چاپ

بیانات آیت الله جوادی آملی در پی پیام تسلیت چهلمین روز رحلت آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی

. Posted in آخرین اخبار

 

آیت‌الله جوادی آملی در پیام تسلیتی به مناسبت چهلمین روز رحلت آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی گفت: آیت‌الله تهرانی عالم عاملی بود که توانست آنچه را که آموخته بود، در رفتارش منعکس کند.

جامعه ایمانی مشعر به نقل از خبرگزاری فارس، چهلمین روز ارتحال آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی با حضور جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در مسجد جامع بازار تهران برگزار شد و طی آن پیام تسلیت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی قرائت شد.

در ابتدای این پیام آمده است: ارتحال آیت‌الله حاج‌آقا مجتبی تهرانی را به پیشگاه ولی عصر(عج)،‌ جامعه روحانیت، حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علمیه تهران و مردم تهران و به بیت، شاگردان و ارادتمندان خاص وی تعزیت می‌گویم.

این پیام ادامه می‌دهد: از ذات اقدس الهی مسئلت می‌کنم که حشر وی را اولیاء الهی قرار دهد و به بیت مکرم وی، برادر وی حاج آقا مرتضی تهرانی ارتحال ایشان را تعزیت و تسلیت عرض کرده و تسلیت خاطر این بزرگواران را درخواست می‌کنم.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه مرحوم حاج‌آقا مجتبی تهرانی عمری را صرف علم دینی کرد، ادامه می‌دهد: امید است همچنان این مصداق‌های هدایت در بیت ایشان افروخته باشد.

وی در بخشی دیگر از این پیام با اشاره به نقش مؤثر آیت‌الله مجتبی تهرانی بر حوزه علمیه تهران، تأکید می‌کند: آیت‌الله آقامجتبی تهرانی عالما و متدینا در فضای علمی - دینی نفس می‌کشید و عده‌ای را نیز در این فضا با خود همراه کرد. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که علم باید نافع دین و دنیا باشد. اگر علم نتواند در دین و دنیا مؤثر باشد، مفید نخواهند بود اما آیت‌‌الله آقا مجتبی تهرانی توانسته بود به علم نافع دست یابد.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام (ص) گفت:‌ آن حضرت علم را به دو بخش علم ابدان و ادیان تقسیم کرده‌اند و برخی علم را بر حسب موضوعات و برخی بر اساس غایت آن تقسیم کرده‌اند و بر اساس هر دو نظر آقا مجتبی تهرانی در عرصه علوم دینی عمر پربرکت خود را صرف کردند.

وی در ادامه این پیام آورده است: آیت‌الله آقامجتبی تهرانی در بحث اخلاق از آیات و روایات استفاده می‌کرد و در فقه نیز همین گونه بود و در این عرصه عمری را برای تربیت شاگردان خود صرف کرد و وی در این عرصه هدفش ابتدا مهذب و با اخلاق شدن خود و در ادامه انذار مردم بود.

آیت‌الله جوادی آملی ضمن پرداختن به تفاوت تعریف‌های ارائه شده از «علم» ادامه می‌دهد: آن طبیبی که می‌خواهد با علمش به جایی برسد، علمش بدنی است ولی اگر به فکر رهایی جامعه از بیماری باشد علمش دینی است.

وی می‌افزاید: آیت‌الله آقامجتبی تهرانی عالما و متدینا در فضای علمی - دینی نفس می‌کشید و عده‌ای را نیز در این فضا با خود همراه کرد. ایشان برای رحلت به سوی حضرت الله آماده بود.

در ادامه این مراسم آیت‌الله رضا استادی امام جمعه موقت قم طی سخنانی به جایگاه علمی و معرفتی آیت‌الله تهرانی اشاره کرد و این استاد اخلاق را در علومی مانند فقه، اصول، تفسیر و ... سرآمد دانست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید