چاپ

شعائر - شماره سوم - محرم 1435 - هیهات مناالذله

. Posted in شعائر

نشریه شعائر 3: محرم 1435 - شعارهای پیشنهادی برای هیأت

رسم انتخاب و اعلان شعار، در تاریخ اسلام رشته بلندی دارد که سررشته‌های آن را باید در جنگ‌ها و غزوات رسول خدا صلی الله علیه و آله جُست. چنان که از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده که شعار مسلمانان در جنگ بدر «یا منصور اُمت» بوده است.1 در کنار این شعارهای عمومی رجز خوانی‌های سرداران سپاه اسلام که با اشعار حماسی خود را معرفی می‌کردند می‌تواند نمونه‌هایی از شعارهای صدر اسلام را برای ما تداعی کند.

رسم انتخاب شعار برای برنامه‌های هیأت، چندسالی است در میان هیأت‌های مختلف رایج شده است. بسیاری از هیأت‌ها، برای برنامه‌هایشان، به خصوص برای ویژه برنامه‌هایی مانند دهه محرم و فاطمیه و حتی اردوها؛ شعار خاص انتخاب می‌کنند. در پوستر، تبلیغات و فضاسازی داخلی این هیأت‌ها، بجای درشت شدن نام خادمان اهل بیت علیهم السلام، جمله‌ای با مضمون سخنان اهل بیت علیهم السلام یا نکته‌ای از زندگی ایشان، درشت می‌شود و محور قرار می‌گیرد. باتوجه به این ریشه تاریخی، گرایش هیأت‌ها را باید به فال نیک گرفت، هرچند باید مراقب بود که آسیب و آفت گریبان این سنت را نگیرد. برای همین هماره باید اصولی را برای انتخاب شعار در نظر گرفت که مهم‌ترین آن توجه به حفظ روحیه حماسی عاشورا، توجه به پیروزی جبهه حق در این واقعه و پرهیز از انتخاب شعارهایی است که حاصل آن فقط پرداختن به اندوه و ناراحتی از واقعه کربلاست. بر همین مبنا انتخاب شعار باید طی فرایند صحیحی انجام گیرد و همه جوانب این انتخاب، در نظر گرفته شود. در «شعائر» می‌کوشیم مجموعه‌ای از شعارهای مناسب را به دست شما برسانیم و حلقه وصلی باشیم میان شاعران و هیأت‌ها.

در سومین «شعائر»، برای دست‌یابی به بهترین شعارها، از بخشی از انبوه فعالان عرصه هیأت، اعم از سخنرانان محترم، مداحان اهل بیت، مدیران، خادمان و عموم مخاطبان هیأت‌های مذهبی در سراسر کشور، درخواست کردیم تا شعار پیشنهادی‌شان برای ماه محرم 1435 را به سامانه پیامک جامعه ایمانی مشعر ارسال نمایند. چند نفر از دوستان نیز زحمت کشیدند و شعارهای پیشنهادی فعالان هیأتی شهرشان را جمع آوری کردند و در اختیار جامعه ایمانی مشعر قرار دادند. از میان شعارها و پیامک‌های فراوانی به دستمان رسید؛ تعداد اندکی را برگزیدیم؛ و نتیجه در قالب سومین شعائر منتشر می‌شود. «شعائر 3»  نتیجه همراهی و همیاری صدها نفر از عاشقان اهل بیت علیهم السلام در سراسر میهن اسلامی‌مان است.

معاونت تولیدات رسانه‌ای جامعه ایمانی مشعر، از هم اکنون منتظر شعارهای پیشنهادی شما برای دهه محرم می‌باشد. به امید آن که در درگاه حضرت احدیت مقبول افتد.

1. راوندی، سید فضل الله، نوادر، ص 33، ناشر، دارالکتاب، قم، چاپ اول

 
     

 

شعار و نامواره مشترک هیات‌ها در محرم‌ 92 - 1435 تا 94-1437 هیهات مناالذله 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید