چاپ

بیانات آیت الله استادی در مورد ویژگیهای مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی

. Posted in آخرین اخبار

 

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور درباره منزلت آیت‌الله تهرانی، گفت: ثمره علم تقواست که آقا مجتبی تهرانی به این درجه رسیده بود، همچنین غایت علم ترس از خداست که در سخنان و عمل ایشان دیده می‌شد.

جامعه ایمانی مشعر به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت چهلمین روز درگذشت عالم ربانی و مجاهد فی سبیل الله، آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی، مراسم بزرگداشتی در مسجد جامع بازار با حضور مسئولان کشوری و کشوی برگزار شد.

در این مراسم، آیت‌الله رضا استادی، امام جمعه موقت قم و رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه انسان برای سفر آخرت نیاز به توشه‌ای متفاوت دارد، در خصوص بهترین توشه برای آخرت، ابراز داشت: بهترین توشه‌ای که انسان می‌تواند با خود همراه داشته باشد علم است، اسلام به علم خیلی اهمیت می‌دهد، بنابراین هر مکتبی که از مردم بخواهد که باسواد شوند بر حق است.

وی با بیان اینکه سلسله‌ای از روایات دینی، افراد را به تحصیل علم تشویق می‌کند، افزود: منتها بر اساس برخی از احادیث، منظور از تحصیل علم، علم دین است که فراگیری اصول عقاید، احکام و اخلاق را شامل می‌شود.

آیت‌الله استادی با اشاره به روایتی از امام علی(ع) که «ثمره علم، اخلاص در عمل است»، بیان کرد: علم باید ثمره‌ای داشته باشد، اگر علم نور است، باید ما را به سمت زهد و ساده زیستی ببرد، ثمره علم باید معرفة الله باشد.

وی ادامه داد: ثمره علم تقواست که آقا مجتبی تهرانی به این درجه رسیده بودند، همچنین غایت علم ترس از خداست که در سخنان و عمل ایشان دیده می‌شد.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه اخلاص در عمل، زهد و ساده زیستی ثمره فراگیری علم دینی است، خاطرنشان کرد:‌ یکی از کسانی را که در این زمینه می‌توان مثال زد، مرحوم آقا مجتبی تهرانی است که به معنای واقعی ساده ‌زیست بود.

وی خواستار توجه به فقرا و محرومان جامعه در زمان کنونی شد و افزود: افراد کم‌درآمد آبرومند فراوانی در سطح جامعه زندگی می‌کنند و اگر ما در این ایام که همزمان با شب عید است، کسی را خوشحال کنیم، خدا، معصومین و کسانی چون آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی را خوشحال کرده‌ایم.

آیت‌الله استادی از دیگر ویژگی‌های بارز آیت‌الله تهرانی را اعتدال بیان کرد و گفت: ایشان ثابت کرد که اخلاق را می‌توان به قرآن و روایات منتهی کرد و اینها مواردی است که ما باید از آقا مجتبی تهرانی پیروی کنیم.

وی با بیان اینکه «من بارها گفته‌ام که دین مردم مدیون افرادی چون آیت‌الله مجتبی تهرانی است»، افزود:‌ وقتی مردم دین را در یک فرد مجسم ببینند، جذب وی می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید