متن در سال‌های ابتدایی پیروزیِ انقلاب اسلامی توسط «واحد انتشارات حزب جمهوری اسلامی ایران» تولید و منتشر شده است.

فانوس 29
هیأت، سنگر مقابله با نفوذ
ویژگی‌ها، کارکردها و
 آفت‌های هیأت
«هیأت» را می‌توان قدیمی‌ترین تشکل دینی و سیاسی در جامعه ایران دانست. نقش هیأت‌ها در مبارزه علیه رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی، و پس از آن تا به امروز در عرصه‌های مختلف دینی و فرهنگی و سیاسی بر کسی پوشیده نیست. رهبر انقلاب، هیأت‌ را به مثابه «کلاس درس» دانسته و معتقدند: « هیأت‌های مذهبی باید کلاس درس باشند؛ یعنی اگر کسی ده جلسه یا یک دهه رفت پای منبری نشست، آخر دهه احساس کند یک مطلب را فهمیده است... این جزء نقص‌های کنونی کشور ماست.» متن مصاحبه با حاج مهدی سلحشور، مداح اهل‌بیت علیهم السلام درباره ویژگی‌های هیأت، کارکردهای آن، آفت‌های کنونی آن، و همچنین اهمیت نقش هیأت‌ها در مبارزه با نفوذ فرهنگی دشمن در این منشور تقدیم می‌گردد.
فانوس 30
جذب حداکثری و دفع حداقلی در اربعین
کیفیت حضور هیأت‌های ایرانی در پیاده‌روی اربعین
یکی از آفات و آسیب‌های اربعین، سفر و فعالیت در منطقه‌ای است که هیچ شناختی از آداب و رسوم مردمانش نداریم. از آن بدتر، این است که فکر می‌کنیم همه رسوم و عقاید و دیدگاه‌های مردمِ عراق، همانند مردمِ شهرِ خودمان است. حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری، از علما و رهبران جبهه مقاومتِ عراق، قدم‌رنجه کردند و در نشست ملی هیأت‌های فعال در عرصه اربعین، نکات مهمی را درباره شناخت عراق و نحوه ارتباط‌گیری با مردم عراق، متذکر شدند. سی‌مین فانوس با «جذب حداکثری و دفع حداقلی در اربعین» روشن شده است.
فانوس 31
نقش طلایی هیأت در اربعین
درنگی در جایگاه بی‌بدیل اردو و اربعین در ارتقای هیأت
«هیأت‌ها نباید زیارت اربعین را ذوقی تلقی کنند؛ باید احساس وظیفه کرده، به این نکته توجه کنند که اساساً هر هیأتی باید دارای یک بخش عملیات میدانی باشد...»
حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان با نگاه راقّی که به دو مقوله «هیأت» و «اربعین» دارند، در این منشور روابط متقابل این دو را به خوبی تبیین کرده‌اند. هم پیاده‌رویِ اربعین را در نظام و برنامه‌های هیأت، جایگاه‌یابی کرده‌اند؛ هم نقشِ بی‌بدیل هیأت را در پیاده‌روی اربعین تشریح کرده‌اند.
تاریخ 1
هیأت، قلب نهضت
 امام خمینی(ره)
گزارشی درباره نقش هیأت‌های تهران در پیروزی انقلاب اسلامی
یکی از عوامل مؤثر در پیروزی نهضت اسلامی در ایران، نقش‌آفرینی هیأت‌های مذهبی در آن بود. هیأت‌های مذهبی که حامل پیام عاشورا بودند در مقاطع مختلف توانستند رژیم شاهنشاهی را به چالش کشیده و وادار به تسلیم کنند. این کارکرد هیئات نشان از حقیقت پیام نهضت حسینی و ظرفیت این نهضت برای الهام‌بخشی حرکت‌های اسلامی و نقش‌آفرینی در حوادث روز دارد. رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «یکی از چیزهایی که بنده نگران آن هستم، این است که این نسل جوانِ بالنده ما که هم آگاه و با بصیرت است، هم دارای انگیزه است، آماده به‌کار است، وسط میدان است، انقلابی است، بتدریج این حوادث مهم را، این عبرت‌های بزرگ دوران معاصر را از یاد ببرد.» (1394/6/18) امیدواریم این منشور و سایر منشورات تاریخی که در آینده منتشر خواهد شد، کمکی باشد برای تقویت هویت هیأت‌های سراسر کشور.
لوح فشرده
از تبار نور2
درس‌گفتارهای حجت‌الاسلام واضحی آشتیانی
مجموعه از تبار نور تلاشی است جهت ارائه محتوایی کاربردی برای مادحین و ذاکرین اهل‌بیت علیهم السلام. این مجموعه درس‌گفتار که بخش دوم از تبار نور است، توسط استاد گرانقدر حجت‌الاسلام جعفر واضحی آشتیانی بیان شده و و شامل گوشه‌هایی است از مراثی و روضه‌های معتبر جهت استفاده در مناسبت‌های دهه اول محرم‌الحرام که به استناد منابع روایی حضورتان تقدیم می‌گردد. مباحث این لوح فشرده در دو بخش ارائه شده است. بخش آموزشی مبلغین و مداحان و بخش مرثیه و مقتل. ***

مطالب مرتبط:

کرامتنا الشهاده: شعار و نامواره مشترک هیات‌ها در محرم‌ 95-1438

چهاردهمین بسـته معرفتی سخنرانان هیأت‌/ محرم الحرام 1438، پاییز 1395

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید